Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли България модерно лечение на инсултите?

Снимка: архив

България продължава да бъде рекордьор по смъртност от инсулт, а модерното лечение, което намалява риска от инвалидизиране и фатален изход, се прилага системно само в няколко болници. Това показва анализ на Българското дружество по инсулт и инициативата „Индекс на болниците“, представен по време на дискусия със специалисти и представители на държавни институции. През 2022-ра година инсулт са получили близо 42 хиляди българи, но едва 2.6 процента от тях са били лекувани по съвременните методи чрез тромболиза и тромбектомия. Пет от болниците, които са прилагали модерно лечение преди пандемията, са се отказали да го правят. 

Предотвратима с добра профилактика смъртност от инсулт и Предотвратима с модерно лечение смъртност от инсулт – и двата показателя се оценяват като голям проблем в България, според Европейския съюз, обясни доц. Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт и началник на Клиниката по неврология в Университетската болница „Света Анна“. Лечебното заведение е едно от общо 44, които през миналата година са правили съвременната процедура тромболиза, като лечение на инсулт. А само 8 болници са прилагали метода при над 5 процента от пациентите си – към което би трябвало да се стремим на национално ниво.  

"Когато лекуваме болните без тромболиза, една пета от тях си тръгват без значима инвализност, но ако ги лекуваме с тромболиза, три пъти повече от си тръгват без инвалидност"

Липсата на достатъчно структури в болниците, които са в състояние да прилагат съвременните методи за лечение и недостатъчните опит и обучение на специалистите в тази насока, са сред основните причини хората с инсулт да не се лекуват по модерния начин. Все още няма достатъчно информация и как да се разпознават признаците на инсулта. 

"Три простички симптома, които в нормалния свят се изучават в началните класове в училище-изкривяване на лицето, внезапна слабост на ръката или промяна в говора. Те, с голяма вероятност, говорят за остър инсулт. това трябва да го знае всеки българин, защото ние сме рекордьори по заболеваемост и смъртност от инсулт"

Проблем за прилагането на процедурите тромболиза и тромбектомия има в рамката на клиничната пътека за лечение на инсулт, обясни д-р Йордан Караиванов, началник на неврологичното отделение в болницата в Кърджали. 

"Когато имаме кръвоизлови, става въпрос за часове. Ако се отсрочи за оперативно лечение след два дни, тогава пациентът ще е умрял". 

Въпреки че през 2021 година България е приела декларация за присъединяване към Европейския план за борба с инсулта, страната ни все още няма национален план, обясни още доц. Росен Калпачки. 

"Превенцията е изключително важна. Нужна ни е обща стратегия, която да интегрира всички дейности и политики за намаляване бремето на инсулта"


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германия е изправена пред рекорден бюджетен дефицит

Въпреки планираните рекордни дългове в бюджета на Германия, за периода 2027-2029 г. се очертава сериозен недостиг от над 172 млрд. евро, съобщиха днес правителствени източници. Това са почти 28 млрд. евро повече от предвижданията в последните бюджетни параметри. Причините са по-ниски приходи в бюджета, включително заради новия икономически..

публикувано на 28.07.25 в 20:21

Национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" (обновена)

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система.  Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Медиците настояват..

обновено на 28.07.25 в 20:17

Превантивно разположиха екипи край с. Мелница

Пожарът между хасковските села Устрем и Срем и непредвидимата посока на вятъра, е причина областният управител на Ямбол Николай Костадинов да задейства системата за ранно предупреждение за елховсокото село Мелница. Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика Кметът на общината Петър Гендов засега няма да обявява..

публикувано на 28.07.25 в 20:13

Задържаха българи при акция срещу нелегална фабрика за цигари в Италия

В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита  в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..

публикувано на 28.07.25 в 19:55
Снимката е илюстративна.

Пожар спря високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия

Пожар спря движението на високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия. Огънят е предизвикал задимяване при жп линиите в област Кастилия-Ла Манча. За потушаване на пламъците на мястото бяха разположени шест въздушни екипа, включително хеликоптери и самолети-амфибии, 14 наземни екипа и 84 пожарникари и екологични агенти от общността.  От..

публикувано на 28.07.25 в 19:51

По-ниските температури в Гърция не спряха някои от големите пожари в страната

По-ниските температури в съседна Гърция не спряха някои от големите пожари в страната. Причината е силният вятър. Трети ден не спира борбата с огнената стихия на остров Китира. Отново бяха увеличени силите на гражданска защита и броят на доброволците на терен. По въздух гасят 6 самолета и 3 хеликоптера. Отново евакуираха туристите и жителите..

публикувано на 28.07.25 в 19:45
Николай Денков преди началото на Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента -  18 февруари 2025 г.

Денков: Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае продължаващата война в Украйна

Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае защо продължава войната в Украйна. Така бившият премиер и настоящ съпредседател на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков коментира включването си в официалния списък на руското Министерство на външните работи като примери за "най-крайните прояви на русофобия", в който списък попадна заедно с Тодор..

публикувано на 28.07.25 в 19:41