Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Швейцария: Ликвидната помощ за UBS и Credit Suisse "не е спасителна програма"

Автор:
Пресконференция на Карин Келер-Сутер, Ален Берсет и Томас Джордан относно придобиването на Credit Suisse от UBS
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Швейцарският министър на финансите Карин Келер-Сутер заяви, че решението на правителството да предостави ликвидна помощ на UBS Group AG и Credit Suisse е взето с цел поддържане на финансова стабилност, а не желание просто да се спаси проблемна институция.

Тя подчерта високата цена при евентуален фалит на Credit Suisse за швейцарската икономика и отбеляза, че потенциалният фалит би представлявал риск от зараза за други банки, както в страната, така и в чужбина.

Коментарите на министъра дойдоха, след като Швейцарската национална банка обяви, че предоставя "значителна ликвидна помощ", за да подкрепи придобиването на Credit Suisse от UBS Group AG.

UBS придоби Credit Suisse за 3,0 млрд. франка (3,23 млрд. щатски долара), съобщиха в неделя представители на двете швейцарски банки. Швейцарската централна банка отваря кредитна линия от 100 милиарда франка. Федералното правителство гарантира допълнителни 9 млрд. франка за UBS, в случай че централната швейцарска банка понесе загуби от сделката.

UBS ще плати около 0,76 швейцарски франка за акция под форма на собствени акции на стойност 3 млрд. франка, в сравнение с оферта от 0,25 франка за акция по-рано в неделя на стойност около 1 млрд. долара, която обаче отхвърлена от борда на Credit Suisse. Последната оферта на UBS обаче остава далеч под цената на затваряне на акциите на Credit Suisse в петък на ниво от 1,86 франка.

Като част от сделката Швейцарската централна банка се съгласи да предложи ликвидна линия от 100 млрд. франка, подкрепена от федерална гаранция за неизпълнение на задълженията на UBS, обяви швейцарското финансово министерство. Правителството също така предоставя гаранции при загуби на стойност до 9 млрд. франка, но само след като UBS поеме първите загуби за 5 млрд. франка от определени портфейли от активи на Credit Suisse.

Сделката ще доведе до създаването на една от най-големите банки в Европа. UBS има в баланса си общи активи за 1,1 трлн. долара, а Credit Suisse - за 575 млрд. долара.

Акциите на Credit Suisse се понижиха с повече от 74 процента през последната година, оставяйки пазарната капитализация в петък на едва 8 милиарда долара, по-малка от приблизително 57 милиарда долара пазарна капитализация на UBS. Това стана факт, след като клиенти на банката изтеглиха средства за 111 млрд. франка през последните три месеца на миналата година. Изтичането на депозити от Credit Suisse в края на миналата седмица пък надхвърли 10 млрд. швейцарски франка на ден.

В същото време през 2022 г. UBS реализира пеалба от 7,6 млрд. долара, докато Credit Suisse отчете загуба за 7,9 млрд. долара, заличавайки напълно цялата печалба от предходното десетилетие.

За UBS сделката циментира позицията й на най-големия мениджър на управление на благосъстояние в света с операции, обхващащи САЩ, Европа, Близкия изток и Азия. Комбинираната банкова институция ще има инвестирани активи в световен мащаб за 5 трлн. долара.

Действията на швейцарските власти бяха приветствани от Федералния резерв и от министерствата на финансите на Съединените щати и Великобритания.

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард приветства "бързите действия" на швейцарските власти. “Банковият сектор в еврозоната е устойчив, със силни капиталови и ликвидни позиции”, увери тя.

Междувременно Федералният резерв на САЩ, Централната банка на Канада, Английската централна банка, Японската централна банка, Европейската централна банка и Швейцарската национална банка обявиха, че предприемат действия за подобряване на предоставянето на ликвидност чрез постоянна доларова ликвидност чрез договорените суапови споразумения.

"За да се подобри ефективността на суап линиите при предоставяне на финансиране в щатски долари, централните банки, които в момента предлагат операции в долари, се съгласиха да увеличат честотата на операциите със 7-дневен падеж от седмични на ежедневни“, заявиха централните банки.

