Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Той не е за обща работа. Той е творец." Фотографии на младеж с аутизъм в Столичната библиотека

"През моите и твоите очи" – така се казва изложбата с фотографии, направени от младеж с аутизъм и неговия ментор, която през следващите две седмици ще гостува на Столичната библиотека. Изложбата повдига темата доколко са приобщени хората с аутизъм дни преди Световния ден за информираност за аутизма – 2 април.

"Обичам да снимам, защото това е най-добрият начин за записване на история. Фотоапаратът прави "рисунки", които след това се запазват и се любуват хората на тях", казва Севдалин Тлаченски.

Приятелите му го наричат Севди. Той е на 18 години, с аутизъм и 80 процента инвалидност според ТЕЛК. Решава да покаже на света, че останалите 20 процента са шанс. Започва да снима още докато учи в националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика в София. Обича старите високи жилищни блокове и паметниците. И не само. 

"Всичко, което може да грабне окото. Да може да бъде ползотворно за цялата култура."

Фотографиите на Севдалин и неговия ментор, журналиста Александър Николов, в съчетание със стихове на петима български поети от различни поколения можете да видите в Столичната библиотека до 12 април. Сред творците, вдъхновени от снимките, е Кристин Димитрова. Тя се е спряла на фотография на стая с глинени съдове, изработени от деца с аутизъм. 

"И си казах – всъщност, това е страшно библейска стая. Господ е създал Адам от кал, от глина, от пръст. Оттам нататък ние, хората, бидейки по някакъв начин изваяни от тази земна пръст, в тези гърнета видях, че ние сме там."

Вдъхновена за бъдещето на Севдалин е и неговата учителка по телевизионна техника.  

"Той не е за обща работа, не е за слагане и махане на брошки в някоя медия. Той е творец."

Да намерят работа на младия човек с аутизъм, се заемат от Бюрото по труда в Район Възраждане. Търсят къде да натрупа опит с фотографията и се сблъскват с пречките, които създава документът от ТЕЛК.

"Хубаво би било колегите от лекарските комисии да посочат какво могат да работят тези деца и ако тези младежи дойдат при нас, да намерим най-доброто място, на което може да се реализира, този млад човек да се представи с точните си умения", коментира Лили Тошева, която работи в бюрото по труда. 

Да възпитат хора, които могат да бъдат максимално самостоятелни и щастливи – към това се стремят родителите на деца с аутизъм, разказа Милена Кънчева, която има 30-годишен син от този спектър и е председател на фондация "Помощ на лица с проблеми в развитието". 

"Много родители на такива деца с аутизъм и съответно аутистите, когато успеят да се разберат един друг правилно, това носи щастие и е голямо постижение."

Снимки: Елена Бейкова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53