Две седмици след като петима българи бяха санкционирани по глобалния закон „Магнитски“, прокуратурата поиска от министерството на правосъдието на Съединените щати информация на какви основания е станало това. От държавното обвинение се мотивират със започнали заради санкциите проверки у нас.
Във втория списък „Магнитски“ попаднаха бившите министри на финансите и енергетиката - Владислав Горанов и Румен Овчаров, някогашните шефове на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов и Александър Николов, както и Николай Малинов, шеф на сдружение " Русофили за възраждане на отечеството".
В писмото, изпратено чрез българското правосъдно министерство, се уточнява, че информацията се иска във връзка със започнали у нас проверки срещу петимата. По преписките се извършва проверка с оглед събиране на данни за извършени престъпления от български граждани по българския Наказателен кодекс. Ако бъдат установени данни за такива престъпления, те биха попаднали в обхвата на Конвенцията на ООН срещу корупцията.
От прокуратурата искат да знаят въз основа на какво САЩ ги уличава в корупция. „Информацията на компетентните американски власти би помогнала за изясняване на предмета на образуваните проверки и за евентуално бъдещо наказателно разследване", се мотивират от там.
Веднага след като Финансовото министерство на САЩ обясни, че санкционира Горанов, Овчаров, Генов, Николов и Малинов, в няколко странично прессъобщение, в което говореше ту за партньорство, ту за независимостта на съдебната власт, прокуратурата обясни, че на практика работи срещу петима още преди санкционирането им, като изброява разследване, свързано с Горанов по сигнал на Божков, дело срещу Овчаров, както и разследване срещу него и Генов и Николов, както и дело за шпионаж срещу Малинов. Именно тогава анонсира и намерение да иска доказателства от властите в САЩ.
Точно по същия модел действа държавното обвинение по първото издание на списъка "Магнитски". Поискана беше информация защо са санкционирани Делян Пеевски, Илко Желязков и Васил Божков. Информация така и не дойде, а прокуратурата не откри никакви нарушения или престъпления на Пеевски и Желязков, а по отношение на укриващия се в Дубай Божков – той все така си остана задочно обвиняем за десетки престъпления, както беше и преди санкциите. Междувременно тримата бяха включени в нов санкционен списък – на Великобритания.
Гръцкото правителство започна разговори с Либия и Италия, за да намали имиграционния натиск. За контактите с Либия съобщи министърът по миграцията Воридис, който изтъкна, че броят на хората, опитващи се нелегално да достигнат гръцките острови от бреговете на африканската страна, са се увеличили със 134 процента. Всеки ден на островите..
Партиите от управленската коалиция се срещат днес, за да приемат окончателно програмата за управление с разписани срокове за изпълнение на заложените в нея приоритети. Заседанието на Съвета за съвместно управление ще се проведе от 15 часа. Очаква се да бъде обсъдена и законодателната програма на парламентарното мнозинство. Желязков..
Полицията в Лондон арестува мъж по подозрение в палеж с намерение застрашаване на живота след пожари в домове, свързани с премиера Киър Стармър. Британската полиция разследва пожар в дома на премиера Органите на реда арестуваха 21-годишния мъж в ранните часове на днешния ден след пожара в частния дом на премиера в Кентиш Таун, Северен..
"Към момента имаме 90% смъртност в повечето пчелини и масов отказ от този поминък. Наблюдава се отчаяние". Това съобщи пред БНР д-р Ангел Мавровски, бивш зам.-директор на Българската агенция по безопасност на храните. "В някои пчелини достига и до 100%. Причините са множество и Агенцията по безопасност на храните трябваше да е взела..
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща е на обиколка в Западните Балкани, която започна снощи с първа спирка Сърбия. Очаква се днес президентът Александър Вучич и Коща да разговарят по ключови въпроси за отношенията между Сърбия и ЕС. Сръбският президент подчерта, че страната му е ангажирана с продължаването на евроинтеграцията..
Започнаха 41-те Кирило-Методиевски четения, посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Катедрата е основана в началото на 80-те години, за да утвърди това научно знание, напомни пред БНР доц. Ани Бурова, заместник-декан..
Турският президент Реджеп Таийп Ердоган заяви, че е готов да приеме делегации от Русия и Украйна за мирни преговори. "Всеобхватното прекратяване на огъня в Украйна ще създаде необходимите условия за започване на мирни преговори, възможност, която не бива да се пропуска", заяви Ердоган в телефонен разговор с украинският президент Володимир..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..