„Такава система може да координира целия поток, не само тези от Украйна. Да се знае къде е настанен всеки, има ли личен лекар, ползва ли услуги, свързани с образованието, социалната закрила или пазара на труда. Това ще ориентира всички специалисти, работещи с тях. За целта обаче е необходима и дигитализация“.
Изграждането на информационна система е първата крачка към овладяването на тази криза и решаването на конкретните проблеми на хората, смята Александър Миланов.
Украинските бежанци не успяват да се ориентират в здравната система у нас, сочи изследване на Националната пациентска организация. Причините са в липсата на достъпна информация за правата им като пациенти, за процедурите по избор на личен лекар и наличието на езикова бариера.
Проучването „Достъп до здравеопазване за украинските бежанци в България“ констатира, че близо 80% от украинците у нас са потърсили медицинска помощ , но над 60% от тях са заплатили за нея.
Всички хора с временна закрила имат право да останат в България до 24 февруари 2023 г.
Към края на януари 2023 г. страната ни е предоставила статут на временна закрила на над 150 хиляди бежанци от Украйна. Близо 50 хиляди от тях са останали.
„Нашата здравна система не е най-гостоприемната по отношение на грижите, предоставяни на бежанците от Украйна. Те все пак имат осигурен достъп до здравеопазване в България, но административни неуредици ги затрудняват“, посочи още Миланов.
Основните трудност са две, разясни той.
„Първата е езиковата бариера, с която се сблъскват. Там, където има граждански организации, които осигуряват преводи и посредничество, нещата се получават. Вторият проблем е свързан с това, че бежанците не познават българските процедури, през които трябва да преминат за достъп до здравна помощ. Има и случаи, при които им се отказва да бъдат записани при личен лекар с оправданието, че няма достатъчно капацитет“.
При нарушени права трябва да се сигнализира Регионалната здравна инспекция и медицинския одит, когато става въпрос за медицински манипулации, посъветва експертът.
„За да стигнат до там обаче, трябва да знаят езика и да бъдат придружени. Иска ми се успеем да се поставим на мястото на тези хора, които бягат от войната. Има нужда от повече съпричастност“.
Изводите от проучването сочат, че на украинските бежанци трябва да се предоставя допълнителна държавна подкрепа, ясна информация за здравните права на достъпен език, възможност за превод и психологическа помощ.
Резултатите от проучването вече са изпратени на служебното правителство.
Цялото интервю на Спас Крайнин с Александър Миланов може да чуете в звуковия файл.
Саниране на два блока се прави в Кюстендил - така дейностите по внедряване на мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в града са подновени. Финансирането е по първия етап на Плана за възстановяване и устойчивост за около 27 млн. лева. Одобрените сгради са 23. По досегашните програми за енергийна ефективност в града са..
На първо четене парламентът одобри три проекта на Закон за несъстоятелност на физическите лица. Приемането на такъв закон е сред условията България да получи от ЕС второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът на Министерския съвет предвижда, че човек, който е изпаднал в неплатежоспособност, може да поиска за него да..
Близки и приятели си взеха последно сбогом с музиканта Георги Марков. Легендарният барабанист на "Щурците" почина във вторник на 73 годишна възраст. Поклонението днес беше в столичния катедрален храм "Света Неделя". С кончината на Георги Марков българската музикална сцена понесе тежка загуба, споделиха колеги-музиканти дошли да се сбогуват с него. Сред..
Унгария обяви, че ще се оттегли от Международния наказателен съд. Изявлението дойде по време на посещението в Будапеща на израелския премиер Бенямин Нетаняху, срещу когото съдът издаде заповед за арест заради войната в ивицата Газа. "Унгария ще се оттегли от Международния наказателен съд", обяви в кратко изявление началникът на канцеларията на унгарския..
По повод 146 години от обявяването на София за столица на България Дирекция "Култура“ на Столична община организира празнични събития. Редица от тях се провеждат в Регионалния исторически музей. 146 години от обявяването на София за столица на България В интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Ерина Кръстева от Регионалния..
София отбелязва днес 146 години от обявяването си за столица на България. В празничния ден могат да бъдат резгледани документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото. С вход свободен гражданите могат да разгледат и Регионалния исторически музей. Ирина Кръстева, Регионален исторически музей – София, посочи пред БНР,..
В Сливенска област предстои да бъде направено анкетно изследване на тема "Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година", съобщават от Териториалното статистическо бюро. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология в периода април - юни...
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..