Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преговори за зона за сигурност около Запорожката АЕЦ

АЕЦ "Запорожие"
Снимка: REUTERS

Преговорите за създаване на зона за сигурност около Запорожката атомна електроцентрала в Украйна не са "без напредък". Оценката е на генералния директор на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси, който е в Украйна.

В Запорожката атомна електроцентрала продължават да работят украинци, но съоръжението е под контрол на руските сили почти от началото на войната.

 "Сигурността на централата е в пряка зависимост от продължаващите военни действия", подчерта Рафаел Гроси. След като се срещна с украинския пезидент Володимир Зеленски той допълни, че скоро ще посети и Москва и ще продължи обсъждането на "различни възможности" за гарантиране на сигурността на централата.

"Коригираме предложенията, които поставихме на масата и вярвам, че някаква форма на защита на централата е възможна. Може би не точно изграждане на зона за сигурност, а по-скоро наръчник за работа на хората в централата", обясни Рафаел Гроси.

По-рано украинският президент Володимир Зеленски заяви, че безопасността на атомната електроцентрала в Запорожие не може да бъде гарантирана, докато руските войски не я напуснат. Русия държи като "заложник" най-голямата атомна централа на Украйна и я използва за радиационно изнудване, подчерта украинският президент:

"Никой друг терорист не е достигал такова дъно в цинизма си както го прави Русия. Държането на атомна електроцентрала като заложник повече от година е най-лошото нещо, което може да се случи в историята на европейския, а и в световния сектор на ядрената енергетика", каза Зеленски, който посети два града в северната част на страната, за да отпразнува отвоюването им преди година.

В Източна Украйна битката за Бахмут продължава. Според командващия украинските сухопътни сили Олександър Сирски за Москва Бахмут е важен за да установи пълен контрол над Донбаския регион. В Украйна вече са пристигнали 18 танка "Леопард 2" от Германия и близо 40 бойни машини на пехотата "Мардер".

Франция съобщи, че удвоява доставките на 155 милиметрови снаряди за Украйна. Министърът на отбраната Себастиен Лекорню посочи още, че Париж възнамерява да увеличи и фонда, позволяващ на Киев да купува френско оръжие. А Литва обяви, че предвижда над 750 милиона евро за закупуването на ново въоръжение, в това число системи за противовъздушна отбрана и дронове. Правителството на Литва планира съвместни поръчки със съседните балтийски държави Латвия и Естония, за да укрепят заедно източния фланг на НАТО, се казва в съобщение на министерството на отбраната във Вилнюс.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Иванчева

Десислава Иванчева е помилвана и излиза от затвора

Десислава Иванчева е помилвана от вицепрезидента Илияна Йотова и излиза от затвора в Сливен. Това потвърди бившата заместничка на Десислава Иванчева Биляна Петрова, която  бе осъдена заедно с Иванчева, и пусната предсрочно поради тежко здравословно състояние. До това развитие се стига, след като съдилищата отказаха условно предсрочно освобождаване...

публикувано на 29.07.25 в 14:05

Добри добиви от пшеница и ечемик в Силистренско, но сушата унищожава царевицата

Добивите от пшеница и ечемик в Силистренско тази година са добри, но сушата поставя под сериозна заплаха царевицата. Фермерите предупреждават: ако не се вземат спешни мерки, част от реколтата ще бъде загубена напълно. В област Силистра жътвата приключи успешно. Пшеницата даде среден добив около 750 килограма от декар, а някои кооперации..

публикувано на 29.07.25 в 14:00
Министрите Иван Иванов и Манол Генов в Йоаким Груево.

Призив за пестеливо използване на водата

Язовирите ще издържат на засушаването, ако водата се използва пестеливо, заяви в пловдивското село Йоаким Груево министърът на околната среда и водите Манол Генов.  Той уточни, че е въведена нова схема, по която се отпускат водни количества от 51 комплексни язовира, като приоритетно се осигурява вода за питейно-битови нужди, а след това - за..

публикувано на 29.07.25 в 13:47
Димитър Маргаритов

Д. Маргаритов: Да има справедливо и пропорционално прилагане на закона от контролните органи

Да има справедливо и пропорционално прилагане на закона от страна на контролните органи спрямо всички. За това призова Димитър Маргаритов, бивш председател на КЗП, преди п арламентарната комисия по бюджет и финанси да разгледа на второ четене промените в Закона за еврото, които Народното събрание прие миналата седмица. Според внесените..

публикувано на 29.07.25 в 13:45

Представиха проект за алтернативни грижи за децата бежанци за над 26 млн. лева

В четири общини - Бургас, Ивайловград, Малко Търново и Тунджа, ще се изградят шест услуги от резидентен тип, в които непридружените деца бежанци в България ще бъдат изведени от приемателните центрове и ще получават комплексни социални услуги за интеграция.  Държавната агенция за бежанците вече работи по пилотен за страната ни и Европейския..

публикувано на 29.07.25 в 13:32

Гръцката полиция арестува антиизраелски демонстранти на остров Родос

Гръцката полиция арестува демонстранти на остров Родос, които се опитаха да блокират израелски туристи на пристанището. Синдикатите и депутатите на Комунистическата партия поискаха от правителството незабавно да бъдат освободени арестуваните по-рано демонстранти на пристанището на остров Родос, на които са повдигнати обвинения за нарушаване..

публикувано на 29.07.25 в 13:25
Кметът на Гаврилово  кмета Теньо Божеков.

Работници споделят, че краят на българската праскова е по-видим от друг път

Ще изчезне ли сливенската праскова от трапезата на българина? Хората, които се занимават с отглеждането на този божествен плод, казват, че всичко върви към своя край и единствените български праскови ще бъдат компотните.  В навечерието на фестивала "Златна праскова", чийто домакин е сливенското село Гавраилово, настроението не е..

публикувано на 29.07.25 в 13:20