На 9 март преди 90 години е родена забележителната българска музикантка Ирина Щиглич - пианистка, хорова диригентка, вокален педагог и изключителен познавач на ренесансовата и бароковата музика. Тя беше акомпанятор от висока класа - съпровождаше не само на пиано, но и на орган или чембало. Беше много ерудирана личност - истинско удоволствие беше да се беседва с нея. Беше очарователен събеседник - убедителна, респектираща със своите знания и в същото време много естествена, достъпна и лъчезарна.
Трудно е началото на жизнения ѝ път: Родена е през 1933 г. и от малка учи пиано. Приемат я в Музикалното училище, предвещават ѝ блестяща кариера като пианистка, но я изключват от училището и ѝ забраняват в следващите 12 години да учи и да се изявява. (Ако си спомняте, в онези тежки времена - 40-те - 50-те години на отминалия век, човек можеше да бъде преследван и унищожаван под предлог, че родителите му са „врагове на народа“, че произходът му е „буржуазен“.) Това е причината Ирина Щиглич да бъде унижавана, но тя има борчески дух - продължава да свири, да акомпанира на различни музиканти и хорови състави, да участва в камерни състави.
Сериозно внимание ѝ обръща именитата ни клавирна педагожка проф. Люба Енчева. Докато работи като пианистка на хора на БНБ, Щиглич се запознава с младия многообещаващ диригент Васил Арнаудов. Като разбиране за музиката те много си допадат, започват съвместна работа в Хора на Софийските учителки, а през 1966 г. създават Софийския камерен хор “Любомир Пипков“, по-късно приел името на своя диригент Васил Арнаудов. Нова е състав еталон на женското хорово пеене не само у нас, но и по света - за това говорят многото му награди от престижни хорови конкурси, гостувания, концерти, многобройни записи.
Техните концерти бяха истински празници - такова съвършенство на интерпретацията рядко можеше да се чуе. Гениален диригент и хор, реагиращ емоционално на всеки жест на своя ръководител - музиката се раждаше пред очите на публиката. А зад това съвършенство се криеше упорит, детайлен труд, който се ръководеше от асистентката на диригента - Ирина Щиглич, станала по-късно художествен ръководител на състава, а след смъртта на Арнаудов и главен диригент.
Докато работи с Васил Арнаудов, тя го съпровожда и в чужбина, по-специано в Португалия за курсовете му по хорово дирижиране, където му асистира като пианист акомпанятор и преводач, а в същото време и учи трудната диригентска професия. Завършва Държавната музикална академия като студентка на Арнаудов. През 1987 г. създава хор „Пасторал“ при читалище „Славянска беседа“, с който има редица концертни изяви.
Ирина Щиглич почина на 10 септември 2007 г. В Златния фонд на БНР се съхранява обширно интервю с нея от 2003 г. - чуйте откъс в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..