Върховният съд на Испания разреши ексхумацията на 100 от жертвите на режима на Франко, погребани в Долината на падналите да продължи. Това стана възможно след като бе отхвърлена жалбата на Асоциацията за помирение и историческа истина, която искаше да спре предишно решение на Върховния съд от 20 юни 2022 година за достъпа до криптите на базиликата на Светия кръст.
Според последното решение на Върховния съд ексхумирането на телата няма да доведе до необратимо увреждане на криптите, поради което може да продължи. То е окончателно и не подлежи на обжалване. Това предизвика недоволство сред членовете на Асоциацията за помирение и историческа истина, според които "основното право на неприкосновеност на личния живот на починалите и техните семейства и необходимостта да се спазва свещеният вечен покой“ ще бъде нарушено ако ексхумацията се извърши.
На същото място бе погребан и диктаторът Франко след смъртта си през 1975 година, но през октомври 2019 година тялото му бе пренесено в гробището "Ел Пардо" до Мадрид, където е погребана съпругата му.
Това стана по настояване на близките на убитите от него по време на режима му, които казваха, че е абсурдно жертви и палач да бъдат погребани на едно и също място и той да бъде „прославян като спасителят на Испания“.
Долината на падналите все още се определя от мнозина като паметник на триумфа на фашизма и се е превърнал в светилище на крайната десница.
През 1977 година е приет Закон за амнистията, който забранява всяко наказателно разследване на режима на Франко. 30 години по-късно – през 2007 – бе приет и Закон за историческата памет от тогавашното социалистическо правителство, който признава жертвите на войната от двете страни и предоставя помощ за оцелелите от диктатурата на Франко и техните семейства. Все още обаче над 100 000 жертви на репресиите по негово време се водят за изчезнали.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..
В края на 2025-а година избрахме да се срещнем с хора, чиято дейност не е активна само по празниците, защото за мисията няма срокове, зад нея стоят..