Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шишков: По искане на прокуратурата започват обстойни проверки по трасето на АМ "Хемус"

3
Снимка: Кети Тренчева

По искане на прокуратурата  започват обстойни проверки по трасето на автомагистрала "Хемус". Това заяви в Благоевград министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, който  инспектира на място започналите вчера дейности по укрепване на свлачището преди новия тунел "Железница" на автомагистрала "Струма". До месец май ще има  окончателно избран вариант за трасето на магистралата в Кресненското дефиле, увери той. 

До началото на лятото  свлачището преди тунел "Железница", което спря строителните дейности  на автомагистрала "Струма" преди три години, ще бъде укрепено чрез изграждане на полутунел, който ще струва допълнителни 80 милиона лева, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, който инспектира на  място  строителните дейности:

"На практика няма да влизаме в свлачището. Ще укрепваме на практика преди непосредствено до магистралата и ще се направи фактически този полутунел".


Всички изисквания за опазване на околната среда  при изграждането на магистралата в Кресненското дефиле ще бъдат спазени и до май месец ще има избран вариант на трасето:

"Все още не е завършил окончателно процедурата по мерките за ОВОС, така че в момента, в който завърши, ще можем да коментираме категорично. Имаме готовност за няколко варианта на трасето в зависимост от това какво ще докажат мерките за защитата на околната среда. Всички варианти се обследват. Очаквам може би до средата на април месец да приключим с окончателно с тези мерки".

Регионалният министър Иван Шишков обяви и за продължаващите проверки по автомагистрала Хемус, но този път възложени от държавното обвинение:

"Прокуратурата в момента се интересува сериозно. И на практика е възложила проверка през  2000 квадратни метра, което представлява през около 250 метра проверки на този участък от "Хемус" и в момента се прави вече проверка по предписание на прокуратурата".


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Почит за жертвите на Вранчанското земетресение в Свищов

В Свищов бяха почетени жертвите на така нареченото Вранчанско земетресение, което на днешния ден преди 48 години взе над 100 жертви и причини значителни материални щети.    В деня на трагедията всяка година в Свищов се почита паметта на жертвите с поднасяне на цветя на местата, където някога са се намирали двете напълно срутени жилищни сгради, в чиито..

публикувано на 04.03.25 в 17:54
Асоцииация

България е на 6-о място в Европа по брой, страдащи от затлъстяване

България е на шесто място в Европа по дял на населението, страдащо от затлъстяване. В същото време у нас това не се разпознава като заболяване и не се лекува. А скъсява човешкия живот и води до развитие на други болести.  Тези проблеми поставиха от новата асоциация "Заедно", която обединява хора с различни професии в повишаване на..

публикувано на 04.03.25 в 17:42
Остров Санторини

Сеизмичната активност на Санторини намалява, училищата бяха отворени

На Санторини сеизмичната активност намалява. Днес бяха отворени училищата. Мерките и извънредното положение остават. Жителите на остров Санторини се опитват да се върнат към нормалния ритъм на живот, съобщи кметът на острова. Леко е намаляла сеизмичната активност на Санторини Водещ гръцки сеизмолог за Санторини: Честотата на трусовете намаля,..

публикувано на 04.03.25 в 17:39
Доцент Иван Стойнев

Според Кирил Петков подкрепа за Росен Карадимов начело на КЗК означава да се запази влиянието на Пеевски

Подкрепа за кандидатурата на Росен Карадимов за председател на Комисията за защита на конкуренцията означава да се запази влиянието на Делян Пеевски. Това заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков при представяне на концепцията на кандидата на формацията за председател на КЗК доц. Иван Стойнев: "Който подкрепи кандидатурата на Росен..

публикувано на 04.03.25 в 17:25
Сигнални ракети и димки летяха в сръбския парламент. Има пострадал депутат.

Сергей Иванов: Случилото се в Скупщината може да се употреби за обявяване на извънредно положение

Случилото се днес в парламента на Сърбия и пострадалият депутат може да бъде употребено от управляващите и да се обяви извънредно положение в страната. Това може да е една от мерките на управляващата партия, за да не се даде възможност на хората да участват в планирания национален протест на 15 март т. г., защото ще бъде ограничено..

публикувано на 04.03.25 в 17:24

Бюджет 2025 ще бъде гледан утре на първо четене в Народното събрание

Проектът на Министерския съвет за държавния бюджет за тази година ще бъде гледан утре на първо четене в Народното събрание. Това показва седмичната проектопрограма на парламента. Депутатите ще обсъдят първо законопроекта на правителството за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и бюджета на Здравната каса (НЗОК), след което ще..

публикувано на 04.03.25 в 17:00
Журналистът Милен Цветков загуби живота си на кръстовището на булевард

Филмът "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков, вече може да се гледа и в кината

Документалният филм  "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков, загинал в катастрофа през 2020 година, вече може да се гледа и в кината. С представяне във Варна приключи националното турне на лентата.  Според режисьорите и сценаристи Веселин Диманов и Димитър Стафидов филмът е призив за отстояване на свободата на словото.  (Не)познатият Милен..

публикувано на 04.03.25 в 16:53