Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Вълканов: Тавани на цените и на надценката са невъзможни

Снимка: стопкадър БНТ

"Таван на цените е невъзможен. При опита, който има Унгария от подобна мярка през последната година, и при опита на България от 90-те години – таван на цените е невъзможен. Таван на надценката нарушава конкуренцията при търговията с храни на дребно. Това е мярка, която е невъзможна за съгласуване между държавата и търговците, може да доведе и до вредни последствия. Ако таванът на надценките важи за големи и за малки търговци, големите биха могли по-лесно да преглътнат финансово една такава мярка, но финансовото бреме за поемането на един такъв тип ангажимент от страна на малките търговци би бил катастрофален".

Това каза пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, организацията, която представлява интересите на големите търговски хранителни вериги.

И допълни, че регулярната цена, която се слага понякога в даден магазин, не е задължително да е продажната, на която се реализира стоката.

"Ако регулярната цена на кашкавала е 16 лева, а промоционалната е 12 лева и 80% от вашите продажби са минали на намалената цена, то каква е реалната надценка в търговския обект? Дали е високата, или е в пъти по-ниска? Цената на кашкавала в търговската мрежа е между 16 и 32 лева. Това не е ли конкурентна среда? Вадейки от контекста някакъв пример и цитирайки най-високата възможна продажна цена, която може да се намери в магазинната мрежа, това не е ли манипулативно?".

В предаването "Неделя 150" Вълканов посочи как се формират надценките на търговските вериги, освен печалбата:

"Всеки разход, който имат – за транспорт и логистика. Според официалната статистика на НСИ през миналата година товарният автомобилен транспорт като услуга е 20% нагоре. Електроенергията също не е малко перо. След държавните компенсации за миналата година електроенергията е със 70% нагоре спрямо цената през 2021 година. Работните заплати също са с 20% нагоре само за една година".

По думите му повече от актовете, съставени по време на проверките на Комисията за защита на потребителите между 15 февруари и 8 март, ще паднат в съда.

"Не трябва по лековат начин да се лепят етикети върху цял отрасъл на икономиката... Ако има компании, при които има концентрация на нарушения, и се докаже, че това е така, нека си понесат последствията".

Според него там, където се забелязват спадове в изкопните цени на основни селскостопански суровини, е напълно нормално да се очаква спад и в крайната цена на продуктите на дребно, но когато бизнес цикълът го позволи.

Интервюто на Явор Стаматов с Николай Вълканов в предаването "Неделя 150" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На 13 септември в центъра на София също се проведе национален антиправителствен протест на ПП

Антиправителствен протест започна край парламента

По призив на партия "Възраждане" до сградата на Народното събрание започна антиправителствен  протест . Антиправителствен протест ще се проведе пред НС Депутатите гласуват петия вот на недоверие срещу кабинета “Желязков” В района има засилено полицейско присъствие. Към момента няма блокада на сградата на парламента...

публикувано на 18.09.25 в 15:32
Украински военнослужещи подготвят атака с дронове с голям обсег

Украйна съобщава за удари по две руски петролни рафинерии

Украинските военни и инженери ще обучават своите полски колеги в съвместна група за борба с дроновете, съобщи украинският министър на отбраната на брифинг с полския си колега в Киев. В същото време украински дронове поразиха два големи руски нефтохимически комплекса.  Според украинските специални служби дронове с голям обсег на действие са ударили днес..

публикувано на 18.09.25 в 15:10
Огнян Минчев

Огнян Минчев: Ресурсите на ПП-ДБ не стигат, за да са силна алтернатива на статуквото

Ресурсите на ПП-ДБ не стигат, за да могат те да представляват функционална и достатъчно силна алтернатива на статуквото.  Това обясни пред БНР политологът Огнян Минчев. Антиправителствен протест ще се проведе пред НС " Позицията на ПП е позиция на гол радикализъм. ДБ си дава по-трезва сметка и оценка на ситуацията".  Депутатите гласуват..

публикувано на 18.09.25 в 15:05
Никола Барбутов (в средата)

САС решава дали да пусне от ареста бившия заместник-кмет на София Барбутов

Пети час Софийският апелативен съд решава да пусне ли от ареста разследвания за участие в организирана престъпна група за корупция във връзка с обществени поръчки бивш заместник-кмет на София Никола Барбутов.  По-лека мярка за неотклонение иска и обвиненият, че е част от групата експерт по обществени поръчки Петър Рафаилов. Защитата на Барбутов..

публикувано на 18.09.25 в 15:00
В Лондон, архив.

Във Великобритания арестуваха трима души, заподозрени, че са шпиони на Русия

Във Великобритания трима души са били арестувани по подозрение в шпионаж в полза на Русия, съобщиха от полицията в Лондон. Двама мъже - на 41 и 46 години, и 35-годишна жена, бяха арестувани в Грейс, графство Есекс, източно от Лондон. Те са обвинени в престъпления по Закона за националната сигурност, който беше приет преди две години, за да даде нови..

публикувано на 18.09.25 в 14:53

"Ройтерс" прогнозира ескалация на наземните операции на Израел в Газа

Израелски танкове и изтребители бомбардираха днес град Газа, предизвиквайки това, което високопоставен служител на ООН нарече "нови вълни на разселване", съобщава "Франс прес".  Израелски танкове са били забелязани в два района на град Газа, които са входни точки към центъра на града, съобщи "Ройтерс", позовавайки се на жители на града. Интернет и..

публикувано на 18.09.25 в 14:52

Жената, чието тяло беше открито във варненския кв. "Чайка", е била убита с нож

Окръжната прокуратура във Варна разследва убийството на 48-годишната жена, намерена мъртва в кв. "Чайка" рано тази сутрин. Откриха тяло на жена зад блок в квартал "Чайка" По данни на разследващите, престъплението е извършено в ранните часове на 18 септември.  Смъртта е настъпила в резултат от прободно-порезни рани в областта на сърцето на..

публикувано на 18.09.25 в 14:42