Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весела Чернева: Посещението на Си Цзинпин в Москва е израз на ужаса, че Русия може да загуби тази война

"Подчинената роля на Русия спрямо Китай ще бъде основна характеристика на тези отношения"

Снимка: БГНЕС - архив

"Връщането на разговора върху опциите за края на тази война, т.е. при какви условия Русия би се изтеглила от Украйна, би бил фокусът, който всички предпочитат. Възможно е за Китай това да е най- желаният изход от тази ситуация". Това обясни пред БНР  Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.

"Дори президентът Зеленски е доста тактичен по отношение на Си Цзинпин. Връщането на Пекин в една по-неутрална позиция ще бъде желано за по-голяма част от участниците. Въпросът е до каква степен Пекин е склонен да упражни натиск върху Русия по отношение на нейната военна тактика. Връщането към онези принципи, които говорят за ненарушимост на териториалните граници на страните членки на ООН, ще бъде най-важният знак"

Премиерът на Япония пък за първи път отива в Киев. Страната не подпомага с оръжие Украйна, а само с хуманитарна помощ. По това време китайският президент е на посещение в Москва.

"Китай е важният репер за Япония. Противопоставянето на Пекин в Азиатско-Тихоокеанския басейн е много важно за Токио. Посещението в Киев трябва да се гледа в този контекст, но също и в контекста на Г-7. Тази група всъщност наложи санкциите на Русия, когато нахлу в Украйна. Япония е нейн член. Тя е гръбнакът на западното обединение и консолидация. Тръгна от руската война в Украйна, но вече има собствена траектория. Западът се противопоставя на такъв тип агресия в модерно време".

Китай и Иран са страните, за които се смята, че снабдяват Русия с части за оръжия, обясни още Весела Чернева. 

"Твърди се, че през Северна Корея я снабдяват с муниции и боеприпаси. Но посещението на Си Цзинпин в Москва, от една страна, е израз на ужаса на Пекин, че Русия може да загуби тази война. Затова Китай започна да говори за мирен план. Първата му точка обаче беше ненарушимост на териториалните граници на страните, но не чухме Си Цзинпин да я повтаря в Москва. Основният фокус на това посещение беше икономическият. Къде Русия може да продава полезните си изкопаеми. Газът, който продава на Китай е с 30-40% по-евтин, отколкото успяваше да получи в Европа. Китай ще взема от руските полезни изкопаеми, ще вкара и китайския бизнес в Русия. Подчинената роля на Русия спрямо Китай ще бъде основна характеристика на тези отношения".

Дилемата е дали Китай може да бъде посредник, посочи тя. 

За ЕС и САЩ в момента е най-важно да бъде предотвратено снабдяването с оръжие и стоки с възможна двойна употреба от Китай за Русия, обясни Чернева.

През 1994г. Русия подписа Будапещенски меморандум, с който Украйна се съгласи да предаде своето ядрено оръжие, а руснаците гарантираха, заедно с Великобритания и САЩ, ненарушимостта на украинските граници, напомни Чернева. 

"Тези уговорки вече нямат значение. Затова трябва да се намери нов механизъм. Има нужда от такива гаранции за сигурността на Украйна още сега. Докато няма решение какъв да бъде този пакет от гаранции, не вярвам Украйна да може да седне на масата за преговори"

Има решение на НС, което казва, че България трябва да има активна роля в процесите по снабдяване на Украйна с боеприпаси, а приканването на президента Радев към партиите да изкажат мнение по този въпрос отива много далече, смята Чернева. 

"Тя показва, че при липсата на действащ парламент, такъв тип изявления се превръщат в политики, но  не съответстват на духа на решенията на НС".

През последните месеци има изместване на европейското обществено мнение по отношение на това как трябва да изглежда края на войната, обясни тя. 

"През май миналата година, с изключение на Полша, хората в повечето страни на ЕС смятаха, че войната трябва да приключи, независимо дали Украйна ще загуби територии. По-малко от година по-късно, това се е променило радикално. Има ясно мнозинство, смятащо, че войната трябва да приключи тогава, когато Русия освободи завзетите територии"

Цялото интервю на Силвия Великова с Весела Чернева може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Стоев за еврото: Има автентични и легитимни страхове - да се адресират!

Икономистът Георги Стоев прави в социалните мрежи лична разяснителна кампания за въвеждане на еврото. Най-често хората питат дали ще обеднеят на 1 януари 2026 г. Едната линия е – сигурен ли е курсът, а другата – може ли на 31 декември сиренето да струва 19,56 лева, а на 1 януари – 19,56 евро, обясни той в интервю за БНР. Според него..

публикувано на 16.05.25 в 08:31
Белгийската ядрена централа в Тианж

Белгия прекратява поетапното спиране на ядрената си енергетика

Белгийският парламент гласува с голямо мнозинство за прекратяване на поетапното спиране на ядрената енергетика в страната, съобщи БТА като се позова на ДПА.  Белгийските депутати гласуваха в подкрепа на удължаването на живота на съществуващите реактори със 102 гласа "за", 8 "против" и 31 "въздържал се". Дясното правителство на..

публикувано на 16.05.25 в 08:24

Ройтерс: Украински F-16 вероятно се е разбил край Киев

Експлозии бяха чути в Киев след атака на руски дронове срещу украинската столица.  Кметът Виталий Кличко написа, че се е задействала противовъздушната отбрана. Ройтерс съобщава, че вероятно се е разбил украински изтребител  F-16 заради "необичайна ситуация на борда, която е принудила пилота да катапултира". Това е написано в съобщение от украинската..

публикувано на 16.05.25 в 08:19
Снимката е илюстративна

Двама мъже са загинали и двама са ранени при челен сблъсък край Поликраище

Двама млади мъже са загинали, а двама са тежко ранени при катастрофа тази нощ на главния път Русе - Велико Търново край село Поликраище.  Челно са се ударили два леки автомобила. На място са загинали шофьорът на едната кола и пътник от другата, а в реанимацията на великотърновската болница с опасност за живота са млада жена и водачът на другия..

публикувано на 16.05.25 в 08:16
Старши комисар Боян Раев (вляво).

Зам.-директорът на ГДБОП: Задържаните във Враца са набирали членове на терористична група

Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали членове на терористична група. Тя е била с крайно десни възгледи. "Първият случай в Европа, в който са задържани лица, които набират лица за терористичната организация The best реално те са с..

публикувано на 16.05.25 в 08:13

Хаос в бизнеса със строителни материали след нормативна промяна

Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се подготвим за включването на нашите продукти в този списък, заяви пред БНР инж. Йордан Николов, изпълнителен директор на Българската асоциация за изолации в строителството. " Не сме против да..

публикувано на 16.05.25 в 08:04

Шестата среща на върха на Европейската политическа общност започва в Тирана

В албанската столица Тирана започва шестата среща на върха на Европейската политическа общност (ЕПО), на която лидерите на 47-те страни членки на организацията ще обсъдят отбраната и сигурността, миграцията, демократичната устойчивост и младежта, предаде изданието "EUNews", цитирано от БТА.  Шестото издание на срещата на върха на Европейската..

публикувано на 16.05.25 в 08:00