Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Гечев: Трябва да бъдем съпричастни към всяко живо същество

Явор Гечев
Снимка: Ани Петрова

Урокът, който можем да извлечем от тази трагедия, е, че трябва да бъдем съпричастни към всяко живо същество. Това заяви пред БНР Явор Гечев, който се завърна от Хатай, където оказваше помощ на животни след земетресението в Турция.

"Впечатляваща е и съпричастността, и отношението към всеки, който има нужда от помощ. Там няма разделение - приоритетно да помагаме на едни, а на други да не помагаме. На абсолютно всички се помага", посочи той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Гечев сподели, че все още не може да се отърси от гледката:

Humane Society International
"Представете си град с мащабите на Пловдив, който е на 80% разрушен. Това се случва за един миг, за една вечер. Трагедията е страхотна. Още не се знае броят на загиналите. За съжаление, не са изровени всички тела на загинали. Има и много загинали бежанци от Сирия. Много време ще отнеме дори само да се установи броят на загиналите". 

По думите му прави впечатление съпричастността на хората. Основен проблем в момента е настаняването на доброволците, които се стичат към Турция, отбеляза още той. 

В момента най-сигурните части са парковете и откритите части, където са разположени палатковите лагери, каза Явор Гечев. И подчерта, че основната тежест на това бедствие е паднала именно върху доброволците и неправителствените организации. 

Humane Society International
По думите му в страната се работи в много трудни условия. Въпреки това обаче, не видях в нито един момент хората да се карат и да има разправии, отбеляза Гечев. По думите му същото е отношението и към животните. 

"Навсякъде имаше купички с храна за тези животни. За това се грижат и доброволци, и се оказа, че и полицията в града също се грижи за това да се разпределя храна за животинките и да се оставя на купчинки. На нас може би ни се струва много смешно и безсмислено, но за тях не е - това е част от възпитанието им". 

На място решихме, че е най-добре да се включим в търсенето и спасяването на животни, каза Гечев и добави, че са получавали сигнали от всички възможни места. 

Humane Society International
Ветеринарният доктор Олджай Дьонмез, който е изселник от България, е в Кахраманмараш и помага на животни в нужда. Той споделя, че в града има нужда и от ветеринарни услуги. По думите му е рекорден броят на спасените животни.

"Веднага след голямото земетресение доброволци-ветеринари дойдохме в Кахраманмараш. Ние сме ветеринари, но участваме във всички други спасителни операции. Първо се опитвахме да спасяваме хората, а след това и техните домашни любимци". 

Humane Society International
Той съобщи за семейство, извадено от руините 384 часа след разрушителните трусове. 

Ветеринарният доктор съобщи, че са обособили клиники, приюти и обори за спасените животни:

"Животните имат нужда от сериозна медицинска помощ. Повечето от тях имат микрочипове, чрез които се опитваме да намерим стопаните им". 

Humane Society International
По думите му домашните котки са били големи помощници на спасителите. Той разказа за котки, които с дни са обикаляли около развалините от къщите си, очаквайки стопаните си. 

"През процепите се появяваха лапички и така спасителите получаваха знак за евентуално живи хора там. Една майка с малко дете, след като беше спасена на третия ден, заяви, че са останали живи в сковаващия студ под земята, благодарение на топлината на сгушената в тях котка".

Доктор Олджай сподели и видео от 20 февруари, в което са заснели спасяване на теленце, престояло 14 дни под руините. То е дехидратирано, гладно, премръзнало, но ветеринарите се надяват, че ще оцелее. Грижовните спасители решиха да го нарекат с името "Муджизе" - "Чудо" – поредното чудо, прегърнало живота! 


Интервютата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита

Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита, които президентът Доналд Тръмп може да наложи. Министърът на икономиката Куо Джих-хуей заяви, че властите на едноименния остров са се подготвили в случай, че такива бъдат наложени. Технологичните компании в Тайван, където се намира най-големият производител на..

публикувано на 08.02.25 в 20:58

Акциите на "Тесла" поевтиняха с 11% за седмица

Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за срива в стойността на акциите от "Блуумбърг" отдават на шокиращия спад в продажбите на "Тесла" през..

публикувано на 08.02.25 в 20:30

Парламентарни избори в Косово в неделя

Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение".  В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..

публикувано на 08.02.25 в 20:04

Отново шествия срещу крайната десница в редица градове в Германия

Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес.  В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..

публикувано на 08.02.25 в 19:56
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" и "Хитринки" с наградите за най-добра драма и най-добра комедия от "Изборът на критиците"

Американските телевизионни сериали "Шогун" и "Хитринки" спечелиха наградите за най-добра драма и най-добра комедия на церемонията "Изборът на критиците". Трима японски актьори в "Шогун" взеха ключови отличия в категориите за драматични поредици -  Хироюки Санада за главна мъжка роля, Таданобу Асано и Моека Хоши съответно за поддържащи мъжка и..

публикувано на 08.02.25 в 19:53

Ливан има ново правителство

Ливан има ново правителство с министър-председател Науаф Салам, обявиха от канцеларията на президента Жозеф Аун. В състава му има 24 министри.С президентски указ беше приета оставката на служебния премиер Наджиб Микати. Новият кабинет бе формиран след продължили повече от три седмици консултации между партиите и под пряк натиск от страна на..

публикувано на 08.02.25 в 19:11
Доха, Катар

Нетаняху изпрати делегация в Доха за преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху е изпратил делегация в катарската столица Доха за следващия етап от преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщиха израелски медии. Преговорите за втората фаза на примирието се очаква да са по-трудни, отбелязват анализатори. В нея "Хамас" трябва да освободи още десетки заложници в замяна на..

публикувано на 08.02.25 в 19:09