Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Ирена Колева: Стойността на радон трябва да влезе в техническия паспорт на сградата

Хронично излагане на високи стойности на радон води до рак на белия дроб, подчерта доц. Кремена Иванова

Снимка: БГНЕС

"Много би ми се искало стойността на радон да влезе в техническите паспорти на сградите". Това заяви пред БНР инж. Ирена Колева от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Тя е категорична, че качеството на сградите у нас не е високо, дори при луксозното строителство:

"Не мога да кажа, че има сграда, в която аз съм влизала, и съм намерила всички инсталации, прокарани през съответните стени, подове, плочи достатъчно качествено и компетентно. Ако се отвори една шахта, която хората, които живеят вътре, не са виждали, просто ще се ужасят". 

инж. Ирена Колева / Снимка: Лора Търколева
В интервю за предаването "Хоризонт до обед" инж. Колева обясни какво представлява радонът и до какво води:

"Радонът е газ, който не се вижда, няма мирис и вкус, съответно е по-тежък от въздуха, но хората не могат да го възприемат, след като не могат да го пипнат или усетят по някакъв начин. В миналото къщите бяха дишащи. През прозорците преминаваше въздух, духаше, не беше приятно, но радонът си намираше място и излизаше. Радонът идва като газ от почвата, навлиза през цепнатини, пролуки, отвори за тръбопроводи, навлиза в сградата и остава вътре, ако няма откъде да излезе. Моят апел, не само заради радона, а заради качеството на въздуха, който дишаме, е, че трябва да се проветрява редовно". 

България е на едно място, наред с държави като Чехия и Хърватска, където има изготвена радонова карта, коментира тя и припомни, че от 2019 г. в България е влязла в сила и нормативна уредба, която регламентира техническите изисквания към сградите за предпазване от радон. Имаме нормативната база и национален план, но нямаме информацията към хората, отбеляза експертът. 

"В нашата наредба делим съществуващите сгради от новото строителство. Това са две много различни неща. При новостроящи се сгради - налични са средствата, за да се измери радон в почвен газ преди да започне строителството. Като че ли само чуждестранни инвеститори имат интерес от такова изследване. Ако се направи това изследване на площадка, където в бъдеще ще се строи сграда, има възможности, заложени в наредбата, и се знае как може да се намали количеството на радон, да се защити сградата и хората вътре да са спокойни", обясни още инж. Колева.

Доц. Кремена Иванова от Националния център по радиобиология и радиационна защита обясни каква е връзката между земетресенията и радона: 

"Радонът е дъщерен продукт от естествения ред на уран 238, който го има навсякъде около нас, в земята. Като се разместяват земни пластове, естествено той много по-лесно може да излезе на повърхността. При земетресения се повишава концентрацията на радон. Ползва се като индикатор на земетресенията". 

И без земетрение обаче в къщите има радон, подчерта тя. По думите й този газ води до сериозни последствия:
 
"Когато човек хронично стои на високи стойности, това предизвиква рак на белия дроб - той е втората причина за рак на белия дроб". 

радонов детектор
България изпълнява национална програма и има стратегия за намаляване на концентрациите на радон в жилищата, отбеляза експертът. По думите й е направено и национално проучване на база на области: 

"В сайта radon.bg публикуаме карти и селища с бройката измервания, високи лимити и средни стойности. Досега сме измерили в Сливен, Кюстендил, Силистра и Благоевград. В момента събираме детекторите от Ямбол. До средата на годината ще бъдат публикувани резултатите в страницата. Сега сме предоставили детектори за Добрич и Ловеч - всяка област ще може да види детайлно какви са вероятностите да бъдат намерени по-високи стойности в сградите".
Според нея строителни материали може да бъдат източници на газа, затова се извършва контрол на тях. Всеки строителен материал, вложен в строителството, трябва да има сертификат за радиоактивност, припомни доц. Иванова и добави: 

"Купувайки си жилище, трябва да имаме информация какви материали са вложени, дали са предприети мерки и дали е измерена концентрацията на радон. Идеята да се проучва концентрацията на радон е подобряване на качеството на въздуха, който дишаме". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50