Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чавдар Парашкевов и Наташа Кисленко пристигат в България за три концерта

Наташа Кисленко и Чавдар Парашкевов

Дуото Парашкевов – Кисленко, добре познато на международната сцена, пътува през 2023 г. с концерти на три континента. Цигуларят Чавдар Парашкевов и пианистката Наташа Кисленко, които живеят в САЩ, поднасят на почитателите на класическата музика своя проникновен прочит на творби от Рахманинов, Сук, Енеску, Дохнани, Аренски и други композитори, обединени под наслова „La Belle Epoque”.

Поредицата от рецитали в Хюстън, Сан Маркос, Ню Браунфелс, Санта Барбара, Сан Диего, Истанбул и Анкара завършва с три рецитала в България. Концертите са в София на 29 март 2023 в къщата музей „Борис Христов“, в Пловдив на 30 март в зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей и на 1 април в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна.

Създадено през 2009 г., дуото Парашкевов – Кисленко концертира в Германия, Русия, България, Турция и САЩ. Техни рецитали са били излъчвани на живо в радиопраграми в София и Хюстън. През 2011 г. двамата музиканти издават своя дебютен албум „Руски сонати“ и получават много отлични отзиви от музикалните критици. През 2018 г. излиза вторият им компактдиск, озаглавен „Бетовен, Брамс, Малер“. Британското списание Gramophone нарича Парашкевов и Кисленко „дръзки защитници“ на този репертоар, а „техните диалози са балансирани, интензивни, но изразени с лекота“.

Чуйте повече за дуото и програмата, която то ще представи на българските почитатели на класиката, в интервюто с Чавдар Парашкевов в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София Арт Институт организира Хорова академия за деца и възрастни

София Арт Институт е организация, която дава равен достъп до изкуство на всеки. Наред с много други проекти, екипът, воден от пианистката Венета Нейнска, стартира организирането на Хорова академия, в която ще могат да участват ентусиасти от различни възрасти.  Под артистичното ръководство на Яна Делирадева и Валентина Георгиева, Хоровата академия ще..

публикувано на 27.11.25 в 19:49

Шуменци почитат диригента Станислав Ушев с барелеф

На 24 ноември с официално откриване на барелеф и концерт под надслов „Паметта дирижира времето“ Община Шумен, Симфониета Шумен, гост-солистката Пламена Мангова и диригентът Славил Димитров отдадоха почит към паметта на маестро Станислав Ушев.  Барелефът вече е поставен на източния вход на Община Шумен, а негови автори са скулпторът Бехчет Данаджъ..

публикувано на 27.11.25 в 19:12
Андре Букурещлиев (1925-1997)

Тридневен фестивал отбелязва вековния юбилей на Андре Букурещлиев

На 28 ноември в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София ще бъде открит фестивал за съвременна музика, посветен на 100-годишнината от рождението на композитора Андре Букурещлиев - едно от ярките имена във френския авангард през втората половина на ХХ в. Ще бъдат почетени и други забележителни юбиляри - Лучано Берио и..

публикувано на 27.11.25 в 17:28

Музикалният театър кани на "Кабаре"

Националният музикален театър "Стефан Македонски" кани публиката утре на "Кабаре". Спектакълът ще се играе също на 29 и 30 ноември, както и на 2 декември. Това е гротесков спектакъл за едно общество, което се смее, пее и позира, докато светът навън се плъзга към авторитаризъм. " Живеем в глобална версия на този морален парадокс –..

публикувано на 27.11.25 в 12:39
От днес в Големия салон на сатиричния театър

Калин Сърменов: "Примадони" носи чиста форма на забавление, усмивка и любов

Тази вечер, 27.11, в Сатиричния театър ще се състои предпремиерата на постановката "Примадони", режисирана от директора на трупата Калин Сърменов.  "Едно от нещата, които страшно много ми харесаха в този текст, е неговата липса на претенциозност. Това е един откровен текст, който носи след себе си чиста форма на забавление, усмивка и любов..

публикувано на 27.11.25 в 10:45
Пенка Коева и Алексей Милковски в „Тоска“

Спомени за баса Алексей Милковски

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме един певец с необикновена съдба, работил основно в оперните театри в Русе, Пловдив и София - баса Алексей Милковски. На 26 ноември се навършват 100 г. от рождението му. Алексей Милковски е потомък на знатна фамилия, чиито корени са във Волжка България.  Роден е в..

публикувано на 26.11.25 в 15:37

Духовна музика от България и света в концерта на Смесения хор на БНР

В сряда, 26 ноември, в Първо студио ще се представи Смесеният хор на на БНР, ръководен от диригентката Любомира Александрова.  Началото на концерта е в 19:00 часа, а програмата е особено интригуваща: Ще прозвучат духовни произведения от Ценко Минкин, Золтан Кодай и Ленард Бърнстейн. "Избрали сме три контрастни произведения, като едното от тях..

публикувано на 26.11.25 в 15:08