Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Основното напрежение ще бъде по линия на това, че Китай все повече ще търси начини да подпомага Русия"

Владимир Шопов: Пътеката на ядрена ескалация е неприемлива за всички

"Китай иска да се позиционира като неутрален ключов и конструктивен фактор"

Владимир Шопов
Снимка: Весела Владкова
Китай иска да се позиционира като неутрален ключов и конструктивен фактор. Това обясни пред БНР политологът Владимир Шопов.

Вчера страната излезе с мирна инициатива и даде предложения за разрешаване на конфликта в Украйна. Те са изложени в 12 точки. Акцентът е върху прекратяване на огъня и възобновяване на прекия диалог. И Киев, и Москва реагираха позитивно. Украйна обаче настоя за връщане на всичките й територии, съгласно границите от 1991 г. Русия пък изключи обсъждане на вече анексирани от нея земи. 

„Тази инициатива е част от едно леко преформатиране на външно-политическото поведение на Китай, което стартира преди половин година. Най-знаковата точка на това обръщане беше срещата на Г-20 в Бали, където страната търсеше възможности за сътрудничество. Пекин иска да възобнови по-активния диалог с Европа-с надеждата, че може да се търси разделяне между европейците и САЩ“. 

Китай започва и една офанзива, обърната към незападната част от общественото мнение-Глобален юг, обясни политологът.

„В Пекин беше институционализирана глобална инициатива за сигурност - нова алтернативна външно-политическа инфраструктура, която да включи в диалог всички държави, които не са част от Западния свят. Позиционирането на Китай като неутрален ключов фактор подпомага този процес. Това може да е увертюра към разместване в позицията на Китай и отваряне на път към неядрена ескалация на ситуацията в Украйна - трансформиране на конфликта в мега геополитически сблъсък между Китай и Русия и Запада. Основно с цел да се форсира ситуацията към процес на преговори“.  

Пътеката на ядрена ескалация е неприемлива за всички, посочи Шопов.

„Освен Китай, подобна позиция изрази и Индия. Това има значение за Москва“. 

Пекин има притеснение, свързано с евентуален срив на Русия в рамките на този военен конфликт, поясни политологът.

САЩ предупредиха Китай със "сериозни последици", ако нарушава санкциите срещу Русия

„Основното напрежение ще бъде по линия на това, че Китай все повече ще търси начини да подпомага Русия. И в момента прави доста- осигурява заместващи алтернативи на продукти и услуги, които са обект на западните санкции“. 

Важна е оценката на Китай за устойчивостта и дългосрочната способност на Русия да удържи позиции, смята той.

„Ако Пекин има сериозни съмнения, че това ще се случи, ще бъдат принудени да заемат по-еднозначна позиция. Това ще има по-съществени последствия за развитието на глобалната политика. Китай рано или късно ще трябва да се ангажира с руската страна. След края на военния  конфликт предстои труден ребус, свързан с регулирането на отношенията и статута на тези територии, както и на гаранциите за сигурност. За китайците ще бъде много трудно да изиграят посредническа роля“

Китай има стратегия на нарастваща самодостатъчност по отношение на своето стопанство, поясни политологът.

„Искат да произвеждат собствени микрочипове, работят в областта на изкуствения интелект. В областта на хранителната промишленост се търсят начини да се скъсят производствените вериги и да се осигури диверсифициране. Това е политическа система, при която легитимността зависи от сигурността и просперитета“

В Индия се наблюдава обръщане към Западния свят, обясни още политологът. А на Запад пък се наблюдава засилване на единството.

"То се дължи на една фундаментална промяна в политическото въображение и на завръщането на тип заплаха и риск, който беше забравен и оставен в историята, обясни още Шопов. Устойчиво е, защото е свързано с риск за сигурността“. 

Цялото интервю на Деян Йотов с Владимир Шопов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцкият първи дипломат припомни на колегата си в Скопие задължението да използва името РСМ

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..

публикувано на 23.07.25 в 19:09

Температури до 25 градуса на Седемте езера

До 25 градуса стигат температурите в горещините последните дни на Седемте езера. Вчера френски турист получил инфаркт, което наложило да бъде повикана въздушната линейка - мъжът, който е на 55 години, е спасен. Голямата надморска височина и горещото време предизвикват влошаване на хора със здравословни проблеми, качващи се на Седемте езера,..

публикувано на 23.07.25 в 18:31

НС прие на първо четене промени в Закона за енергетиката

Комисията за енергийно и водно регулиране ще има право да утвърждава минималния размер на планираните разходи на ЕРП-тата за ремонти на електропреносната мрежа и да упражнява контрол върху изпълнението, реши Народното събрание с приети на първо четене промени в Закона за енергетиката.  Енергийният регулатор ще може да изисква от ЕРП-тата да..

публикувано на 23.07.25 в 18:15

Медиците са готови на последващи действия, ако НС не изпълни исканията им

Професионалистите по здравни грижи са готови на последващи действия, ако парламентът не изпълни исканията им за начална заплата в размер на 150 процента от средната за страната. В позиция до медиите от съсловната им организация се обявяват против идеята на управляващите това заплащане да се договаря между синдикати и работодатели. Здравната..

публикувано на 23.07.25 в 17:51
Камиони на Египетския Червен полумесец с хуманитарна помощ влизат от Египет в ивицата Газа през граничния пункт

Израел: В Газа има 950 камиона с помощи

Повече от 100 хуманитарни организации и правозащитни групи предупредиха, че в Ивицата Газа има "масов глад".  Повече от два милиона души изпитват остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост след 21 месеца на конфликт.  Сред подписалите изявлението са "Лекари без граници", Световният фонд "Спасете децата" и "Оксфам". Общо над..

публикувано на 23.07.25 в 17:41

ЦИК предложи на президента да насрочи нови общински избори в Пазарджик

Централната избирателна комисия изпрати до президента Румен Радев предложение да издаде указ за насрочване на нов избор за общински съветници в община Пазарджик. До новия избор се стигна след окончателното решение на Върховният административен съд да потвърди решението на Административния съд в Пазарджик, който обяви за недействителен изборът..

публикувано на 23.07.25 в 17:11

Парламентът осъди с декларация руската агресия в Украйна

С декларация мнозинството в българския парламент осъди руската агресия в Украйна. Проектът беше внесен от ПП-ДБ и беше подкрепен от ГЕРБ-СДС и ДПС - Ново начало с общо 112 гласа "за". В декларацията се посочва, че България се солидаризира с Европейския парламент и потвърждава определението на Руската федерация като държава, подкрепяща..

публикувано на 23.07.25 в 17:05