Операциите ще започнат в понеделник и ще продължат "поне" до края на април.

Те обясниха, че мрежата от суапови линии "служи като важен предпазен механизъм за ликвидност за облекчаване на напрежението на глобалните пазари на финансиране" и "помага за смекчаване на ефектите от такова напрежение върху предоставянето на кредити за домакинствата и бизнеса".

В съобщението се казва, че то служи като "важен предпазен механизъм за облекчаване напрежението на световните пазари за финансиране" и за намаляване на въздействието върху предлагането на кредити за домакинствата и бизнеса.

Вместо да вземат заеми на свободния пазар, британските банки ще могат да отидат директно в Bank of England и тя ще взема заеми от Федералния резерв на САЩ.

Така ще работят и банките в еврозоната, Канада, Япония, Швейцария и САЩ. Те ще имат достъп до това финансиране ежедневно.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Бонев

Борис Бонев: Ремонтът на улица "Опълченска" в София ще продължи

Ремонтът на улица "Опълченска" ще продължи, категоричен е председателят на групата на "Демократична България - Продължаваме промяната - Спаси София" Борис Бонев. Проблеми с качеството на настилката са установени в средата на януари и те ще бъдат отстранени за сметка на строителя. По думите на Бонев действията на държавата са умишлени,..

публикувано на 11.02.25 в 12:08

Нов директор на енергийната борса

Енергийната борса има нов изпълнителен директор. До провеждане на конкурс за поста ръководството се поема от юриста Диан Боев. От Българската фондова борса не съобщават причината за смяната на досегашния директор Константин Константинов.  Константинов заемаше поста от създаването на борсата до сега. Работата на енергийната борса е изключително важна,..

публикувано на 11.02.25 в 12:00

Отменят грипната епидемия във Великотърновско

В област Велико Търново се отменя грипната епидемия. Причината е намаляването на заболеваемостта и хоспитализираните пациенти, съобщиха от Регионалната здравна инспекция. Все още висока, от над 620 на 10 000 население, остава заболяемостта при децата до 4-годишна възраст. Продължава засиленият здравен филтър за детските градини и..

публикувано на 11.02.25 в 11:57

Нови силни трусове на остров Санторини

Нови силни трусове в района на Санторини отново предизвикаха притеснения. Местни жители организираха молитва за спасение на острова. Земетресение от 5,2 разлюля Сантoрини Повечето трусове днес на Санторини са около 5-та степен, съобщават от Геодинамичния институт. Усетени са и в Крит и Атина. По спешност на острова пристигна..

публикувано на 11.02.25 в 11:57

Европрокуратурата повдигна обвинение в измама с обществена поръчка за тролеи във Враца

Европейската прокуратура в София повдигна обвинение пред Софийския градски съд на мениджър и собственик на фирма, заподозряна в измама с процедура за обществена поръчка за закупуване на тролейбуси за община Враца. В схемата участва фирма от Беларус, попаднала в санкционния списък на ЕС. Проектът е на стойност близо 9 млн. лева. На прицел е..

публикувано на 11.02.25 в 11:55

До месеци започва изграждането на депото за отпадъци при село Джерман

Изграждането на регионално депо за отпадъци при дупнишкото село Джерман, отлагано над 10 години поради постоянните протести в селото и по процедурни причини, може да започне до месеци.  Това беше коментирано от кмета на Община Дупница Първан Дангов след среща на място с вицепремиера Атанас Зафиров. "Разпоредил съм на МОСВ и министъра..

публикувано на 11.02.25 в 11:45
Снимката е илюстративна.

Инж. Димитър Куманов: Нашата държава е абсолютно неподготвена за реакция след силни земетресения

Нашата държава е абсолютно неподготвена за реакция след силни земетресения. Това заяви пред БНР инж. Димитър Куманов.  "България е район с висока сеизмичност.  Не научихме нищо от земетресението в Перник през 2012 г.  Трябва да се изготви цялостна национална стратегия.  Тя трябва да е дело на Министерството на вътрешните работи, МРРБ и..

публикувано на 11.02.25 в 11:33