Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Инж. Ирена Колева: Стойността на радон трябва да влезе в техническия паспорт на сградата

Хронично излагане на високи стойности на радон води до рак на белия дроб, подчерта доц. Кремена Иванова

Снимка: БГНЕС

"Много би ми се искало стойността на радон да влезе в техническите паспорти на сградите". Това заяви пред БНР инж. Ирена Колева от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Тя е категорична, че качеството на сградите у нас не е високо, дори при луксозното строителство:

"Не мога да кажа, че има сграда, в която аз съм влизала, и съм намерила всички инсталации, прокарани през съответните стени, подове, плочи достатъчно качествено и компетентно. Ако се отвори една шахта, която хората, които живеят вътре, не са виждали, просто ще се ужасят". 

инж. Ирена Колева / Снимка: Лора Търколева
В интервю за предаването "Хоризонт до обед" инж. Колева обясни какво представлява радонът и до какво води:

"Радонът е газ, който не се вижда, няма мирис и вкус, съответно е по-тежък от въздуха, но хората не могат да го възприемат, след като не могат да го пипнат или усетят по някакъв начин. В миналото къщите бяха дишащи. През прозорците преминаваше въздух, духаше, не беше приятно, но радонът си намираше място и излизаше. Радонът идва като газ от почвата, навлиза през цепнатини, пролуки, отвори за тръбопроводи, навлиза в сградата и остава вътре, ако няма откъде да излезе. Моят апел, не само заради радона, а заради качеството на въздуха, който дишаме, е, че трябва да се проветрява редовно". 

България е на едно място, наред с държави като Чехия и Хърватска, където има изготвена радонова карта, коментира тя и припомни, че от 2019 г. в България е влязла в сила и нормативна уредба, която регламентира техническите изисквания към сградите за предпазване от радон. Имаме нормативната база и национален план, но нямаме информацията към хората, отбеляза експертът. 

"В нашата наредба делим съществуващите сгради от новото строителство. Това са две много различни неща. При новостроящи се сгради - налични са средствата, за да се измери радон в почвен газ преди да започне строителството. Като че ли само чуждестранни инвеститори имат интерес от такова изследване. Ако се направи това изследване на площадка, където в бъдеще ще се строи сграда, има възможности, заложени в наредбата, и се знае как може да се намали количеството на радон, да се защити сградата и хората вътре да са спокойни", обясни още инж. Колева.

Доц. Кремена Иванова от Националния център по радиобиология и радиационна защита обясни каква е връзката между земетресенията и радона: 

"Радонът е дъщерен продукт от естествения ред на уран 238, който го има навсякъде около нас, в земята. Като се разместяват земни пластове, естествено той много по-лесно може да излезе на повърхността. При земетресения се повишава концентрацията на радон. Ползва се като индикатор на земетресенията". 

И без земетрение обаче в къщите има радон, подчерта тя. По думите й този газ води до сериозни последствия:
 
"Когато човек хронично стои на високи стойности, това предизвиква рак на белия дроб - той е втората причина за рак на белия дроб". 

радонов детектор
България изпълнява национална програма и има стратегия за намаляване на концентрациите на радон в жилищата, отбеляза експертът. По думите й е направено и национално проучване на база на области: 

"В сайта radon.bg публикуаме карти и селища с бройката измервания, високи лимити и средни стойности. Досега сме измерили в Сливен, Кюстендил, Силистра и Благоевград. В момента събираме детекторите от Ямбол. До средата на годината ще бъдат публикувани резултатите в страницата. Сега сме предоставили детектори за Добрич и Ловеч - всяка област ще може да види детайлно какви са вероятностите да бъдат намерени по-високи стойности в сградите".
Според нея строителни материали може да бъдат източници на газа, затова се извършва контрол на тях. Всеки строителен материал, вложен в строителството, трябва да има сертификат за радиоактивност, припомни доц. Иванова и добави: 

"Купувайки си жилище, трябва да имаме информация какви материали са вложени, дали са предприети мерки и дали е измерена концентрацията на радон. Идеята да се проучва концентрацията на радон е подобряване на качеството на въздуха, който дишаме". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Времето през лятото ще е подходящо за почивка на море и планина, прогнозира астроложката Марги Паскалева

От години астроложката Марги Паскалева прави точни прогнози за времето в различните сезони. Според нея, наближаващото лято ще е подходящо за почивка на море, на планина, за пътувания. Ще има валежи, но температурите ще са летни. Марги Паскалева казва, че до края на юни, както и до средата на октомври дори ще може да се ходи на плаж. Необходимо е да се..

публикувано на 10.06.23 в 03:31

Наши младежи завоюваха златни медали на Световното първенство по спортни танци в Италия

14-годишната Татяна Македонска и 17-годишният Момчил Петков от Плевен завоюваха златни медали при младежите на Световното първенство "World Syllabus Championships 2023" в Италия. Големият успех е първи по рода си в 50-годишната история на спортните танци у нас.  Те се занимават със спортни танци в клуб „Артефакт”, а техен треньор е Люба..

публикувано на 09.06.23 в 17:21

17 нови детски градини ще отворят врати до края на годината

Дежурните детски градини са определени за юли и август , каза пред БНР Мария Минчева - директор на Дирекция "Образование" в Столична община. "Определянето на график за работа на детските градини през летния период не е за първа година. Дежурни градини съществуваха и преди 2019 г. като изключение се направи само в годините, в които имаше Covid-19...

публикувано на 09.06.23 в 10:12
доц. Наталия Киселова

Наталия Киселова: Възможно е до края на другата седмица главният прокурор да бъде отстранен

"През цялото време се чудех дали тези хора са цветът на магистратурата . Които имат високи професионални качества. Това ли са най-компетентните към онзи момент, когато са избирани? А че явно има натиск, те частично го признаха . Дори да не са имали, вече ще формират мнение за отстраняване ." Това каза в интервю за БНР преподавателят по..

публикувано на 09.06.23 в 09:14
Любомир Дацов

Любомир Дацов: 3% дефицит е политическа цел, не експертна

3% дефицит е политическа цел, а не експертна . Това заяви пред БНР финансистът и бивш заместник-министър на финансите Любомир Дацов. По думите му от бюджетарска гледна точка в средносрочен план максимумът на отклонението трябва да бъде 1% спрямо БВП. В момента мерките са закърпване на ситуацията . Не са истински мерки, които да..

публикувано на 09.06.23 в 07:59
Теди Ангелова

Теди Ангелова: Паник атаките са червена лампичка да обърнем внимание на себе си!

Животът е състезание , в което печелят смелите, силните, физически и психически, упоритите, трудолюбивите, постоянните. Здравата психика може да бъде подкрепена и тренирана също, както здравото тяло и тогава резултатите, постигани в живота ще бъдат по-задоволителни. Някой го наричат баланс, други равновесие, а трети щастие . Важното е,..

публикувано на 08.06.23 в 13:42
Делян Пеевски (вляво) и председателят на ДПС Мустафа Карадайъ в Народното събрание - 8 юни 2023

Пеевски: Всички трябва да разберат къде се намират и да кацнат в парламента

ДПС не може да бъде изключено от дебата и работата за промени в конституцията, това коментира депутатът от ДПС Делян Пеевски: "За да се случи, трябва всички да разберат къде се намират и да кацнат в парламента, защото се реят още и не разбират какво се случва в България. Всичко, където летяхме някъде в розовите облаци, свърши със състава на..

публикувано на 08.06.23 в 12:41