"Колеги историци са ме питали дали мога да им преведа цени от далечни исторически периоди в стойности, понятни днес. Макар да твърдим, че сме нация на 1300 години, живеем в нашето ежедневие и трудно успяваме да се сравним с предишни периоди. За да можем да рационализираме това, което изживяваме сега, което изглежда като хиперкатаклизъм. Но сме преживявали значително по-големи кризи, както в 90-те години, например. Споменът за тях избледня и сега си мислим, че сме в дъното на дъното".
Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов.
Доц. Ралица Ганева, икономист и статистик, допълни, че за лева се мисли като за една и съща валута от самото му въвеждане след Освобождението до днес, но най-голямото предизвикателство при пренасянето на стойности от миналото във времето се крие във превалутирането, тъй като от тогава имаме четири смени на стойността на валутата.
Доц. Иванов и доц. Ганева са част от авторски екип, направил изследване за потреблението и издръжката на живот 270 години назад от днешна дата.
"Конструирахме пазарска количка с 12 хранителни продукта - най-базовите, включително вино и ракия - по половин литър, за да сме по-обективни. Интересното е, че през 70-те години сме могли да си купим 10-11 такива пазарски колички с една средна заплата. С минимална заплата е могло да се купят 5 такива колички, а със средна пенсия - 4 или 5. През 80-те вече сме могли да си купим 14 такива колички. Така посрещаме и демокрацията. Минималното заплащане и пенсията стигат за 6-7 колички. Но доходът ни не отива само за пазарски колички, плащаме битови сметки, имаме и други разходи. Този ориентир е условен. Интересна е носталгията по времето, тъй като обективните числа показват за годините на Прехода, с изключение на тежките 90-те, че със средна заплата можем да си позволим 22 пазарски кошници. Хората с минимални доходи - 10 кошници. През най-новото време пенсионерите изостават като покупателна способност от хората с минимални доходи. Това обяснява, че възрастното население изпитва носталгия. Другата причина за изпитване на носталгия се обяснява със сравнителния момент, тъй като през социалистическия период не се сравнявахме с никого. Третата причина за носталгия е самият бит - 70-80-те години голяма част от населението отглежда хранителни продукти в собствено стопанство. Над 2/3 от домакинствата обработват земя и отглеждат зеленчуци. Половината домакинства гледат собствени животни", каза още доц. Ганева в предаването "Неделя 150".
"Може би, защото много от обещаваните проекти за светло бъдеще се оказват илюзорност. Като представител на едно доскоро традиционно аграрно общество българинът предпочита малкото, но сигурно, затова трудно скъсва със старото".
Доц. Ганева цитира още данни:
"Средната заплата през 1989 година е грубо 200 лева, ако махнем три нули заради деноминацията, стават 0,20 лева. Говорим за днешния лев BGN. По подобен начин трябва да се девалвират и цените. Не трябва да се хващат онези цени и заплати и днешните, за да правят сравнение, защото това са две различни валути".
Тя допълни, че за 20 години България е повишила БВП от 30% от средното за ЕС на 60%. "Имало е прогрес, имало е и по-тежки инфлационни времена, много по-неблагоприятни".
Интервюто на Диана Янкулова с доц. Мартин Иванов и с доц. Ралица Ганева в предаването "Неделя 150" можете да чуете в звуковия файл.
За 8 януари в Столичната община са насрочени нови преговори за обсъждане на Колективния трудов договор в Столичния автотранспорт. Днешните разговори, които се водеха по покана на кмета на София Васил Терзиев приключиха.
Цените на жилищата в страната са се увеличили средно с 16,5 на сто през третото тримесечие на годината в сравнение със същия период на миналата година, сочат данните на Националния статистически институт. В сравнение с второто тримесечие на тази година жилищата в края на септември са поскъпнали най-много в София и Варна - с над 5 процента...
На 31 декември на всички правоимащи лица ще бъдат изплатени паричните обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за осиновяване на дете до 5-годишна възраст за месец декември, съобщиха от НОИ. Плащането обхваща около 68 хиляди души.
Продължават преговорите с представители на КНСБ и КТ "Подкрепа" за подписването на новия колективен трудов договор в Столичния автотранспорт. Миналия петък работещи от дружеството блокираха рано сутринта 26 автобусни линии пред гараж "Земляне". Спряха протестно 26 линии на градския транспорт в София Протестът беше организиран от..
Кабинетът одобри разпределението на десетки милиони левове на последното си заседание преди Коледа. Това става ясно от разпространените от правителствената пресслужба решения на служебното правителство. Одобрени са допълнителни разходи по бюджетите на редица министерства, сред които това на правосъдието. То ще получи над 7 милиона лева за..
40 извънредни автобуса са осигурени от Централна автогара - София за предстоящите празници. В района ще бъде засилено и полицейското присъствие. От БДЖ също пускат допълнителни вагони по най-натоварените направления. От столичната автогара са създали необходимата организация за празниците. Извънредни автобуси вече се движат, като такива са..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че зависимостта на премиера на Словакия Роберт Фицо от Москва и нежеланието му да замени руския природен газ е "голям проблем за сигурността" на Европа. По-рано стана ясно, че Фицо и руският президент Владимир Путин са разговаряли за доставките на природен газ за Европа. Зеленски обвини..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..