Това съобщи пред БНР Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
"Да си отделим всички субсидии на веригите. Явно те имат големи затруднения, повече от нашите", заяви иронично Караколев.
Животновъдите разчитат в казуса с "Ел Би Булгарикум" и ДКК две притеснителни линии. Едната е, че от държавна компания се договаря мляко, което не е с произход България, докато в момента българските животновъди изливат мляко, защото към него няма интерес.
Държавата излива милиони за подпомагане на животновъдството, а се купува мляко от Унгария, да речем. Щом може от Унгария, защо да не може от Бургас, пита Симеон Караколев, който определя ситуацията като "тъжна действителност".
"Къде е националният интерес в случая? От ДКК надали могат да отговорят. Ако ще купуваш на такава цена, плати я на българските фермери", призова Караколев.
НОКА управлява най-големия кооператив в България за овче мляко. Можем да им доставим колкото българско овче мляко искат, декларира Караколев и изрази очакване да се свържат с тях, за да започнат преговори те да доставят млякото, "а не да го търсят от чужбина".
"Един от доставчиците разкри цялата порочна практика на формиране на цените в търговските вериги. Това се случва за първи път. Целия товар в момента го изнасят производителите на суровина и потребителите", коментира Симеон Караколев в предаването "Преди всички".
"Важно е държавата да покаже, че иска да се справи с тази порочна практика на формиране на цена, която ограбва както производителите, така и потребителите. Като общество трябва да реагираме по някакъв начин", категоричен е Караколев.
Според него "държавата на този етап няма инструмент, с който може това да го озапти".
40% от млечните продукти, които консумираме, не са от българско мляко, отбеляза той. Килограм кашкавал излиза от мандрата на 17 лева с ДДС, а във веригите е 30 и кусур лева с ДДС, допълни председателят на НОКА.
В смяната на ръководството на "Ел Би Булгарикум" Симеон Караколев вижда "една димка, която се хвърля пред цялото общество".
Цялото интервю със Симеон Караколев чуйте в звуковия файл.
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...