Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Никой не е дошъл, ние сме забравени тук"

От село Васил Левски към политиците: Да спрат с кавгите! Нека започнат да работят за хората, за България!

"Да видят селата, хората как живеят в тези села. София не е България"

Снимка: Незабравка Кирова

Преди месеци разказахме за хората от силистренското село Васил Левски, които задружно решиха да дадат втори живот на 114-годишната църква там. След зимата ремонтът ще продължи. 

В селото всички живеят задружно - и в делник, и празник. Пожелават си онези в парламента да вземат пример от тях. Справят се сами с всичко, позагубили вяра в институции и държава, само вярата в Бога е жива и ги сбира. 

За избори в селото напомнят само списъкът с избирателите пред секцията и плакати… от последните нормални парламентарни избори - окъсани, избелели, пожълтели.

Днес всички в село Васил Левски гласуват, но се чудят дали кандидатите заслужават вота им. Една-единствена политическа партия проявила желание за среща, но хората от селото им отказали, защото нямало къде да ги посрещнат – можело само в църквата, но преценили, че не е редно.

"Хубаво е, когато има някакви избори, да не идва една партия, да дойдат всички и хората да отидат на всички партии, да си изберат накрая."

"Никой не е дошъл, ние сме забравени тук. От колко години е видял някой да дойде тук, да ги попита как са? Не е честно."

"В селото има около 30 души редовни избиратели. Два дни преди изборите таблата са празни. И без плакати ще си гласуваме."

"Да слязат "долу", да видят селата, хората как живеят в тези села. София не е само България."

В село Васил Левски, Алфатарска община, жителите сага са малко, но някога не е било така.

"Имало е детска градина – няма. Имало е училище – няма. Имало е магазин – няма. Имало е автобуси – няма", гласи равносметката на местните.

Иска им се да бъдат чути. Да видят другите как живеят във Васил Левски.

"В нашето село има много от различни партии, но когато имаме проблем, това не ни интересува. Обажда се човекът и всичките сме там. С каквото трябва, помагаме. Различията са си различия. Политиците, отивайки пак в Народното събрание, да спрат с тези кавги, с тези обиди! Стига са работили за тези партии, за себе си, нека започнат да работят за хората, нека започнат да работят за България. Те са отчаяни тези хора вече, останали са една шепа в село."

Снимки: Незабравка Кирова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от корицата на книгата

Борислав Вълов-Ей Бо с книга, вдъхновена от действителни събития

"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..

публикувано на 19.05.25 в 15:14
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53