Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов протест пред Община Асеновград срещу мраморните кариери

Сградата на общината в Асеновград
Снимка: БГНЕС, архив

Протест пред Общината в Асеновград организират днес от местния инициативен комитет на селата Горнослав, Червен, Долнослав, Орешец и Добростан.

В Деня на водата - 22 март, от 11 часа стотици жители, доброволци и съмишленици ще изкажат своето недоволство от концесията за мраморна кариера край Горнослав пред сградата на Общината.

Поредният протест има за цел да прикове вниманието на местната власт върху решенията, които се вземат там ежедневно.

"Очакваме д-р Христо Грудев, кмет на община Асеновград да направи разследване #КОЙ е изпратил становища към РИОСВ, че гражданите нямат нищо против да има кариера и #КОИ са отговорните лица", пишат недоволните жители на селата. 

Според протестиращите общинските съветници не са подкрепили местното население и са отказали да разгледат предложенията им на миналата сесия.

Паралелно с това жителите на петте села уточняват, че ВАС прекрати разглеждането на делото срещу решението на Министерския съвет и се обяви за некомпетентен.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ангел Найденов след навлизането на руски дронове в Полша: Успешно сме защитени

"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и за унищожаване на проникващи във въздушното пространство на Алианса летящи обекти". Това обясни пред БНР Ангел Найденов, бивш министър на отбраната, след като руски дронове навлязоха в полското..

публикувано на 11.09.25 в 19:35
Пожарникари гасят пожар в крайбрежния град Нафплио, Пелопонес, архив.

Евакуират жители на Пелопонес и туристи заради голям пожар

Нов голям пожар на гръцкия полуостров Пелопонес доведе до евакуации на негови жители и на туристи. Пожарникари и полицаи помогнаха на жители и туристи в три  села да се евакуират. Властите се страхуват, че огънят може да навлезе в населени места. В района на пожара духа много силен вятър. На терен са 120 пожарникари с 38 водоносни..

публикувано на 11.09.25 в 19:28
Красимир Вълчев

Вълчев: Религия има и в момента в образователната ни система, тя продължава да е светска

Министърът на образованието Красимир Вълчев увери протестиращите срещу изучаването на религия училища, че българската образователна система е светска: "В тези часове учениците ще учат на взаимно уважение, толерантност, доброта. Нито едно дете няма да бъде принуждавано да учи религия въпреки волята му. Единственото, което правим, е да..

публикувано на 11.09.25 в 19:24

Протест пред сградата на МВР в София иска оставката на Даниел Митов

Освен членове на ГД “Боец” пред МВР са се събрали десетки граждани, а и депутати от “Продължаваме промяната”. Повечето от тях а настояват за оставка на министър Даниел Митов заради случая в Русе и позицията на Министерствот.   Към момента протестът протича мирно.   Председателят на ГД “Боец” говори пред събралите се.   Георги Георгиев,..

публикувано на 11.09.25 в 19:17
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вдясно) и първата дама Мелания Тръмп (вляво) участват в церемония в памет на 24-тата годишнина от терористичната атака от 11 септември в Пентагона в Арлингтън, Вирджиния, САЩ, 11 септември 2025 г.

Годишнината от атентатите в САЩ беше отбелязана със специални церемони в Ню Йорк и Пентагона

24-ата годишнина от атентатите на 11 септември 2001 беше отбелязана със специални церемони в Ню Йорк и при сградата на Пентагона. Точно в 8:46 местно време камбани при т.нар. кота-нула в Ню Йорк белязаха часа, в който преди 24 години първият от отвлечените от терористи пътнически самолети се блъсна в единия от небостъргачите на Световния..

публикувано на 11.09.25 в 18:56
Бенямин Нетаняху

Катар осъди изявление на Нетаняху за ударите в Доха

Катар осъди остро изявление на израелски премиер Бенямин Нетаняху, който сравни въздушния удар в катарската столица Доха срещу членове на "Хамас" с реакцията на Съединените щати след терористичните атаки на 11 септември 2001 година. Израел съобщи за удар по висши лидери на "Хамас" в Доха "Ние погнахме терористичните мозъци, които извършиха клането..

публикувано на 11.09.25 в 18:52
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков: Следващият президент трябва да е човек, който защитава националния интерес

Следващият президент трябва да е човек, който защитава българския национален интерес, с проевропейски и демократични разбирания за бъдещето на страната . Това заяви пред БНР проф. Вили Лилков, зам.-председател на Столичния общински съвет, съпредседател на коалиция "Синя България". "Това, което прави през последните години президентът Румен..

публикувано на 11.09.25 в 18:45