Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сблъсък между Борис Джонсън и депутати заради "Партигейт"

Борис Джонсън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият британски премиер Борис Джонсън настоя многократно, че не е подвел умишлено парламента за „Партигейт“ по време на изслушването му в Комисията по привилегиите и поведението на депутатите. Членовете на комисията обаче не сметнаха аргументите му за достатъчно убедителни.

С Библията в ръка Борис Джонсън се закле да казва „истината и само истината“ и веднага изтъкна:

„С ръка на сърцето, не съм лъгал в парламента“. Той призна, че социалното дистанциране не е било „перфектно“ на събиранията на Даунинг стрийт по време на локдауна, но посочи, че те са били „важни“ работни събития, за които твърди, че са разрешени. Джонсън настоя, че правилата на локдауна, както той ти разбира, са били спазвани по всяко време.

Седемте членове на Комисията обаче оспориха твърденията му, че той не е бил предупреден предварително, че събиранията на Даунинг стрийт 10 са незаконни, като председателката Хариет Харман от Лейбъристката партия в един момент нарече „неубедителни“ аргументите му.

Джонсън загуби самообладание и на няколко пъти се спречка с депутата от Консервативната партия Бърнард Дженкин като заяви на съпартиеца си, че говори „пълни глупости“.

Комисията по привилегиите и поведението на депутатите трябва да установи дали Джонсън умишлено е подвел депутатите и разследва изявленията на бившия премиер пред парламента след като в края на 2021 година в медиите излязоха подробностите за купоните с консумация на алкохол и други събирания на Даунинг стрийт.

Ако Комисията установи, че Джонсън умишлено и безразсъдно е подвел депутатите, той може да бъде отстранен от Камарата на общините – ход, който може да предизвика извънредни избори в неговия избирателен район. Присъдата на Комисията трябва да бъде произнесена до началото на лятото.

Ако бъде взето решение за налагане на санкция на Джонсън, тя трябва да бъде гласувана в Камарата на общините.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хората напускат станция на метрото след прекъсването на тока, Мадрид, Испания, 28 април 2025 г.

Испания: Доклад предупредил за възможни проблеми с електроенергийната мрежа

Испанският мрежови оператор Red Eléctrica е предупредил правителството за възможни проблеми с електроенергийната система на страната. В доклад държавната компания е посочиха, че трябва да се направи преглед на защитата на системата. В документа, разпространен от испанската информационна агенция ЕФЕ се посочва, че промяната в енергийния микс..

публикувано на 06.05.25 в 13:07

Десетки влязоха в средновековния храм "Св. Георги" в Кюстендил за Гергьовден

Десетки влязоха в средновековния храм "Св. Георги" в Кюстендил за Гергьовден, сред тях и много гости на града.  Храмът в кюстендилския квартал "Колуша" е строен през XI век, паметник на културата и е от най-посещаваните обекти в Югозападния регион през цялата година. На Гергьовден посетители палят свещ и разглеждат уникалните стенописи вътре...

публикувано на 06.05.25 в 12:55

11 мъже и 6 жени се включиха в най-тежкото предизвикателство на Хайдушките игри в Сливен

И тази година не бе свалена границата от под един час в изкачването по Хайдушката пътека с 43-литров мях с вино при мъжете и чувал с 25 килограма брашно при жените. Това обяви организаторът на станалите традиционни за Сливен на празника Гергьовден Хайдушки игри Стефан Стефанов. Предизвикателството по стръмната Хайдушка пътека приеха 11 мъже и..

публикувано на 06.05.25 в 12:50

Гергьовски люлки и обредни погачи за празника в Арбанаси

С гергьовски люлки и обредни погачи посрещат днешния празника в архитектурния резерват Арбанаси край Велико Търново. Стотици миряни и туристи дойдоха в църквата-музей "Свети Георги", където във възстановка посрещнаха светеца на бял кон. Старата традиция на Гергьовден отново беше спазена в Арбанаси. "Рано сутринта на Гергьовден набрахме..

публикувано на 06.05.25 в 12:38
Адм. Емил Ефтимов

Емил Ефтимов: Ф-16 има малък технически проблем, който до дни ще бъде отстранен

Въпросът за състоянието на първия получен от България американски изтребител Ф-16 стана повод за нови уверения от висшето военно ръководство. Самолетът има малък технически проблем, който е въпрос на дни да бъде отстранен, заяви пред БНТ началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов: "Има малък технически проблем. Самолетът е в процес на..

публикувано на 06.05.25 в 12:33
Иво Инджов

Иво Инджов: Правят се опити за разчистване на кадрите, назначени от Радев, а подозренията падат върху Пеевски

" Би било много жалко, ако единственият засега български Ф-16 не може да полети заради някакъв проблем, било то и на производствения етап ".  Това заяви пред БНР анализаторът Иво Инджов. Той е категоричен, че оттук нататък думата трябва да имат експертите. "Ако действително има проблем с Ф-16 и президентът знае за него, той трябва да бъде..

публикувано на 06.05.25 в 12:21
Фридрих Мерц

Шест гласа не достигнаха на Мерц да стане канцлер на Германия

Лидерът на германския Християндемократически съюз (ХДС) Фридрих Мерц не успя да получи мнозинството от гласовете на депутатите в Бундестага, за да стане канцлер на Германия днес, съобщиха световните агенции. Консервативният лидер получи 310 депутатски гласа в 630-местната долна камара на германския парламент, 6 по-малко от необходимото мнозинство...

публикувано на 06.05.25 в 12:18