Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Меджидиев: Недостигът на лекарства по аптеките е овладян

Здравният министър Асен Меджидиев беше в родния си град Дупница за освещаването и полагането на основен камък на нов храм "Св. Мина".
Снимка: Кирил Фалин

Недостигът на лекарства по аптечната мрежа е овладян, но проверките и контролът ще продължат. Това каза  в Дупница здравният служебен министър Асен Меджидиев. Той беше в родния си град за полагането на първа копка и освета по започващото изграждане на нов храм "Св.Мина" в най-големия дупнишки квартал "Бистрица".

Проблемът с липсващите лекарства преди три месеца е бил много сериозен и тази ситуация е била в цяла Европа, отбеляза министър Асен Меджидиев. Но нещата вече са овладени, увери той:

"Този недостиг е овладян. Тези проверки трябва да бъдат регулярни. Това не са проверки, а ние сме длъжни да осъществяваме контрол, защото аз и преди го казах, аз не съм министър само на лекарите и фармацевтите, аз съм министър на гражданите".

В началото на май ще бъде факт и реформата в ТЕЛК системата. Това не може да стане по-рано, защото от "Информационно обслужване" са ангажирани с изборите. А и пердстоят много преосвидетелствания, добави министърът:

"Документите ще идват по електронен път директно към лекаря и дори ще има анонимност, пациентът и лекарят няма да знаят кого освидетелстват, за да се избегнат някои недобри практики, които съществуваха досега".



По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Селска чест" и "Палячи" с премиера в Софийската опера и балет

Вечните хитове "Селска чест" и "Палячи" са първата премиера за сезона в Софийската опера и балет . Както обикновено биват поставяни заедно в една вечер, така ще се случи и сега. Директорът на оперния театър акад. Пламен Карталов е и режисьор на спектакъла, който обединява "Селска чест" и "Палячи" с премиерни дати от днес до 19 октомври ...

публикувано на 11.10.25 в 07:25

Палестински фракции отхвърлиха всяка форма на поставяне на Газа под "чужда опека"

Хиляди разселени палестинци се отправиха обратно към домовете си в северната част на ивицата Газа, след като правителството на Израел ратифицира споразумението за примирие с палестинската въоръжена групировка "Хамас". Споразумението за прекратяване на огъня е в сила от обяд вчера. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че очаква заложниците на..

публикувано на 11.10.25 в 07:21
Д-р Благовест Стоименов

Д-р Благовест Стоименов: Грижата за сърдечно-съдовото ни здраве е постоянна

През есента времето става по-студено и хроничните заболявания напомнят по-осезаемо за себе си. Върху здравето на сърдечно-съдовата система през есента ще поставим фокус в "Минути за здраве".  Съветите са на д-р Благовест Стоименов, главен асистент в Медицинския университет в София, от Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести на..

публикувано на 11.10.25 в 07:00

За 11-и път ще се проведе CineLibri.

11-то издание на международния кино-литературен фестивал "Синелибри" започна преди часове . Откриването беше в зала 1 на НДК с филма на Франсоа Озон „Чужденецът“ по известното произведение на Албер Камю. Събитието беше съпроводено с романтичен спектакъл с ефектна хореография и визуални препратки към романа, вдъхновил мотото на фестивала – „Пяната..

публикувано на 11.10.25 в 06:50

Протест срещу завода на "Кроношпан" ще се проведе във Велико Търново

Във Велико Търново днес се организира протестно шествие срещу завода за преработка на дървесина на "Кроношпан", заради системното замърсяване на въздуха. Преди месец в завода имаше и тежка производствена авария с взривове. За затягане на контрола върху дружеството и спазване на екологичните норми в края на септември се обявиха министърът на околната среда..

публикувано на 11.10.25 в 04:47

Празникът на духовната музика започва в Габрово

Днес в Габрово започва двадесет и третото издание на Празника на духовната музика. Фестивалът е посветен на духовния празник на Габрово - 14 октомври, който е и денят на Света Петка Българска. Празникът на духовната музика ще бъде открит довечера в 18:30 часа в катедралния храм на Габрово "Св. Троица". Източно-православни песнопения ще звучат в първата..

публикувано на 11.10.25 в 04:41

България ще отбележи Европейския ден на донорството

С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят.  За да популяризира донорството, през 2024-а година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за..

публикувано на 11.10.25 в 04:32