Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една година война между Русия и Украйна, 12 месеца страдания, страх, смърт, но и отпор

1 година явен Сблъсък на цивилизациите

За различните измерения на това противопоставяне на военно, политическо, социално и икономическо ниво

Снимка: Jernej Furman/www.flickr.com

Пълна подкрепа за Украйна декларираха почти всички западни лидери в седмицата, в която се навърши една година от руското нахлуване на 24 февруари. Че Киев може да разчита на американска помощ се разбра категорично при изненадващото посещение на президента на САЩ Джо Байдън в украинската столица в понеделник – първото подобно от началото на войната. Руският президент Владимир Путин отговори с решение да преустанови участието на страната си в последното руско-американско споразумение за контрол над ядрените оръжия. Освен това той се зарече да продължи с офанзивата в Украйна, обвини Запада за ескалацията на конфликта след обещанията на съюзниците на Киев за нови оръжия и заяви, че западните елити не криели целта си за стратегическа победа срещу Русия. Путин, който описва свободата на избор в интимен план в либералните държави като екзистенциална опасност, обяви, че педофилията е „обичайна практика на Запад“.

На плаката пише, че ако Русия спре да се бие войната ще свърши, но ако Украйна спре да се бие, повече няма да има Украйна. Снимката е от сайта pexels.com

Световно известният експерт по геополитически и икономически риск Иън Бремър не очаква прекратяване на огъня или край на войната, чийто икономически ефект, по думите му, се усеща в целия свят:

„Мисля, че по същото време следващата година отново ще говорим за Русия. Но не знам дали ще говорим толкова много за Украйна. Възможно е военните действия да намалеят. Двете страни ще се изтощят, може би подкрепата за Украйна ще отслабне. Допускам го. Но въпреки това Русия ще остане най-силната изолирана държава на световната сцена, а това е невероятно опасна позиция. И именно този е най-важният въпрос.“

Кой ще мигне първи? Русия, Украйна, съюзниците на Киев? Отрицателно за Украйна би било западните страни да „охладнеят“ в подкрепата си при засилване на „ядрената реторика“ от страна на Кремъл. Нещо, до което един трети мощен играч – Китай, не би искал да се стигне и което заявява в разпространения тази седмица от Пекин план за уреждане на конфликта. Доцентът от факултета по обществена политика в националния университет на Сингапур Алфред Ву коментира:

„За нещастие се върнахме към времена, наподобяващи Студената война. Световната сигурност не е неосъществима мечта или нещо измислено. Много страни трябва да са много внимателни в подхода си, защото става въпрос за два големи „ядрени отбора“. Русия и Китай са ядрени сили, както и САЩ и някои от техните съюзници. Ясно е, че рискът от бъдеща война всъщност се покачва, а не спада.“

В контекста на войната в Украйна Западът трябва да помисли и за отношенията си с другите играчи на геополитическата сцена като Турция, страните от Персийския залив, Индия и Бразилия. Тяхната позиция и икономически зависимости не трябва да бъдат пренебрегвани, защото, дори и географски далеч от горещата точка, може да окажат съществено влияние върху развитието на конфликта, подкрепяйки или отхвърляйки определени санкции например.

Една година офанзиви и контраофанзиви между двете страни, борещи се за надмощие. Разкази от първо лице на Тамара и Олена от Киев и на Виктор, който е хирург на фронта в Донбас:

„Първите няколко дни бяха най-трудни, защото хората бяха много объркани и уплашени. Всички бяха много притеснени и разтревожени. Родителите се страхуваха за децата си.“

„Войната се води от девет години. Но през осем от тях не засягаше живота на всички хора. Вече присъства във всекидневието на абсолютно всеки. Нашите деца са деца на войната. Научихме се да ценим всеки миг.“

„Бих искал мир, това е основното. Бих искал окупаторите да напуснат земята ни. Това, което се случва, е недопустимо за XXI век. Да възстановим Украйна, да се върнем при семействата си, при роднините си, да живеем в мир.“

А какви са настроенията в Москва една година след началото на т.нар. „специална военна операция“ в Украйна?

Екатерина: „Състоянието на духа ми се промени, по-тревожна съм. Не е ясно какво ще донесе бъдещето, а това много ме плаши. Студенти сме, много от нас искаха да учат магистратура в чужбина, а това вече не е възможно. Това са основните неща: страх от бъдещето и обща емоционална нестабилност.“

Григори: „Всички се опитват да продължат напред. Повечето от хората, които познавам, гледат собствените си грижи въпреки всичко. Адаптират се, така да се каже.“

Галина: „Лично аз не усещам конфликта. Но го чувствам в душата си, в сърцето си, в главата си. Как може някой да остане безразличен към случващото се? Много съм разтревожена. Синът ми е на 40 години и може да получи повиквателна, зет ми също.“

Людмила: „Жалко е, че хора умират и не успяха да се разберат по мирен път. Но, в общ план, не искам ракети на НАТО да бъдат разположени близо до границите ни.“

Най-силната болка обаче е загубата на близък човек. Такива случаи има и от двете страни. Какво се промени в живота на 75-годишната Валентина от Киев през последните 12 месеца?

