Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чарлз III похвали Германия за гостоприемството ѝ към украинските бежанци

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер със съпругата си Елке и Чарлз III с кралицата консорт Камила.
Снимка: БТА

Британският крал Чарлз III похвали Германия за „невероятното гостоприемство“, оказано на украинските бежанци по време на първото си държавно посещение като монарх.

Чарлз III изтъкна, че Великобритания и Германия „са заедно с Украйна в защитата на свободата и суверенитета“.

По време на тост, даден на пищен държавен банкет в негова чест, част от който той произнесе на немски, кралят обеща да работи за заздравяване на британско-германските връзки. Речта му пред висши фигури и от двете страни, сред които бившия германски канцлер Ангела Меркел, получи много аплодисменти и усмивки. 

Тридневното посещение на Чарлз III и кралицата консорт Камила идва, след като планираната визита във Франция бе отложена заради протестите за пенсионната реформа. Германия, която трябваше да бъде втората спирка от обиколката на краля, се превърна на практика в първата посетена от него държава като монарх, след като преди това неговата майка Елизабет II бе посрещната с държавни почести през 2015 година.

Британското правителство се надява посещението на Чарлз III да укрепи отношенията между двете държави след решението на Обединеното кралство да напусне ЕС, което бе наречено „тъжен ден“ от германския президент Франк-Валтер Щайнмайер в неговия тост.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп: Европейските държави ще "поемат голяма част от тежестта" в споразумението за Украйна

След двустранния разговор с украинския президент Зеленски, президентът на САЩ започна съвместната среща с европейските лидери, които по-рано днес пристигнаха във Вашингтон за разговори за постигане на мир в Украйна и за гаранциите за сигурност, свързани с това. Тръмп изрази очакване за "успешен разговор" с европейските лидери и с Володимир..

публикувано на 18.08.25 в 22:17

Румънски ТИР самокатастрофира на пътя между Горни Дъбник и Телиш

Румънски ТИР самокатастрофира на пътя между Горни Дъбник и Телиш. Няма пострадали хора, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Плевен. Движението в отсечката извършва по обходен маршрут. Временно е ограничено движението в двете посоки по път I-3 в района на "Шел", на Горни Дъбник, заяви Миряна Цветкова, говорител на МВР –Плевен:..

публикувано на 18.08.25 в 21:05

Тежка катастрофа с български ТИР в Гърция

Тежка катастрофа е станала с български ТИР в Гърция до град Комотини. При пътния инцидент има загинали и ранени. В товарния камион са пътували двама българи- водачът и един пътник. Шофьорът е тежко ранен, опериран е в болницата в Комотини и няма опасност за живота му, съобщиха лекуващите лекари. Вторият българин не е пострадал. Според..

публикувано на 18.08.25 в 20:44

Удължава се частичното бедственото положение заради водната криза в Брезник

Удължава се частичното бедственото положение в Брезник, съобщиха от Областната администрация в Перник. То беше обявено на 11 юли заради водната криза и наличието на манган във водата от язовир "Красава", а на 18 юли бе удължено с един месец със заповед на кмета Васил Узунов. Решението е взето на проведеното при областния управител на Перник..

публикувано на 18.08.25 в 20:26
Тръмп посрещна Зеленски пред Белия дом

Тръмп поздрави Зеленски пред Белия дом и заяви: "Ние обичаме народа на Украйна"

Доналд Тръмп поздрави президента на Украйна Володимир Зеленски пред Белия дом. Президентът на САЩ заяви, че посланието му към народа на Украйна е: "Ние ги обичаме“. Както се и очакваше, Зеленски не беше с официален костюм по време на днешното си посещение в Белия дом. Той носи същото черно сако, което е използвал по време на срещата..

публикувано на 18.08.25 в 20:22
Руски МиГ 31 с ракета

Над Киев е обявена въздушна тревога заради възможна атака с хиперзвукови ракети

В този час сирени за руско въздушно нападение ехтят над Киев, минути преди началото на преговорите между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски във Вашингтон, предаде Франс прес. Украинските въздушни сили съобщиха в социалните медии, че в цялата страна е обявена въздушна тревога, защото бил засечен излитащ руски МиГ-31, способен да пренася..

публикувано на 18.08.25 в 20:02

Европейските лидери пристигнаха в Белия дом за важните разговори с Тръмп за Украйна

Европейските лидери пристигнаха в Белия дом за важните разговори на украинския президент Володимир Зеленски с американския президент Доналд Тръмп, като се очаква да призоват Тръмп да подкрепи Украйна и да изложи гаранциите за сигурност, които САЩ биха предложили, за да помогнат за постигането на примирие с Русия. Срещите с "висок залог" се..

публикувано на 18.08.25 в 19:38