Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Темз Арабаджиева за живота на малкия Чарли Чаплин, който отрано разбира какво е да нямаш

Темз Арабаджиева
Снимка: Здравко Петров

"Чарлз Чаплин е кръстен на баща си, но всъщност прекарва малко време с него, той живее със своята майка, която се развежда с баща му.

Проследяваме живота на малкия Чарли Чаплин в една унизителна бедност, в копторите на Лондон, едно детство, което преминава от разкош, докато майка му е била действаща и известна актриса, през чуденето какво да се вечеря, и как майката се справя с отглеждането на двете деца, докато баща им не изплаща издръжката, а се обръща към алкохола....", сподели в "Понеделник вечер" по БНР Темз Арабаджиева, пиар на издателство "Сиела" за новото издание на книгата за Чарли Чаплин - „Моята автобиография“.

„Моята автобиография“ е „история от мечти, желания и натрупан опит“ – легендарните мемоари на киноиконата Чарли Чаплин.

"Майката е лишена от гласа си, с което си е изкарвала прехраната. Така малкият Чарли вижда отрано какво значи да нямаш. Дори се стига до настаняване в приют за бедни, в които братята са разделени от майка им...Въпреки това, той не губи своята топлина и обич към майка си и брат си, докрая на живота на майка си, и до собствения си край...

Но книгата не е мрачна, тази автобиография е разказана с изключителна топлота, като впечатляващ е неговият опитимизъм, който му е донесъл последвалия успех в неговата кариера и това, че никога не се е отказвал.

В едни момент, в който Чарли и брат му Сидни, са оставени сами, без майката, която попада няколко пъти и в психиатирчни клиники, където след време и умира, точно в един такъв момент Чарли получава и роля в театъра.

Преломен момент в неговият творчески път е заминаването му в САЩ на турне за първи път.

По време на годините на слава Чарли Чаплин, според мен, се учи на тази слава...Изключително трудно навлиза в работата в киното. Но след това нещата се отприщват и го виждаме вече в естествената му среда. Все пак говорим за човека, който променя правилата на нямото кино, правилата на киното изобщо", каза още за БНР Темз Арабаджиева.

Автобиографията на Чарли Чаплин е важна не само заради постиженията му като актьор, като продуцент, но и заради отношението му към живота, смята Арабаджиева.

нагласата му към света е много полезна за хората от 21 век, които мрънкат за всичко, а той им показва, че трудностите в живота и в работата, могат да бъдат оставени да ги измие пролетния дъжд и да дойде слънцето и щастието", убедена е Темз Арабаджиев.


От покъртителната бедност до върховете на бляскавия Холивуд и славата, тази книга води читателите на незабравимо пътешествие, разказано от първо лице. Прочувствена и забавна, автобиографията на Чарли Чаплин – един от първите мемоари на знаменитости – разказва историята на живота му, разкривайки на читателя целия чар, особености на характера и дълбоко вкоренени принципи в живота на тази сложна и противоречива, но безкрайно талантлива и вдъхновяваща личност.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29