Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Шарков: В много държавни институции няма интегрирана система за киберзащита

"Те са изграждани парче"

киберсигурност
Снимка: neurope.eu

В много държавни институции системите са изграждани на парче и при тях няма интегрирана система за защита. Това обясни пред БНР д-р Георги Шарков, ръководител на Лабораторията по киберсигурност към „София тех парк“, бивш национален координатор по „Киберсигурност“.

„Някои от тях са изграждани със собствени средства-непрофесионално или полупрофесионално“

А три години и седем месеца след хакерската атака срещу НАП в СГС ще се проведе разпоредително заседание срещу двамата подсъдими, които Прокуратурата идентифицира.

Кристиян Бойков е задържан за хакерската атака срещу НАП

Според Шарков определението на тази атака като „дигитален Чернобил“ съвсем не е случайно.

Този теч на персонални данни има ефект, подобен на радиоактивно заразяване. Последствията се виждат по-късно. Мерките, които се взимат, се бавят доста, а имаше доклади с предупреждение за изтичане на лични данни, изготвени от ДАНС“.

Трябва да се прилагат систематично мерките, разписани в Националната стратегия по кибер сигурност и в Закона за кибер сигурност, убеден е Георги Шарков.

Всяка година има голяма знакова атака и срив в системите, посочи още той.

„ В Търговския регистър, в „Български пощи“. Щетите са сходни и симптомите са много ясни. На 2 февруари излезе решение на Административния съд, който разгледа делото срещу НАП и посочи защитни мерки, които трябва да се въведат“.

Случва се стартиращи фирми за киберсигурност да набират клиенти, хаквайки една система, за да покажат къде са слабостите й, обясни Георги Шарков.

„Не бива да се действа така. Има Етичен кодекс и правила какво се прави, когато се открие слабост в една система. Съществуват редица начини да се въздейства, за да се отстрани“

Беше подсказано, че обвиненият за атаката в НАП Кристиян Бойков преди това е хаквал сайта на МОН, но никой не е обърнал внимание, напомни още Шарков.

Вътрешните процедури и организацията, кибер хигиената и изискванията към служителите са важни“.

Заложените в Закона за киберсигурност мерки за национална координация трябва да се прилагат системно, посочи още той.

„В Министерството на електронното управление бяха направени системни стъпки. Но дигитализацията се развива по-бързо и заплахите нараснаха много“.

Гражданите също предоставят данните ни на напреднали методи за фишинг, отбеляза експертът.

В момента се обсъждат много европейски регламенти, свързани с киберсигурността, обясни Шарков.

„На продукти и услуги, както и мрежовата информационна сигурност, свързана с  Директива 2, в която са включени над 16 различни сектора. Един от недостатъците на предишните наредби и на закона е, че обхвата на дигитализирани услуги беше много малък. В момента почти всички услуги, които се предоставят в държавата, попадат в тази специална категория и повишените изисквания към критичните инфраструктури са и в сферата на данните. Има елементи на киберотбрана за обектите от национална важност“.

Контролиращият орган е ясно записан в закона, посочи още той.

„Тогава беше държавна агенция „Електронно управление“. В момента е Министерството на електронното управление. Контролиращият орган първо издава препоръки за различните нива на информационна сигурност. Всички препоръки, които бяха предвидени по закона и тогавашните наредби, са на базата на една остаряла Директива за мрежова информационна сигурност".

Цялото интервю на Силвия Великова с д-р Георги Шарков може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Aнсамбъл „Тунджа”

Фолклорни състави от Ямболско в проекта "Живата традиция"

23 танцови и певчески състави от 15 населени места в ямболската област  са включени в проекта „Живата традиция“ на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, защитен по програмата "Нематериално наследство за професионални ансамбли“ на Министерството на културата.    Дейностите включват образователни програми и творчески школи за деца, ученици и самодейни колективи в..

публикувано на 21.02.25 в 01:43
Найджъл Фарадж

Фарадж: Зеленски не е диктатор, но е редно в Украйна да има избори

Лидерът на “Реформирай Обединеното кралство” Найджъл Фарадж заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не е диктатор, след като беше обявен за такъв от президента на САЩ Доналд Тръмп. Същевременно Фарадж смята като Тръмп, че в Украйна би трябвало да има избори. Найджъл Фарадж каза, че думите на  ДоналдТръмп трябва да се приемат "на сериозно",..

публикувано на 21.02.25 в 01:35
Израелски войници претърсват палестинец на пропускателен пункт на Западния бряг

Израел предприе редица мерки след експлозии в автобуси

Израелската армия съобщи, че "засилената антитерористична операция" на Западния бряг ще продължи след взривовете в няколко празни автобуса по-рано тази вечер. Няма жертви. Блокирани са входовете към някои райони на Западния бряг, допълни армията. Полицията съобщи, че две от експлозиите са били в град Бет Ям, а трета - в град Холон в Централен Израел...

публикувано на 21.02.25 в 00:54
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Не искаме примирие, което да означава капитулацията на Украйна

Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица.  Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност.  "Не искаме примирие, което да..

публикувано на 20.02.25 в 22:12
Майк Уолц

Майк Уолц: Тръмп е разочарован от Зеленски заради споразумението за минералните залежи

Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..

публикувано на 20.02.25 в 22:08
Георги Илиев

ОИК: Кметът на столичния район "Слатина" е отстранен от поста

Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година.     Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..

публикувано на 20.02.25 в 21:51
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Във Великобритания обсъждат присъдите на "българската шпионска клетка"

Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..

публикувано на 20.02.25 в 20:42