Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Известни изследователи призоваха да бъде спряно обучението на изкуствения интелект

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Шефът на Twitter Илън Мъск, съоснователят на "Епъл" Стийв Возняк и изследователи от DeepMind на Гугъл призоваха да бъде спряно обучението на изкуствения интелект, съобщи Би Би Си. В отворено писмо те предупреждават за потенциалните рискове. И изтъкват, че състезанието за развитието на подобни системи е излязло извън контрол.

В писмото се иска лабораториите да спрат за най-малко шест месеца обучението на системи с изкуствен интелект, по-мощни от GPT-4. Ако това не стане, правителствата трябва да се намесят и да наложат мораториум.

Говори се и за нуждата от "нови и способни регулаторни органи, посветени на ИИ“. Сред описаните опасности са, че изкуственият интелект може да наводни информационните канали с дезинформация и да замени работните места с автоматизация.

Цитира се и доклад на инвестиционната банка "Голдман Сакс", който отчита, че милиони работни места могат да бъдат автоматизирани, казва Би Би Си. Преди дни изпълнителният директор на OpenAI Сам Алтман предупреди, че "има други хора, които не поставят същите ограничения за безопасност и бариери пред ИИ. И това можело да го направи "зъл".

Eвропейската полицейска агенция "Европол" вече предупреди, че предстои жестока престъпна злоупотреба с ChatGPT. Като той може да бъде използван за измами, проникване в имот, тероризъм, киберпрестъпления и сексуално насилие над деца, фишинг.

Също преди дни изследователите на Microsoft - компанията зад OpenAI - публикуваха доклад, според който новата версия на GPT-4 показва ранни признаци на изкуствения общ интелект. И производителността му е "поразително близка до тази на човека".  



По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва двудневното посещение на Желязков и министри в Черна гора

Започва официалното двудневно посещение на премиера Росен Желязков и министри от кабинета в Република Черна гора.  В Подгорица Желязков ще бъде посрещнат с церемония от домакина си министър-председателя Милойко Спаич.  Премиерът Желязков е на посещение в Черна гора Двамата ще разговарят на четири очи, а по-късно и официалните..

публикувано на 08.09.25 в 12:27
Илияна Йотова

Йотова откри учебната година в Теоретичния лицей "Св. св. Кирил и Методий"

Вицепрезидентът Илияна Йотова откри учебната година в създаденото преди 280 години от българи училище в Стар Бешенов - Теоретичен лицей "Св. св. Кирил и Методий".  Тя преряза лентата на ремонтираната сграда на училището, което е най-старото създадено от българи училище в чужбина. Католическите българи от Банат са най-старата българска..

публикувано на 08.09.25 в 12:13

Северна Македония чества Деня на независимостта

На днешния 8 септември Република Северна Македония отбелязва своя Ден на независимостта.  В периода на разпадането на Югославия, на 25 януари 1991 г., първият многопартиен парламент в Скопие приема Декларация за независимост, с което започва и процесът за обявяване на независимостта на бившата югославска република, който включва референдум на 8 септември..

публикувано на 08.09.25 в 12:12

Петя Йончева: Българският читател е най-вече лоялен към българските автори

"Алея на книгата" е мисия. Последните 10 години първи започнахме да съобщаваме тревожните резултатите от ПИСА и за нивото на грамотност на нашите деца. За съжаление това трябва да стане мисия от национален приоритет, защото истината е, че "всичко следва след това". Липсата на грамотност и емпатия води до тревожни резултати след това,..

публикувано на 08.09.25 в 12:10

Потребителската кошница запазва стойността си

През изминалата седмица потребителската кошница е запазила стойността си от предходната и е била 98 лева. Това сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.  Поскъпват зелето, краставиците, ябълките, прасковите, кашкавалът, олиото, маслото и пилешкото месо.  Поевтиняване има при доматите, картофите, млякото, сиренето и..

публикувано на 08.09.25 в 12:04
Премиерът на Испания Педро Санчес

Испания налага ембарго върху доставките на оръжие за Израел

Испания налага ембарго върху доставките на оръжие за Израел. Премиерът Педро Санчес обяви девет мерки срещу Тел Авив заради операцията в Ивицата Газа. Забрана за продажба на оръжие на Израел, както и забрана за преминаване през пристанища или въздушен транзит за кораби или самолети, превозващи оръжия или гориво, предназначени за израелската..

публикувано на 08.09.25 в 11:41

Петима души са убити, а 12 - ранени при стрелба в Йерусалим

Петима души са убити, а други 12 са ранени, при атака с огнестрелно оръжие в Йерусалим, съобщиха израелските служби за спешна помощ. Нападението е станало на кръстовище в източната част на града. Сред загиналите са жена на 50 години и трима мъже на възраст около 30.  От израелската полиция съобщават, че атаката е извършена от трима..

публикувано на 08.09.25 в 11:35