„Погребах сина си, който умря в армията. Погребах и съпруга си. Останах сама и ми е много, много трудно. Дано подобно нещо като войната никога да не се повтаря!“

Миналия февруари се оказва повратен и за Олга от град Джерджинск в руската Нижегородска област, която е загубила 23-годишния си син Александър:

„Изглеждаше сякаш всичко ще приключи бързо. Вероятно го беше страх да отиде в Украйна, нас също ни беше страх, защото се водеха сражения, макар и не най-интензивните. Когато си говорехме нямах какво друго да му кажа освен: „Ако не отидеш ти, кой ще иде? Войници сте, положили сте клетва и трябва да изпълните дълга си.“

В ежедневието си приемаме, че политиката и дипломацията са като игра на шах. Без значение кой играе играта, гледайки полето – той мисли трезво и разсъждава, преди да вземе най-доброто решение. Но случващото се в Украйна показа, и то не за първи път в исторически план, че всъщност всяка държава пречупва през своето национално самосъзнание войната. Стратегията на политическо лавиране се провали. И политиката, която трябва да се основава на обективни факти, не е изцяло рационален процес, а се обуславя и от социокултурни концепции. Войната в Украйна е предупредителен сигнал не само на европейско равнище, а и на световно, че десетилетията на политическа наивност и оптимизъм приключиха.

Снимки: www.pexels.com

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Президентът на САЩ започна втория етап от своята близкоизточна обиколка

Американският президент Доналд Тръмп започна втория етап от своята близкоизточна обиколка в Катар. Преди това в Саудитска Арабия той се срещна с лидери от региона, както и с временния президент на Сирия Ахмед ал Шараа, след обявената снощи отмяна на санкции срещу Дамаск. В речта си пред Съвета за сътрудничество в Персийския залив Доналд Тръмп..

публикувано на 14.05.25 в 18:26
Наземният градски транспорт в столицата беше спрян от 4:00 часа тази нощ заради протест - София, 14 май 2025 г.

Над 12 часа продължава протестът на наземния градски транспорт в София, не е обявен краен час

Стачката на работещите в наземния обществен транспорт на София продължава безсрочно. От Центъра за градска мобилност съобщават, че се движат само метрото и  автобуси по някои крайградски линии. София под блокада - осъмна без градски транспорт Как протича протестът на работещите в градски транспорт на София? София осъмна днес без наземен..

публикувано на 14.05.25 в 18:11

Оставиха в ареста бивш граничен полицай за изнудване и разпространение на порнографски материали

Прокуратурата повдигна обвинение на бивш граничен полицай, който беше арестуван вчера в благоевградския квартал  "Еленово", а днес съдът му наложи постоянна мярка за неотклонение "арест". До ареста на бившия служител на "Гранична полиция" Атанас Коцев се стигнало след серия жалби срещу него и оперативна разработка, свързана с изнудване и..

публикувано на 14.05.25 в 18:07

Министърът на образованието Красимир Вълчев упрекна кмета на София

Министърът на образованието Красимир Вълчев упрекна кмета на София Васил Терзиев за късно взетото решение денят да  бъде обявен за неучебен заради транспортната стачка: Над 12 часа продължава протестът на наземния градски транспорт в София, не е обявен краен час Васил Терзиев: Извинявам се, че се наложи да обявим утрешния ден за неучебен в..

публикувано на 14.05.25 в 18:00

Трябват около 500 хил. лева за доремонтиране на почивния дом на БДЖ в Кюстендил

Необходими са около 500 хиляди лева за довършителни ремонти и отваряне за ползване на известния в недалечното минало почивен дом на БДЖ в Кюстендил, съобщават от търговско-промишлена палата в града, откъдето инициираха питане до министъра на транспорта по проблема. Почивният комплекс е затворен от години. Работещи или работили в системата на БДЖ..

публикувано на 14.05.25 в 17:43
Бойко Ноев

Бойко Ноев: Войната на Русия в Украйна въздейства върху обществото и борбата за власт у нас

Войната на Русия в Украйна   има пряко въздействие върху българското общество и върху борбата за власт между различни политически играчи в България. Това каза пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната. "Тя радикализира позициите на хората у нас - едните, които са по-склонни да симпатизират на Кремъл, и огромното мнозинство, които желаят..

публикувано на 14.05.25 в 17:34
Владимир Сиркаров

Владимир Сиркаров: Еврото може да донесе повече позитиви, отколкото негативи

Реално у нас темата за влизането на еврото според мен трябва да се раздели на две части. Едната е валутата като конструкция, а другата е управлението. Ако влезем в еврозоната на 1 януари 2026 г., след няколко месеца няма да си спомняме , коментира икономистът Владимир Сиркаров пред БНР. Според него предложението на  президента Румен..

публикувано на 14.05.25 в 17:26