Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън приема Фон дер Лайен, акцент в разговорите - инвестициите в зелена енергия, Украйна

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен с американския президент Джо Байдън.
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Американският президент Джо Байдън ще приеме в Белия дом председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Очаква се срещата да изпрати сигнал за общ подход и общи цели при инвестициите за зелена енергия, заяви официален представител от администрацията на американския президент. Двамата лидери се очаква да обсъдят и войната в Украйна.  

Фон дер Лайен се среща с Байдън на фона на разногласия след приемането във Вашингтон на Закон за намаляване на инфлацията. Законът - инициатива на американският президент, отпуска над 300 милиона долара, които да подкрепят индустрията в преход към зелена енергия. Притесненията на Брюксел са, че субсидиите ще отнемат инвестиции от Европа, където се смята, че са има компании-лидери в зелената енергия. С отпускането на атрактивни американски субсидии големи европейски компании биха могли да поискат да се възползват и вместо да инвестират в иновации в Европа да разширят дейностите си в Америка.

За администрацията тук обаче в центъра на разговорите ще са общите подход и цели – цели, свързани с навременно действие по въпроса за климатичните промени, за изграждане на индустриални бази за чиста енергия и стабилни канали за доставка на чиста енергия. Според официално лице от Белия дом общият подход е, че основни за двете страни са обществените инвестиции – с американския Закон за намаляване на инфлацията и с очаквания да бъде приет Европейски зелен пакт. Според официалното лице целта не е конкуренция, при която едната страна да загуби или при която да се облагодетелстват частни интереси. Вашингтон смята, че има нужда от широкомащабна инициатива в посока зелена енергия и тя няма как да се осъществи ако има конкуренция със субсидии.  

Срещата на Фон дер Лайен с Байдън се очаква да доведе и до преговори за ключови минерални ресурси, необходими за батерии за електроавтомобили, както и до комуникация за отпусканите субсидии. 

По въпроса за войната в Украйна се очаква да се отбележи значението на сътрудничеството между Европа и САЩ, както и за допълнителни стъпки за продължаване оказване натиск срещу Москва и гарантиране че трети страни спазват санкциите и не изнасят произведени на запад продукти за Русия.

Очаква се да се засегне и Китай след започнатия курс на по-твърда политика спрямо Пекин от Вашингтон по въпроси за сигурността, търговска конкуренция и нечестни практики за търговия.  

Фон ден Лайен дойде във Вашингтон, след като неотдавна тук бяха други европейски представители за разговори с американски законодатели. Миналия месец за разговори в американската столица бяха търговските министри на Германия и Франция.  

Според програмата на Белия дом срещата между фон Лайен и Байдън ще започне в 21 часа българско време.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са пострадали, след като са нахапани от куче в столичен квартал

Двама души са пострадали, след като са нахапани от куче в столичния квартал "Люлин", предаде БТА. Те са транспортирани в здравни заведения. По непотвърдена информация инцидентът е станал в апартамент. Работата по случая продължава.

публикувано на 25.06.25 в 22:09
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: 509 дома за възрастни хора са проверени до момента

Проверките на държавните институции в домовете за възрастни хора са подготвяни повече от месец и са целенасочени, те продължават и в момента, като броят на проверените места са 509. Това обяви министър Борислав Гуцанов пред депутатите от парламентарната комисия по демографската политика. Данните ще бъдат обобщени на по-късен етап от..

публикувано на 25.06.25 в 22:03

Пълнолетни жители на Вършец са глобени заради управление на електрически тротинетки в нарушение

Глобиха пълнолетни жители на Вършец, карали електрически тротинетки в нарушение. Превенцията е най-важна, засилен е контролът. Към момента нямаме тежки инциденти, с индивидуални електрически превозни средства, казаха от местното полицейско управление. 14 акта за нарушения с електрически тротинетки съставиха полицаите от Вършец. Тежки..

публикувано на 25.06.25 в 21:41

Прокуратурата обвини Никола Барбутов и още трима души за корупционната афера в СО

Прокуратурата обвини вече бившия заместник – кмет на София Никола Барбутов и още един мъж, и две жени за корупционната афера в Столичната община. Заедно с мъж и жена той е обвинен за участие в организирана престъпна група за престъпления по служба и подкупи. Останалите в групата, действала от началото на февруари 2025 г. до 24 юни, са с..

публикувано на 25.06.25 в 21:01

8 читалища от Кюстендилско ще представят региона на XIII Национален събор на народното творчество

Осем читалища от Кюстендилско ще представят региона на XIII Национален събор на народното творчество в Копривщица, обявиха от селекционната комисия за областта, даваща оценка и допускаща кандидатите. Тринадесетото издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица ще се проведе на 8, 9 и 10 август. Съборът се провежда от..

публикувано на 25.06.25 в 20:23
Протест срещу безводието в Хаджидимитрово

Безсрочно бедствено положение в две свищовски села заради безводие

Свищовските села Хаджидимитрово и Горна Студена излизат от утре (26 юни) в безсрочно бедствено положение, заради безводието.  Кметът на община Свищов Генчо Генчев обяви безсрочното бедствено положение, заради силно намаления дебит на водоизточниците и проблемите с водоподаването в Хаджидимитрово и Горна Студена.   Кметовете на двете..

публикувано на 25.06.25 в 19:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп се закани да накаже Испания заради несъгласие с увеличаването на разходите за отбрана

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се закани да накаже Испания заради отказа на премиера Педро Санчес да се съобрази с решението на НАТО за увеличаване на разходите за отбрана до 5 процента от брутния вътрешен продукт, предаде Ройтерс. Испания остава резервирана за 5% от БВП разходи за отбрана Санчес настоява Мадрид да плаща 2,1 на сто, но..

публикувано на 25.06.25 в 19:55