Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Абдикира ли общината в Ловеч от проблемите на местната болница?

Снимка: Пламен Христов

На извънредно общо събрание на акционерите на Многопрофилната болница "Проф. д-р Параскев Стоянов" беше утвърдена бизнес програма за развитието и дейността на лечебното заведение за периода до края на следващата година. Беше сменен представителят на държавата в Съвета на директорите.

Министерството на здравеопазването е мажоритарен собственик с близо 80 на сто от капитала на дружеството, а съседни общини от областта са акционери с минимално дялово участие.

От години болницата е в тежко финансово състояние.

Какво предвижда бизнес програмата, предложена от ръководството на лечебното заведение и защо Общинският съвет в Ловеч реши представителят на общината, която е втори акционер, да не подкрепи тази оздравителна програма?

"Имам опасенията, че болшинството от общинските съветници, които присъстваха на заседанието, не бяха запознати с материала, който беше поднесен от МБАЛ "Д-р Параскев Стоянов". За първи път, откакто съм общински съветник – четвърти мандат, такъв аналитичен материал, показващ много за перспективите на болницата не е бил разглеждан в Общинския съвет", коментира общинският съветник Валентина Янкова пред БНР.

78% е делят на държавата в болницата, 8% - на общината, но това е нашата болница и грижата и болката трябва да бъде всеобща, трябва да се грижим за нея, подчертава Янкова.

Според нея общината не е абдикирала от болницата, но болничното ръководство е оставено "само да се справя с проблемите".

Бизнес програмата предвижда подобряване в коефициента на ефективност на разходите, намаляване на задлъжнялостта и повишаване на ликвидността, изтъква д-р Алдин Начков, изпълнителен директор на МБАЛ – Ловеч.

"С бавни темпове да се увеличават приходите на лечебното заведение и реорганизиране и минимизиране на разходите."

Текущите задължения се изплащат по малко чрез споразумения с кредиторите, изплащат се и стари задължения, допълва той.

Най-тежкият проблем на болницата е кадровата обезпеченост, разрешаването ѝ е от първостепенна важност, подчертава д-р Алдин Начков.

Кадри могат да се осигурят чрез законова мярка за ангажирането на бъдещите медицински специалисти, които се обучават по държавна поръчка, да работят в държавни структури, смята д-р Начков.

Не се предвижда увеличение на броя на леглата, а оптимизирането на тяхната използваемост – по-голям брой болни, преминали през тях, уточнява болничният директор.

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01