Това каза пред БНР съдията от Върховния касационен съд Ивайло Младенов.
Той обясни, че съществуващото досега задължение на съда да прикани страните към спогодба не е имало "никакъв ефект върху процесуалното поведение на страните".
С тези изменения за пръв път се оказва реална институционална подкрепа, насочена към стимулиране на страните за доброволно решение на спора, посочи Ивайло Младенов.
По думите му дори най-прецизното съдебно решение не е толкова добро, колкото една съдебна спогодба или споразумение, което страните са постигнали по предмета на спора.
За пръв път се въвежда институт за подкрепа, включително чрез ангажирани публични средства за заплащане на медиаторите, за постигане на спогодба, подчерта съдия Младенов.
Медиацията би имала и благоприятния страничен ефект на разтоварване на съда, допълни той.
"Целта е да възстановим диалога между страните и да ги накараме да погледнат на спора като на диалог. Между страните се появява една ледена стена от неразбиране, недоверие, враждебност и това им пречи нормално да комуникират помежду си. Този диалог между тях ще възстанови медиацията, по един напълно професионален начин. Това ще им помогне по-рационално, по-естествено, по-бързо и по-евтино да решат възникналия помежду им спор."
Младенов е убеден в полезността на медиацията. В редица случаи тя би могла да доведе дори до по-справедлив резултат, защото съдът решава според доказаните по процесуален ред факти, а житейската ситуация може да е различна.
"Невинаги страните могат да докажат с надлежни доказателства онова, което действително се е случило между тях."
Не бива да се драматизира предварително прилагането на медиацията, смята съдия Ивайло Младенов.
Ако страните преценят, че не могат да уредят отношенията си чрез медиация, делото ще продължи своя ход. Медиационната процедура е така замислена, че не пречи на хода на процеса, тя се вмества между заседанията, заяви юристът.
Предвижда се медиацията да трае максимум три часа.
Промените в закона влизат в сила от средата на следващата година.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..