Директорът на Английската централна банка (АЦБ) Андрю Бейли предупреди фирмите да избягват да повишават цените, които подклаждат по-високата инфлация, защото ще последва ново увеличение на лихвените проценти.
Увеличаването на цените води до още по-голямо поскъпване на живота и ще засегне най-вече по-бедните, заяви Андрю Бейли.
"Ако всички цени се опитат да бият инфлацията ще получим по-висока инфлация", каза банкерът в интервю за Би Би Си. Той предупреди, че лихвените проценти ще се повишат отново, ако цените продължават да се покачват.
Думите на Бейли идват ден след като банката повиши на 4,25% основния си лихвен процент, което е най-високото ниво от 14 години насам, а това бе в резултат на изненадващия скок на цените през февруари.
Растящата инфлация във Великобритания и по света изцежда финансите на домакинствата, особено с покачването на цените на храните и горивата. По-високите разходи за живот удрят най-сериозно по-бедните, защото те харчат по-голямата част от доходите си именно за храна и гориво, констатира Би Би Си.
Английската централна банка непрекъснато увеличава лихвените проценти, тъй като се опитва да направи заемането на пари по-скъпо и да насърчи хората да харчат по-малко с цел да се обуздае инфлацията. По-високите лихвени проценти обаче засягат и хората с налични заеми, като ипотечни кредити.
14 българи получиха присъди от общо 684 години затвор за трафик на мигранти в Гърция, съобщи БНТ. Членовете на организирана престъпна група от български граждани, занимаваща се с транспортиране на нелегални мигранти на територията на Гърция, са осъдени на средно по 140 години затвор, а на някои от тях е наложена и глоба от 1 400 000 евро...
С Италия имаме прекрасни двустранни отношения и трябва да увеличим стокообмена, защото през последните години след пандемията от Covid-19 имаме редукция с 10%. Това заяви премиерът Росен Желязков след срещата си с италианския премиер Джорджа Мелони в Рим, където Желязков ръководи българската делегация за проявите, свързани с 24 май. "В момента..
"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамкита на..
Смесеният хор на БНР ще участва в Светата литургия на 23 май в базиликата "Сан Клементе" в Рим. По традиция 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим. В състава на българската делегация влизат лица на високи държавни позиции, представители на..
Поредно дарение с над 400 заглавия, издания на съвременни автори, класически творби, детска литература и научна, и специализирана литература получи регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" в Кюстендил. То е резултат от създадените повече от десетилетие добри взаимоотношения между издателство "Захарий Стоянов", кюстендилско производствено..
Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево. Жители на Батошево свидетелстват, че падналите ледени късове са били с големината на монета от 2 лева и са поразили насаждения.
Никой не знае отговора на оценките за готовността на България за приемане на еврото. Това става ясно в блиц интервю на управителя на БНБ Димитър Радев за БТА. След негово участие при откриването на паричен салон в Плевен, Радев е цитиран, че е запознат със съдържанието на конвергетните доклади. Управителят на БНБ: Напълно сме готови за..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..