Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Найден Тодоров: Ако имам основания да накажа директора на Народния театър, ще го направя, но такива нямам

"Проблемът в НТ е в разделението, което се получава между артистите"

Найден Тодоров
Снимка: Стопкадър, БНТ

"Проблемът в Народния театър не е там, където си мислим. Проблемът е в разделението, което се получава между артистите. Тези хора започнаха да се гледат накриво и започват да не си говорят, а това е много сериозен проблем. ... Ако имам основания да накажа директора на Народния театър, не се съмнявайте, аз ще се възползвам от тях, но такива нямам. ... От мен се иска да реагирам на нещо, което е неправилно, но не е незаконно. Неправилното не е раздялата между двамата (Васил Василев и Александър Морфов - б.р.), неправилен е начинът. Актьорите, които защитават Морфов, скочиха и поискаха от мен да накажа директора, въпреки че няма правни основания за това, т.е. говорим за едно желание за линч. Това е нещо, което е обратно на правова държава, към която се стремим".

Това заяви пред БНР служебният министър на културата Найден Тодоров.

Служебният министър подчерта, че от 2014 г. културните институции имат извоювана сравнителна самостоятелност, която е описана и в Закона и в длъжностните характеристики на директорите и Министерството на културата няма право да им се меси.

"Внесъл съм приет от МС законопроект за изменение на Закона, който трябва да бъде внесен в 49-ото Народно събрание, който предвижда директорите на държавните културни институти да се отчитат ежегодно за изпълнението на своята стратегия за развитие на културния институт. Неспазването на концепцията ще води до санкции. Когато има тотално отклонение от концепцията, това може да доведе и до отстраняването на директора", посочи Найден Тодоров. 

По думите му Васил Василев не може да бъде определен като некадърен директор на Народния театър, защото "през последните два месеца видяхме на сцената (Тимофей) Кулябин и Джон Малкович, това не е точно дефиниция за некадърен". 

Тодоров заяви, че ще работи за това да събере директора Васил Василев и режисьора Александър Морфов:

"Надявам се срещата да се осъществи, защото вярвам, че въпреки събитията, които се случиха, никога не е късно една рана да бъде оздравена по някакъв начин. Това е единственият път напред".

Министър Тодоров съобщи, че лично е говорил с Василев, който е обещал пред него, спектаклите на Морфов да останат в програмата на Народния театър.

"Не стои добре пиар на партия да бъде пиар на Народния театър", заяви той в коментар за назначението на Велислава Кръстава, която от 1-ви март вече не изпълнява тази длъжност, и припомни, че през 2013 г. Василев и Кръстева са били заместник-министри на културата и ги определи като "екип от много дълго време и това няма общо с техните пристрастия":

"Не стои добре, но пак казвам, че трябва ли да съдим хората за тяхното минало, когато в него няма криминални деяния". 

"Опитвам се да променя единните разходни стандарти на културните институти и да постигна завишаване на субсидията им спрямо приходите им, което да даде възможност на директорите да вдигнат възнагражденията на артистите. Създадена е работна група, която работи по този въпрос. След като са готови, ще внесем предложението в Министерския съвет. ... Повишението на субсидията ще бъде над 50%", съобщи служебният министър и заяви готовност в първите дни на новия парламент да внесе този законопроект

Интервюто на Явор Стаматов с Найден Тодоров в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лимитите на болниците: Погазване на правовия ред или предвидимост за бюджета на НЗОК?

През последните няколко години се наблюдава активно увеличаване на надлимитната дейност на болниците у нас  – отчита се по-голям обем оказана медицинска помощ спрямо прогнозираното, по което заплаща Здравната каса.  С отпадането на лимитите през 2024-а година тази дейност достига до 400 милиона лева . Това о бясни в интервю за "Хоризонт"..

публикувано на 06.08.25 в 08:35
Джорджа Мелони и Александър Вучич, 5 август 2025 г.

Джорджа Мелони посети Белград за вечеря с Александър Вучич

Сръбският президент Александър Вучич изказа благодарност на италианския премиер Джорджа Мелони за подкрепата ѝ за европейския път на Сърбия, след няколко часовата среща помежду им в сръбската столица Белград тази вечер, предаде БТА. Вучич заяви в публикация в профила си в "Инстаграм", че е благодарил на Мелони за "принципната подкрепа на..

публикувано на 06.08.25 в 08:05

Старши комисар Митко Чакалов: Няма пряка опасност за село Доситеево, но пожарът все още не е локализиран

"Към момента обстановката е спокойна. Фронтовете, които снощи се развиваха, са притихнали, но пожарът не е локализиран". Това обясни пред БНР старши комисар Митко Чакалов, директор на регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в област Хасково, след като огнената стихия заплаши селата Доситеево и Коларово в община..

публикувано на 06.08.25 в 07:55
Карол Навроцки

Новият президент на Полша Карол Навроцки встъпва в длъжност

Новият президент на Полша Карол Навроцки встъпва в длъжност днес. Очаква се сериозна конфронтация с премиера, чието правителство той нарече "най-лошото в историята". 42-годишният Карол Навроцки е историк-националист, почитател на Тръмп. Той спечели изборите на 1 юни, което нанесе голям удар за проевропейското правителство на премиера Доналд..

публикувано на 06.08.25 в 07:52
Стив Уиткоф

Спецпратеникът на Тръмп Стив Уиткоф пристигна в Москва

Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф пристигна днес в Москва. Тази сутрин Уиткоф бе посрещнат на московското летище "Внуково" от шефа на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев, предадоха Ройтерс и ТАСС. Подобряването на отношенията между Русия и САЩ ще отнеме време, заяви междувременно пред ТАСС говорителят на Кремъл Дмитрий..

публикувано на 06.08.25 в 07:49
Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Газа не трябва да представлява заплаха за Израел

Израел напълно ще победи ислямисткото движение "Хамас" в Ивицата Газа, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху. ООН предупреди за "катастрофални последици", ако Израел разшири военната операция в палестинския анклав. "Необходимо е напълно да победим врага в Газа, да освободим всички наши заложници и да гарантираме, че Газа повече няма да..

публикувано на 06.08.25 в 07:32

Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората"

Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждане за създаването му ще бъде взето на днешното заседание на кабинета. В тази връзка ще бъдат одобрени промени в бюджета на земеделското министерство за тази година. Дружеството "Магазин за хората" ще бъде под шапката на земеделското министерство. Държавните магазини ще..

публикувано на 06.08.25 в 07:32