Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Credit Suisse - поглед от Швейцария

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В UBS не знаят с какво се сдобиха, след като бяха принудени да купят Credit Suisse, заяви в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ професор Кремена Бахман, преподавател в Университета по приложни науки в Цюрих. Близо 167-годишната Credit Suisse бе придобита от основния си конкурент UBS, а обединението на двете банки превръща новата институция в четвъртата по големина в света.  

„Само за едно тримесечие хората изгубиха доверие в Credit Suisse и за един уикенд правителството трябваше да вземе решение как да постъпи“, коментира Бахман, според която е имало и други варианти за реакция на банковата криза в Швейцария.  

Зомбито и чудовището  

„Зомбито изчезна, но се роди чудовище“ – заглавието на Нойе Цюрхер Цайтунг, с което съобщи за сделката, стана емблематично за швейцарската банкова система. Зомбито (Credit Suisse) дълги години се бореше със скандали и недалновидни ръководни решения, което в крайна сметка доведе и до банковия крах. Придобиването на огромната институция от също толкова голяма банка създаде „чудовище на банковия пазар“ и постави клиентите пред изпитание – почти няма конкуренция между банките за предлаганите продукти, а това не е добре за потребителите, коментира Бахман.  

Момчетата от Уолстрийт 

Следват много въпросителни около бъдещето на новото банково образувание, но поглед от миналото може да отговори на най-важния въпрос – защо се стигна до тук. Според професор Бахман ръководството на Credit Suisse е пренебрегнало най-важната и сигурна част от активите на банката, а именно швейцарския бизнес. „Те искаха да играят с момчетата от Уолстрийт и обърнаха внимание на инвестиционния бизнес, но пренебрегнаха швейцарския“, коментира Бахман. По думите й поредицата от неправилни решения са част от подкопаването на доверието и проблемите в портфейла на банката.  

А Deutsche Bank

В края на миналата седмица видяхме сериозно обезценяване на акциите на Deutsche Bank, заради което много хора се запитаха дали Credit Suisse ще остане единствената банка в Европа, която затваря врати или ще станем свидетели на събитията от Съединените щати. Според Кремена Бахман Deutsche Bank има достатъчно ликвидност да се справи с потенциално теглене на депозити, което е в същността на банкрутите на банките и от двете страни на Атлантика. Въпреки че ситуацията ще бъде критична, няма да се стигне до създаването на ново чудовище, убедена е Бахман.  

Какво се случи в швейцарската банкова система и ще остане ли тя символ на стабилност и благоразумност – отговорите може да чуем в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19