Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

28-те области на страната изпратиха посланията си за Пилона "Рожен"

Двадесет и осемте административни области на страната избраха своите послания към бъдещето, които ще бъдат гравирани в основата на новия Паметник на Обединението – 111-метровия Пилон "Рожен" в Родопите.

На повечето места символичните завети към следващите поколения българи са определени чрез конкурси, някои насочени изцяло към ученици и младежи, а други на принципа на индивидуалното доброволчество.

Финалните текстове са истинска палитра от емоции и подчертават приноса на всеки регион към развитието на България и нейната история и култура през вековете. Те ще бъдат гравирани върху карта на България с размери 5 на 3 м от врачански камък, като всяко послание ще е поставено на мястото на областта, от която идва.

Събирането на заветите за Пилон "Рожен" стартира през месец декември м.г. със съдействието на областния управител на Смолян Стефан Сабрутев.

"Рожен е история, да продължим да я пишем!" – това е посланието на област Смолян.

Плочата с днешните обръщения към бъдещето ще бъде изработена в Професионалната гимназия по каменообработване във врачанското село Кунино.

Като жест на съпричастност, учениците от гимназията безвъзмездно ще гравират текстовете и така ще наредят училището си сред дарители в националната кампания "България заслужава!".

Междувременно националната дарителска кампания за изграждане на Пилон "Рожен" продължава и намира все повече последователи.

Новият Паметник на Обединението - Пилон "Рожен" ще бъде официално открит на 13 юли т.г.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вароша - 8 октомври 2020 г.

Гръцки медии: Българска фирма предлага имоти в Северен Кипър, но това е измама

Гръцки медии предупреждават, че предлагането на имоти в Северен Кипър е измама, като информират също, че българска фирма за недвижими имоти предлага и продава апартаменти и вили в тази част на острова. Придобиването на имот в Северен Кипър е подсъдимо съгласно европейското законодателство, тъй като това е окупирана част на европейска страна,..

публикувано на 30.05.25 в 12:47
Огнян Златев в студиото на

Огнян Златев: Хората са несигурни от липсата на сплотеност в институциите за еврото

" Еврото е много стабилна парична единица. Особено в днешните глобални политчески развития, търговски войни и конфликти, които се задават на хоризонта, смятам, че е една сигурна парична единица, която ще спомогне и за доброто икономическо развитие на нашата страна ".  Това коментира пред БНР Огнян Златев, бивш ръководител на представителството на..

публикувано на 30.05.25 в 12:37

НС с единодушно решение за напредъка на РСМ за членство в ЕС. Какво пише в документа?

Парламентът прие единодушно решение за напредъка на Северна Македония в процеса на присъединяване към Европейския съюз. Предложението беше внесено от "Има такъв народ".  В текста македонските власти са призовани да спазват поетите през 2022 година договорености, включващи вписването на българите в конституцията, а предоговарянето е определено..

публикувано на 30.05.25 в 12:25
Кирил Петков

Петков: Борисов и Пеевски спряха да се крият

Според съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков с днешното си изявление лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е признал, че работи съвместно с Делян Пеевски: "Чух Борисов днеска да говори, че щял да влиза през парадния вход с министър Пеевски. Малко му благодаря тука, че спряха да се крият. Ето, така се говори. Той ще бъде премиер с..

публикувано на 30.05.25 в 12:15

"Хамас" отхвърли американско предложение за примирие в Ивицата Газа

Високопоставен представител на групировката "Хамас" е определил като "неприемливо" новото американско предложение за примирие в ивицата, за което има съгласие от страна на Израел. Условията в предложението засега не са официално известни, но според Ройтерс то предполага 60-дневно прекратяване на огъня, през първата седмица, от което "Хамас" да..

публикувано на 30.05.25 в 12:03
Страхил Ангелов е един от организаторите на протеста

Протести "Искаме си лева, искаме си референдума" на 108 места у нас и в чужбина

На 108 места у нас и пред редица посолства на България в страните членки на ЕС утре се организира граждански национален протест под надслов: "Искаме си лева, искаме си референдума", съобщиха от Гражданския комитет, който го подготвя. В София проявата ще започне по обед в т.нар. Триъгълник на властта. Целта на протеста е ясна, посочи..

публикувано на 30.05.25 в 11:48

Увеличават се случаите на наднормено тегло сред децата у нас, спадат академичните им умения

В България има устойчив спад в детската смъртност през последните десет години. Това показват данни в съвместна публикация на Националния статистически институт и УНИЦЕФ.  Според статистиката у нас живеят малко над 1 100 000 деца, а предизвикателствата пред тяхното благосъстояние остават сериозни.  Според новия доклад на УНИЦЕФ за..

публикувано на 30.05.25 в 11:34