Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Измененията в Закона за медиацията са революционни"

Съдия Ивайло Младенов: Чрез медиацията спорът се превръща в диалог

Медиационната процедура ще подпомогне по-рационалното, по-естествено, по-бързо и по-евтино разрешаване на спора, поясни юристът

Снимка: Ани Петрова

Измененията в Закона за медиацията са революционни за концепцията на българското гражданско-процесуално право.

Това каза пред БНР съдията от Върховния касационен съд Ивайло Младенов.

Той обясни, че съществуващото досега задължение на съда да прикани страните към спогодба не е имало "никакъв ефект върху процесуалното поведение на страните".

С тези изменения за пръв път се оказва реална институционална подкрепа, насочена към стимулиране на страните за доброволно решение на спора, посочи Ивайло Младенов.

По думите му дори най-прецизното съдебно решение не е толкова добро, колкото една съдебна спогодба или споразумение, което страните са постигнали по предмета на спора.  

За пръв път се въвежда институт за подкрепа, включително чрез ангажирани публични средства за заплащане на медиаторите, за постигане на спогодба, подчерта съдия Младенов.

Медиацията би имала и благоприятния страничен ефект на разтоварване на съда, допълни той.

"Целта е да възстановим диалога между страните и да ги накараме да погледнат на спора като на диалог. Между страните се появява една ледена стена от неразбиране, недоверие, враждебност и това им пречи нормално да комуникират помежду си. Този диалог между тях ще възстанови медиацията, по един напълно професионален начин. Това ще им помогне по-рационално, по-естествено, по-бързо и по-евтино да решат възникналия помежду им спор."

Снимка: Pixabay

Младенов е убеден в полезността на медиацията. В редица случаи тя би могла да доведе дори до по-справедлив резултат, защото съдът решава според доказаните по процесуален ред факти, а житейската ситуация може да е различна.

"Невинаги страните могат да докажат с надлежни доказателства онова, което действително се е случило между тях."

Не бива да се драматизира предварително прилагането на медиацията, смята съдия Ивайло Младенов.

Ако страните преценят, че не могат да уредят отношенията си чрез медиация, делото ще продължи своя ход. Медиационната процедура е така замислена, че не пречи на хода на процеса, тя се вмества между заседанията, заяви юристът.

Предвижда се медиацията да трае максимум три часа.

Промените в закона влизат в сила от средата на следващата година.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15