Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Децата да могат да излязат от капана на предразсъдъците". Ненаученият урок за Холокоста

Деца поднасят цветя на Паметника на спасението в градинката на Софийския университет
Снимка: БГНЕС

В рамките на Международен обучителен семинар "Холокостът като отправна точка за диалог между България, Гърция и Северна Македония" трима учители, представители на трите споменати страни - Цветомира Антонова (България), Люпчо Петревски (Северна Македония) и Калиопи Сотирели (Гърция) разработиха учебна практика за ученици на възраст между 14 и 16 години.

Създадената образователна практика е на тема "Еврейските общности и антисемитските политики в България, Гърция и Северна Македония по време на Втората световна война". 

"В този урок ние разширяваме, надграждаме знанията на учениците", казва Цветомира Антонова, учител по история, която активно изследва еврейския въпрос.

"И го разработихме така, че да може да се използва, да се преподава в специалните дни, в които отбелязваме и възпоменаваме паметта на жертвите на Холокоста – 27 януари като световен ден, в България 10 март."

Антонова подчертава, че редом с отбелязването на спасените евреи си даваме сметка и "за отговорността, която българската държава носи за гибелта на над 11 000 евреи от новоприсъединените земи".

Според Люпчо Петревски, преподавател по македонски език в основно училище в град Прилеп, така се създава мост между учениците от трите държави.

"Да ги научим да почитат, да разширим любовта и разбирателството помежду ни. Нашето място за живеене е толкова малко, ние делим толкова много съвместни дела, нашата история е много близка, културата ни е много близка, но никак не успяваме тази близост да я използваме позитивно."

Урокът, който Цветомира, Люпчо и Калиопи разработват, започва с изясняване на понятието за Холокоста. Учителите се обединяват около определението на Мемориалния музей на Холокоста във Вашингтон, според което "Холокостът е систематично, организирано от държавата преследване и унищожение на шест милиона европейски евреи от нацисткия режим в Германия и неговите съюзници и сътрудници".

"Когато учим за това, е добре да видим какво се е случвало в Македония, какво се е случвало в Гърция и в България и когато децата влязат в ролята на "експерти", които познават историята на евреите, те могат да правят сравнителен анализ, да виждат приликите, разликите, да виждат какви са последиците за евреите", изтъква Цветомира Антонова.

В мултиперспективния подход, който учителите залагат в новата методика на обучение, е залегнала идеята, че всяка една от трите страни има своята гледна точка.

"Обединихме тези три различни перспективи, така че децата да могат да излязат от капана на предразсъдъците. И за Македония, и за Гърция това е много травматична тема, в която лошите са българите. За българите – ние си затваряме очите и не искаме да си даваме сметка за това, което се е случило през март 1943 г. извън старите предели. Когато отворим очи и видим какво се е случило, децата ще се научат, че има времена и закони, в които предразсъдъците, токсичните идеи и омразата водят до такива трагични събития."

Снимка в публикацията: Виктория Петрова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Принц Хари

Принц Хари ще получи обезщетение по делото си срещу издателите на "Сън"

Издателите на таблоида "Сън" предложиха "пълно и недвусмислено" извинение на херцога на Съсекс, принц Хари, за "хакването на телефона му, следенето и злоупотребата с лична информация от журналисти и частни детективи по техни инструкции". Освен това те ще изплатят "значителни щети", след като двете срани в спора постигнаха извънсъдебно..

публикувано на 22.01.25 в 14:56
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Предизвикателство пред правителството е да не тръгне в реваншистка посока

Предизвикателството пред това правителство, което се рекламира като редовно, е да не тръгнe в много реваншистка посока . Това предупреди Първан Симеонов, основател на социологическа агенция "Мяра", в интервю пред БНР.  В предаването "12+3" той коментира разпределянето на председателските места на постоянните парламентарни комисии и..

публикувано на 22.01.25 в 14:22
Изпълнителният директор на Сдружението на югозападните общини Любица Томова.

Общините имат проблеми със социалните плащания заради забавени трансфери от държавата

Общините не могат да гарантират социалните плащания към най-уязвимите групи заради забавени от близо месец трансфери от държавата.  За този проблем алармират от Сдружението на югозападните общини. Липсата на Закон за държавния бюджет не може да е оправдание за неизпълнени ангажименти към общините, на които държавата е делегирала тези функции,..

публикувано на 22.01.25 в 14:09
Средна оценка: 0 - много неудовлетворен до 10 - много удовлетворен

Българите – на последно място в ЕС по удовлетвореност от живота

България е на последно място по удовлетвореност от живота сред всички държави-членки на Европейския съюз. Това сочат данните на Евростат за 2023 година, публикувани днес. При средно ниво на показателя за Съюза от 7.3 пункта за страната ни той е 5.9.  Удовлетвореността на живота се измерва по скала от нула до десет. Тя може да бъде повлияна от..

публикувано на 22.01.25 в 14:07
Деница Сачева

ГЕРБ-СДС и ИТН определиха като "тревожно" финансовото състояние на държавата

Партньорите в управлението ГЕРБ-СДС и "Има такъв народ" определиха като тревожно финансовото състояние на държавата.  Заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Деница Сачева е на мнение, че трябват спешни мерки, свързани с държавните финанси. "Ето това е една тема, например, по която опозицията не е особено активна,..

публикувано на 22.01.25 в 13:58
Сергей Рябков

Русия вижда известна възможност за споразумения с Тръмп, заяви Сергей Рябков

Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков заяви днес, че Москва вижда известна възможност за постигане на споразумения с новата американска администрация на президента Доналд Тръмп, предаде Ройтерс, позовавайки се на руските агенции ТАСС и Интерфакс. Тръмп, който встъпи в длъжност в понеделник, беше казал, че е способен..

публикувано на 22.01.25 в 13:53
Премиерът Росен Желязков с председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Желязков: Ще търсим път към коалиционните партньори за различията по реформите за ПВУ

След среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, премиерът Росен Желязков обяви, че цел на разговорите е било да се потвърди взаимното доверие между новото българско правителство и новата комисия. Желязков обясни, че от българска страна са споделени всички притеснения във връзка с глобалните предизвикателства и мястото..

публикувано на 22.01.25 в 13:30