Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заместник-министърът на замеделието

Георги Събев: Няма официален документ от Румъния с обяснение за задържаните рибари

Заместник-министърът на земеделието Георги Събев даде брифинг по казуса със задържаните български кораби в Румъния - 27 март 2023 г.
Снимка: БГНЕС

Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), Министерство на земеделието и другите български компетентни министерства и органи все още не са получили официален документ за задържането на трите български кораба в Румъния. Това обуславя и настоящата ситуация на изчакване. Това каза заместник-министърът на земеделието Георги Събев след среща с представители на рибарската общност във връзка със случая със задържаните в северната ни съседка риболовни кораби и техния екипаж.

 "Все още не сме получили официален документ, с който да стане ясно на каква основа рибарите са били задържани. Разполагаме с неофициална информация, според която е повдигнато обвинение срещу тримата собственици на корабите, но липсва референция на базата на кое законодателство те са били задържани", каза Събев.

"Имаме информация за задържана суровина, рибни запаси. Добрата новина е, че капитаните на корабите са вече в България", каза още служебният заместник-министър.

Събев обясни, че българските кораби са осъществявали риболов в акватория, която се води общностна - на целия Европейски съюз. По думите му те имат право да осъществяват риболов на различни от квотираните запаси. На ниво Европейски съюз за Черно море има квота и ограничение на количеството единствено за калкан и за цаца. За другите видове риба кораби на други държави от ЕС могат спокойно да осъществяват риболов.

А и ситуацията на задържане на български риболовни кораби на това място не е нова, припомни Събев. Има "подобен" случай от 2011 г., когато български риболовен кораб е неправомерно задържан в Румъния. Това беше потвърдено от Европейския съд по правата на човека в Страсбург преди няколко месеца, допълни той.

"Интересите на българските рибари са и икономически интереси на нашата страна", подчерта Събев. Той посочи, че информацията, която имат, е, че са проверени 5 български кораба, от които 3 са задържани. На тях е имало калкан и черноморска акула.

На въпрос на БНР Пламен Панайотов, собственик на един от задържаните кораби, каза, че обвиненията са по-скоро за акулите. "Извършени са им проверки, два кораба, които са били там, са нямали акула и не са задържани. На задържаните кораби е имало 6 акули, а на другия 20. В Румъния е имало забрана от 15 март до 15 април. Ние сме били в общоевропейски води – корабите са били на над 52 мили. Хората са освободени, но нашите кораби са задържани, тежка е ситуацията“, каза още собственикът на кораба.

Една година задържане на кораба означава банката да вземе къщата на капитан Красимир Петров и семейството му да остане на улицата. Той има съпруга и две деца. Грижи се и за баба си и онкоболния си дядо.

"От самото начало на възникването на този инцидент работим по него. Изчакваме 7-дневен срок според румънското законодателство, за да получим нужните документи, ако ли не ще изпратим отново запитване", каза в отговор на въпрос на БНР доц. Ваня Стаматова, изпълнителен директор на ИАРА. Относно искането на рибарите за нейната оставка тя отговори, че явно се е получило недоразумение, че думите ѝ са били преекспонирани. "Никога не съм ги наричала "бракониери". Дори в агенцията съм забранила тази дума", заяви тя.

А собствениците на кораби казаха, че на дневен ред не е оставката ѝ, а да си върнат плавателните съдове.

"Рибарите и капитаните могат да разчитат на подкрепата на българската администрация“, посочи на брифинга изпълнителният директор на ИАРА.

В заключение заместник-министър Събев увери засегнатите страни, че работата по случая продължава, а Министерството на земеделието ще предприеме всички възможни законови действия в подкрепа на сектора. 


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04