Обсерваторията за икономика и култура организира дебат на тема „Българската култура и парламентарните избори - 2023 година“. Към нея имаше сериозен интерес от страна на политическите сили, посочи пред БНР Диана Андреева-Попйорданова.
"Организираме тази дискусия от 2009 г. В началото присъствието на политиката не беше акцент в платформите на партиите. В годините те развиха тази тема. Основен акцент беше приемането на Пакт за култура, който ние инициирахме през 2014 година. Постигнахме пълно съгласие по отношение на увеличаване на средствата в бюджета за култура. Още в първата седмица на НС ще депозираме този пакт, който да бъде подписан от политическите сили.
Министерството на финансите през последните години изпълнява една по-скоро рестриктивна политика по отношение на културата, смята тя.
"Увеличаване на финансирането с около 150 милиона на годишна база би дало глътка въздух на общините, обществените медии и Министерството на културата. Но когато се увеличават публичните финанси за култура, следва да се увеличава и контролът.".
Партиите осъзнават, че неизпълнените предизборни обещания разочароваха много българските граждани, смята Диана Андреева.
Имаме дефицити, свързани със запазване на заетите в българската култура, защото ниското заплащане демотивира, посочи още тя.
Нормативната уредба в областта на културата е остаряла в много голяма степен, отбеляза още експертът.
"Специално беше повдигнат въпроса за Закона за сценичните изкуства, който да бъде изготвен в рамките на следващото НС. Обсъждан беше и въпроса за Закон за национален фонд култура. Това е един от приоритетите, свързан с Плана за възстановяване, по който ние закъсняваме. Независимият сектор също трябва да има нормативна рамка"
От 12-13 години има опити за създаване на Стратегия за култура, обясни Диана Андреева.
"Но тя остава теоретична концепция, когато не е подплатена с публични финанси. Така дългосрочната визия не би могла да се промени и да се реформират институциите. Това е дългосрочна задача пред политическите сили. Една такава стратегия не може да бъде изготвена за месец или два".
Културната дейност е високоспециализиран труд, за който трябва да има регламентиране в рамките на Закона за статута на артиста, обясни Андреева.
"Трябва да се гарантират правата и задълженията в творческия състав на всяка една културна дейност, както и да се регламентират социални преимущества и данъчни преференции"
Цялото интервю на Силвия Великова с Диана Андреева-Попйорданова може да чуете в звуковия файл.
Президентът на Франция Еманюел Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана на страната с милиарди евро през следващите години. В обръщение към въоръжените сили, в навечерието на националния празник 14 юли, френският президент изтъкна, че свободата в Европа днес е застрашена така, както не е била застрашавана от 1945 година. "Никога мирът..
България е новият световен шампион по волейбол за девойки до 19 години, след като на финала на първенството в Осиек (Хърватия) детронира досегашните първенци от САЩ с 3:1 гейма (21:25, 25:16, 25:17, 29:27). Така отборът на България след като спечели Европейската титла в тази възраст, вече е на световния връх при девойките, съобщи БТА. Двата отбора..
Възстановено е движението на влаковете в района на Кърджали, което по-рано днес бе блокирано заради пожар. Огънят, избухнал между село Широко поле и местността Момина скала, в близост до релсите, вече е локализиран. По преценка на пожарникарите, спряната на безопасно разстояние композиция е преминала проблемния участък и е продължила към..
Министрите на външните работи на Китай и Русия са обсъдили отношенията със Съединените щати и "изгледите за уреждане на украинската криза", съобщиха лаконично от руското външно министерство. Сергей Лавров се е срещнал с китайския си колега Ван И в Пекин, където пристигна след 3-дневна визита в Северна Корея. Официално Китай пази..
Ожесточени сблъсъци между екстремисти и мигранти избухнаха в испанския град Торе Пачеко, област Мурсия. Ранени са петима души, един е арестуван. Безредиците са били организирани от крайнодесни групировки, отправящи расистки лозунги и подбуждащи към „лов“ на чужденци. В 20 часа вечерта множество младежи, облечени в дрехи с крайнодесни символи..
Локализиран е пожарът между белоградчишките села Граничак и Дъбравка, съобщи за Хоризонт кметът на Белоградчик Боян Минков. "Включиха се много доброволци от цялата област и успяхме да локализираме пожара, не да го напълно угасим, но е локализиран и няма пряка опасност за селата Дъбравка и Граничак, но пожарът върви в много тежък район към..
Френският президент Еманюел Макрон ще постави нови цели за отбрана на фона на заплахите от Русия и потенциалното оттегляне на Съединените щати от Европа. Това съобщиха от Елисейския дворец преди насрочената за тази вечер реч на президента пред въоръжените сили, която традиционно държи в навечерието на националния празник на Франция - Деня на..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...