Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С 6-7 стотинки се е увеличила цената на хляба заради по-високите толтакси

Снимка: БГНЕС, архив

Повишаването на толтаксите за тежкотоварните автомобили над 3,5 тона през миналата година и толтаксуване за пътищата втори клас е довело и до по-високи цени на стоките, които се превозват с камиони, казаха от Съюза на международните превозвачи.

Очакваното повишение на таксите през месец юли би оскъпило транспортната услуга, казаха още от бранша.

С около 6-7 стотинки се е увеличила цената на хляба при превоза ѝ с камиони, казаха от Съюза на международните превозвачи. Според разчетите на организацията влияние са оказали по-високите толтакси и таксуването на камионите, когато преминават и по второкласните пътища.

Йордан Арабаджиев обясни: 

"Ние, още когато се тръгна към увеличаване на толтаксите, направихме анализ. Тогава изчислихме, че с около 6-7 стотинки се увеличава цената на един хляб, когато се анализират всички превози, за да стигне зърното от полето до трапезата на българина. Надяваме се, че следващите месеци ще се намери добра воля от страна на политиците да приемат нашите предложения".

В края на миналата година кабинетът отложи предвиденото увеличение на размера на толтаксите от 1 януари тази година за по-късен етап - от 1 юли, като целта е да се помогне на бизнеса в условията на висока инфлация. Но дори и няколко месеца по-късно повишаването на таксите ще се отрази и на цената на транспортната услуга.

"Към момента наблюдаваме един застой в цените на горивата, който се отразява по-благоприятно в транспорта на стоки, но при всички положения очакваме 1 юли, когато евентуално отново ще се тръгне към повишаване на цените на толтаксите", каза Арабаджиев.

Според превозвачите една от мерките, която би помогнала да се намали инфлацията и която превозвачи предлагат от няколко месеца, е да се въведат отстъпки за изминато разстояние в толсистемата.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Говорителката на ЦИК Росица Матева

ЦИК възложи на "Информационно обслужване" повторно въвеждане на данни от изборите

Централната избирателна комисия реши да възложи на "Информационно обслужване" въз основа на определението на Конституционния съд от миналата седмица да въведе в модул към системата за компютърна обработка на резултатите от изборите за народни представители на 27-и октомври данните от протоколите, предоставени от съда на хартиен носител...

публикувано на 04.03.25 в 15:48
Снимката е илюстративна

Отрова върху труп на крава е вероятната причина за смъртта на лешояди край Симитли

Отрова върху труп на крава е вероятната причина за смъртта на лешояди в района на Симитли . Това каза пред БНР зоологът гл. ас. Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Благодарение на джипиеси успяхме след сигнала за намерени мъртви лешояди да локализираме още една бедстваща жива птица. В..

публикувано на 04.03.25 в 15:16

Иван Кавръков: Въпрос на политическа ангажираност е България да излезе от списъка за "пране на пари"

Проблемите ни да сме в списъка на FAFT за пране на пари са много. Причините да ни вкарат са в две части – техническо съответствие на стандартите, да имаме законодателство, което да отговаря на изискванията  на организацията, и втората причина е ефективност, която се определя по 11 показатели, прилагане на тези закони. Това..

публикувано на 04.03.25 в 15:05

Пожар и кражба разследва полицията в Перник

Пожар и кражба разследват служители от Второ РУ в Перник, съобщават от ОДМВР. Сигнал за горящ лек автомобил в землището на пернишкото село Боснек бил подаден на 2 март, малко след 7 часа. Служители на полицията и пожарната посетили местопроизшествието.  В рамките на предприетите оперативно-издирвателни действия било установено, че изгорялата..

публикувано на 04.03.25 в 14:46

Над 2300 домакинства от Велико Търново могат да сменят печките си на твърдо гориво по проект за 21 млн. лв.

Повече от 2300 домакинства от Велико Търново и населените места в общината може да сменят печките си на твърдо гориво с екологични и енергоефективни уреди. Осигуреното европейско финансиране за устройствата е 21 милиона лева. Разчетеният бюджет е за подмяната на 5168 уреда – термопомпи, печки на пелети, климатици и радиатори за включване..

публикувано на 04.03.25 в 14:34

Двама набиха непознат в центъра на Кюстендил

Двама младежи пребиха младеж в центъра на Кюстендил, съобщиха от полицията. Потърпевшият е студент, той е с контузии, съобщиха за БНР от прокуратурата. Инцидентът е възникнал на улица "Цар Симеон“ в града. Двама младежи на 17 години и на 21 години са нанесли побой на 19-годишен, когото не са познавали. Извършителите на деянието са задържани с..

публикувано на 04.03.25 в 14:27

Мъж е задържан в Разлог, заплашил полицай с убийство

Служител на полицейското управление в Разлог е бил заплашен с убийство от 40-годишен жител на Благоевград. Случаят е станал на 2 март, на паркинг на бензиностанция в района на Разлог.   Последвала словесна разправа, като 40-годишният благоевградчанин е отправил вербални закани за живота и здравето на полицейския служител, който изпълнявал служебните си..

публикувано на 04.03.25 в 14:18