Президентът Румен Радев ще участва в отбелязването на 80-годишнината от спасяването на българските евреи.
Държавният глава ще открие документална изложба в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", а по-късно ще се включи в церемония пред Паметните плочи на спасителите на българските евреи до храма "Света София".
Събитията от програмата на Националния инициативен комитет за отбелязване на 80 години от спасяването на българските евреи през Втората световна война са под патронажа на президента.
В изложбата "80 години от спасяването на българските евреи" са включени експонати от фонда на Националната библиотека, както и наградите, с които посмъртно е удостоен цар Борис III от международните еврейски организации. Експозицията показва ръкописи, старопечатни и редки книги, фотографии и документи на български, иврит и на османотурски език.
Документални извори и спомени на съвременници разказват за събитията в България през периода 1940-1943 година, пряко свързани със спасяването на близо 50 хиляди български евреи от нацистките лагери на смъртта. Специално място е отделено на документалните свидетелства, включително и от германски архиви, които разкриват позицията на цар Борис III по еврейския въпрос.
Акцент е поставен и върху реакцията на народните представители от 25-ото народно събрание в писмото на Димитър Пешев, подписано от 43-ма депутати. Сред темите в изложбата са заслугите на Българската православна църква и Светия синод в защита на евреите, както и Кюстендилската акция от март 1943 година.
"Тогава видях добротата и любовта. България спаси 50 хиляди. Българският пример показва как една малка страна, която беше една хапка за Хитлер, която беше под неговия ботуш, как тази малка страна три пъти му каза "не, няма да го направим, няма да ги пратим". Това показва как един малък Давид може да победи един голям Голиат", казва известният историк и общественик в Израел проф. Михаел Бар-Зоар. Той ще бъде почетен гост на събитието в Националната библиотека.
Бар-Зоар и семейството му са сред хилядите български евреи, спасени от лагери на смъртта по време на Втората световна война.
Пощенска марка за годишнината
Главният изпълнителен директор на Български пощи Филип Алексиев ще пусне в употреба издание на тема "80 години от спасяването на българските евреи".
На събитието в Регионалния исторически музей в София ще участват и председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" проф. Александър Оскар, кметът на Столична община Йорданка Фандъкова и художникът Николай Петрусенко.
Пощенско-филателното издание се състои от една пощенска марка в блок и специален пощенски печат.
Възпоменателна церемония, молебен и Поход на толерантността в София
Столичната община и организацията на евреите в България „Шалом“ организират възпоменателна церемония, която ще започне в 11 ч. пред "Паметника на спасението" в градината „Св. Климент Охридски“. Преди това - от 10.30 ч. - пред храма "Света София ще бъде отслужен молебен за мир и от там ще тръгне Походът на толерантността.
След повече от 230 години Съединените щати се отказват от едноцентовите монети, съобщава БТА, като цитира германското списание "Шпигел". От догодина "пенитата" вече няма да се пускат в обращение, като последната поръчка за заготовки на монети вече е направена. Спирането на най-малката американска монета, изработена от сплав от цинк и мед,..
Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница - за вторник е насрочена среща с представители на фондация "За доброто", която събира средства по реализацията на проекта "Светулка", каза за БНР кметът на града Първан Дангов. За цялостния ремонт на отделението са необходими около 650 хил. лева, набирането на средствата..
Директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова обяви, че само от тяхната площадка са били изстреляни над 100 ракети по градоносния облак, валежът от който причини щети в Сливенска и Ямболска област. Според нея направено е било всичко възможно за неутрализиране на облака, но явлението е било с голяма интензивност...
Близо 300 дрона и около 70 ракети е използвала Русия при атаките срещу Украйна тази нощ. 12 души са загинали и над 60 са били ранени. Трима души са загинали и 10 са били ранени в Киевска област, съобщи областният управител Микола Калашник. 11 души са пострадали при атаките в Киев. Нанесени са щети на граждански обекти в три района на..
Властите в гръцкия град Серес осигуриха цистерни с вода за над 2 хиляди домакинство заради замърсяване на питейната вода. Водата в област Серес е с високи показатели на уран и властите забраниха използването ѝ за пиене и битови нужди. Запечатаха над 15 хиляди чешми и хората са принудени да ползват минерална вода, което обаче е много скъпо,..
Най-важното е да си говорим и да искаме да се разберем . Това каза пред БНР Кръстю Кръстев, артистичен директор на Пловдивския драматичен театър "Николай Масалитинов". "И както каза Захари Карабашлиев, културата е нашата отбрана. Да, тя е основополагаща в народността ни, във всичко, наречено България. И съм убеден, че всички знаят това, всички - и..
Градушки нанесоха поражения в Сливенско и Ямболско. Колкото орех са били големи зърната на снощната градушка в община Нова Загора. Обявено е частично бедствено положение за селата Бял кладенец, Пет могили и Новоселец, където има щети по имоти. В момента се правят огледи на щетите в селата, обяви пред БНР кметът на община Нова Загора Галя..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..