Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сегашната ситуация в "Напоителни системи" е "плод на десетилетия бездействие и разбойническо отношение на управителите и управляващите", смята той

Тодор Джиков: Безплатна вода за напояване в момента не може да има, ще компенсираме земеделците

От 10-15 години се позволи на веригите да прилагат абсолютно всички нелоялни търговски практики съвсем свободно и без контрол, заяви заместник-министърът на земеделието

Тодор Джиков
Снимка: БГНЕС

Безплатна вода за напояване в момента по така действащата нормативна уредба не може да има, тъй като това се води нерегламентирана държавна помощ. Държавата не може да предостави компенсации или подпомагане на "Напоителни системи". 

Това обясни пред БНР заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков.

Служебното правителство обаче е решило като краткосрочна мярка да покрие разликите в цената на водата за напояване от миналата до тази година, съобщи той.

"Ще компенсираме земеделските производители, но това е моментно решение – сега и днес. Трябва да се мисли в хоризонт", увери Джиков земеделците. Според него следващият редовен кабинет, трябва да предприеме "генерално, фундаментално решение". 

"Напоителни системи" е било уникално дружество само по себе си, били сме втори в света след Израел по процент напоявани площи. Дружеството е имало над 40 ВЕЦ-а и изключително атрактивни оперативни и неоперативни активи, които са били разпродадени, било е "опоскано през годините", а сега подава вода с неефективна мрежа и изключително енергоеки помпи, направи кратък обзор Тодор Джиков. По думите му сегашната ситуация е "плод на десетилетия бездействие и разбойническо отношение на управителите и въобще на управляващите".

Някои от областните клонове като Пловдив, Пазарджик и Сливен са печеливши, а други са на голяма загуба, отбеляза още Джиков.

Относно евентуалното въвеждане на таван на цените на определени храни у нас Тодор Джиков даде примери с Унгария и Хърватия и изтъкна, че "веригите надуха зверски останалата част от стоките, за които няма тавани и компенсираха тези тавани".

"Липсват закони и то много сериозни, и то не от вчера. Поне от 10-15 години се позволи на веригите да прилагат абсолютно всички нелоялни търговски практики съвсем свободно и без контрол. Това, което те отлично знаят, че не можеха да го правят в Западна Европа, го прилагаха тук в пълнота. Явно институциите, които са били длъжни да контролират този процес, не са си вършили качествено работата", коментира Тодор Джиков в предаването "Преди всички".

"Как това, че земеделските производители не са се сдружили, влияе върху надценките между 50 и 100%? Това не е обективно и адекватно оправдание", заяви още Джиков.

Относно днешните протести на зърнопроизводители заради вноса на украинско зърно, което създава дисбаланси на пазара, заместник-министърът на земеделието каза, че това е помощ "в борбата с Брюксел да се вземе рационално решение", защото пазарите са изключително притеснени заради ценовия натиск от евтиното руско и украинско зърно.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

публикувано на 11.05.24 в 14:03
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33