Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Медиана": 7 формации в НС, пак рекордно ниска избирателна активност

3
Илюстрация: Георги Цветков

Към момента може да се очакват поредните "избори с най-ниска избирателна активност", седем формации преодоляват 4-процентната бариера за влизане в парламента, ГЕРБ-СДС се очертава като първа политическа сила, като води с около 2% на "Продължаваме Промяната – Демократична България". Това сочи проучване на "Медиана" за нагласите на избирателите към 23 март.

Данните на "Медиана" показват, че пред урните могат да се очакват около 2,5 млн. избиратели. Но 10% от заявилите, че може да отидат до урните не са решили твърдо дали ще го направят и за кого ще гласуват. Това представляват около 250 хил. колебаещи се потенциални избиратели, които могат драстично да променят настоящата картина, посочва социологическата агенция

Към момента ГЕРБ-СДС получава предпочитанията на 24,7% от решилите да гласуват, като изпреварва с около 2% коалицията ПП–ДБ (23,1 на сто). ПП-ДБ засега не успява да консолидира напълно бившите избиратели на двете основни формации участващи в нея, отбелязва "Медиана"

"Възраждане" – с 14,5 процента, към момента е трета политическа сила, като данните показват нарастване на потенциала им. ДПС са четвърти с 13,2%, но при изследването не е отчетена традиционната подкрепа за партията от гласуването в чужбина.

БСП получава 8,6%, като изглежда, че засега е спряла бурния отлив на симпатизанти, но тук значително се е увеличил обемът на колебаещи се избиратели – нещо нехарактерно за тази партия, се отбелязва в анализа на "Медиана".

Данните ѝ към 23 март 2023 г. показват, че следващият парламент вероятно ще бъде сформиран от седем партии/коалиции. "Левицата" (4,3%) и "Български възход" (4,5%) засега са над бариерата за влизане в парламента. ИТН също запазва шансове (3,4%).

Отговори на въпроса: А АКО ДНЕС, СЕГА ИМАШЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ, ЗА КОГО БИХТЕ ГЛАСУВАЛИ? в процент от заявилите, че ще гласуват

Според "Медиана" нагласите на избирателите към момента не дават особени надежди за бърз изход от политическата криза.

"Независимо от това коя политическа формация ще бъде първа и коя втора (респ. трета, четвърта) те ще трябва да решат една много сложна гатанка. Огромната маса от избирателите (около 60%) не биха искали нито правителство лидирано от ГЕРБ, нито правителство лидирано от ПП-ДБ, нито коалиционно правителство между двете (потенциално първите две политически формации). Същевременно огромната маса от избирателите са омерзени от непрестанната политическа баталия и политическа нестабилност и желаят сформирането на редовно правителство", посочва "Медиана".

Според анализа на агенцията се оформя парадоксална картина:

"Не искаме тия, не искаме и ония, не ги искаме и заедно, но … трябва да се състави редовно правителство!"

Вероятно единствения изход от това положение е съставянето, под някаква форма, на "служебно" (временно, експертно и т.н.) непартийно правителство … или нови избори, заключава "Медиана".

Отговори на въпроса: СПОРЕД ВАС, КОЕ Е ПО-ДОБРЕ ДА СЕ СЛУЧИ СЛЕД ИЗБОРИТЕ – ПО-ДОБРЕ Е ДА СЕ СЪСТАВИ РЕДОВНО ПРАВИТЕЛСТВО ИЛИ Е ПО-ДОБРЕ ДА ПРОДЪЛЖИ ДА УПРАВЛЯВА СЛУЖЕБНО ПРАВИТЕЛСТВО? в процент от заявилите, че ще гласуват.


Изследването на "Медиана" е проведено в периода – 17 - 22 март 2023 г.  г. с 978 човека (18+ години) чрез пряко стандартизирано интервю и е представително за пълнолетното население на страната. Проучването е изследователски проект на агенция МЕДИАНА и е реализирано със собствени средства.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Георгиев

Георгиев: Направили сме анализ дали дъщерните дружества на "Лукойл" попадат в обхвата на санкциите

Съвещание на премиера Росен Желязков с министри и ръководителите на служби се провежда в момента. На него  което ще се обсъди ситуацията след вчерашното решение на Съединените щати да наложат санкции срещу руските петролни компании "Роснефт" и "Лукойл", както и на техни дъщерни дружества. В съвещанието ще участват шестима министри, сред тях..

публикувано на 24.10.25 в 11:26

Извънредни мерки за контрол на трафика в Солун

Пътна полиция в Гърция информира за промени, въведени от днес по контрол на трафика в град Солун и околностите. В центъра на града има пълна забрана за паркиране, налагат високи глоби на нарушителите. Около катедралата “Свети Димитър Солунски“ пътищата са блокирани и не се допуска движение на автомобили. Дори магазините зареждат само вечер...

публикувано на 24.10.25 в 11:17
Трудова борса за бежанци

30 работодатели и десетки бежанци от Украйна, Сирия и Афганистан се срещнаха на трудова борса

Трудова борса, организирана от "Каритас", срещна бежанци и потенциални работодатели в София. Форумът е част от проекта "Трудова заетост за бежанците", който се реализира в партньорство с Върховния комисариат на бежанците на ООН. Трудова борса среща бежанци и работодатели в София Повече от 30 работодатели и десетки бежанци от Украйна,..

публикувано на 24.10.25 в 11:17

Протест пред Съдебната палата в София – искат справедливост за смъртта на 3 души при катастрофа

На протест пред Съдебната палата се събраха близки на семейства на тримата загинали в катастрофа преди две години - двама мъже и една жена на пътя Плевен - Ловеч. Обвиняем за случилото се е Габриел Тачев, който тогава е бил пиян и без шофьорска книжка.  На 8 юли Апелативният съд във Велико Търново потвърди наказание за него от 20-години..

публикувано на 24.10.25 в 11:13

МС предлага коли на НСО да бъдат прехвърлени на администрацията на президента

Министерският съвет предлага допълнение в Закона за Националната служба за охрана, с което служители и автомобили на Службата ще бъдат прехвърлени на администрацията на президента.  Вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че е настоял за тази промяна пред министъра на финансите Теменужка Петкова. Бойко Борисов: Колите и шофьорите от НСО, ползвани..

публикувано на 24.10.25 в 10:59

Рафинерията в Бургас е фактор, възпиращ ЕС да наложи санкции на "Лукойл"

Рафинерията на "Лукойл“ в Бургас е сред последните фактори, възпиращи ЕС от налагането на преки санкции върху руската петролна компания, пише "Политико“. Това стана ясно, след като администрацията на Доналд Тръмп изненада Европа с решението си да санкционира "Лукойл“ и държавната компания "Роснефт“, продължава изданието. Целта е пресичане на..

публикувано на 24.10.25 в 10:51
Специализирана летателна техника

Петиция на WWF за закупуване на специализирана летателна техника в МС: "Климатичната обстановка няма да се промени!"

"Климатичните условия в България вече са близки до тези в Северна Гърция и европейската част на Турция. Турция разполага с над 130 специализирани машини, Гърция - с 95. Ние нямаме нито една".  Това обясни пред БНР Добромир Добринов, старши експерт "Природозащитно законодатлество" в WWF. Днес - 24.10, екип на природозащитната организация..

публикувано на 24.10.25 в 10:45