Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако посоката остане политически към еврото – рано или късно ще си изпълним показателите"

Петър Ганев: Малките производители да бъдат по-гъвкави - да търсят директен достъп до клиентите

"Държавата, ако иска да разследва има ли, няма ли картел – това може да бъде направено"

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС

"Търговските вериги продават около 30-35% от млечните продукти и яйцата. Всичко останало е в малки квартални, във фирмени магазини, пазари. Има много различни начини за продажби на дребно. Голямата верига обикновено концентрира 30-40% от всички продажби. Повече от половината е по други канали."

Това коментира в интервю за БНР икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

При млечните продукти има история на директните взаимоотношения - производителят да търси достъп до клиентите, отбеляза икономистът. По думите му това е въпрос на действие, политика и търговски нюх на самите производители.

Липсата на български стоки в големите вериги опира и до готовността на българския производител да осигурява количества и стабилност. Ако имаме множество малки производители, които не могат да захранят всички вериги, очевидно трябва да се търси по-гъвкаво решение, смята той.

Снимка: Ани Петрова

"Има много производители, които не могат да го изпълнят, затова се коментира такъв тип – фермерски пазар пред самата верига. Алтернативата е да развият такива канали за директен достъп до своите потребители, включително онлайн."

Политическия хаос, в който се намираме, е част от проблема, отбеляза Петър Ганев в предаването "Преди всички". Той е на мнение, че анонсираният от правителството таван на надценките за някои храни ще се случи много трудно.

"Едно е да се осъществява мониторинг при превишаване на някаква надценка, друго – да се тръгва директно към забрана."

Илюстративна снимка: БГНЕС

Държавата, ако иска да разследва има ли, няма ли картел – това може да бъде направено. Може КЗК да го поръча на други институции, които имат възможност да направят подобен анализ, подчерта Ганев. По думите му обаче държавата не прави това, а "различни чиновници ходят да гледат етикети".

"Към момента, отново по подобие на производителите, които невинаги успяват да покрият високите изисквания, за да захранват всички вериги, по същия навик чиновниците правят дребните чиновнически неща."

Дали някои производства не са твърде концентрирани също е интересен казус – дали няма нелоялни търговски практики или картелни споразумения, които са отвъд магазина, посочи още в анализа си Петър Ганев.

Посоката на инфлацията изглежда към успокояване и предстои да излезем от двуцифрените нива, отчита той. Според него обаче успокоението в цените на храните обаче няма да бъде толкова бързо.

Въпросът за еврозоната виси и политически, заяви Ганев.

"Инфлацията ще ни бъде проблем по принцип, независимо дали влизаме тази, следващата или след две години. Това се знае от 20 години – че най-трудно ще изпълним инфлационния критерий. И с други показатели ще имаме проблеми – с бюджетния дефицит. Трябва доста внимаваме и с бюджета да не издъним някой друг показател отвъд инфлацията. Другото е да видим дали политически остава този консенсус за еврото. Ако посоката остане политически към еврото – рано или късно ще си изпълним показателите."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50