Гласуването на предсрочния парламентарен вот в метрорайона на американската столица премина спокойно, като конкретно в секцията в посолството бяха подадени по неофициални наблюдения около 440 бюлетини, което e по-малко от на миналите избори, когато е имало около 520 гласа. В същото време на около 30 минути от американската столица бе отворена и друга секция, все още от там не са оповестени всички официални данни, но нагласите са като цяло за по-слаба активност.
Това може би е индикатор за по-слаба активност и на други места, защото по принцип секцията във Вашингтон е една от тези с най-активните избиратели. Очакванията са за по-малко избиратели, че въпреки че на няколко пъти по обед и в следобед се образуваха опашки и имаше хора, които казаха, че са чакали между 40 минути до час, за да гласуват.
Евелина Хопсън, която каза, че е чакала около 45 минути, поясни:
"Според мен просто е сравнително бавно вътре се движеха нещата. Разделиха ни на две опашки вътре - за хората, за хартиена бюлетина и за тези, които искат да гласуват с машина. Аз лично казах, което е по-бързо, там да мина".
В секцията имаше една машина и за някои това е довело до забавянето.
Сред темите, които избирателите набелязаха като важни бяха корупцията, икономиката и външната политика:
"Евроатлантическите ценности на България и ориентация. Не може и най-бедната държава в Европейския съюз да няма един осъден политик. Това е абсурд, абсурд! Искам да видя осъден политик в България, осъдени политици в затвора. Искам да видя, че другите политици си вършат съвестно работа, защото има някаква отговорност и наказуемост. За това гласувах аз. Искам България да спре да стои на два стола. Не може България да стои и на изток, и на Запад да очакват добри инвестиции", заяви един избирател, който пожела да остане анонимен.
Нина Огнянова заяви, че е гласувала по същия начин, както и миналия път:
"Ще видим какво ще се получи този път. Да се надяваме, че ще имаме парламент, който да се задържи. Искаме нещо по-различно. Искаме борба с корупцията. Искаме по нов начин се следват политиките в България, да се променят някои неща. Този вот, който да задвижи една промяна, която да идва от младите хора. За това гласувах аз."
Огнянова отговори така на въпроса за регистрираното покачване в Съединените щати на броя на тези гласували с "не подкрепям никого" на вота през октомври:
"Според мен това е много глупаво да се постави такъв вот, защото като не гласуваш за никого, ти фактически и казваш: "Не ме интересува какво се случва в тая страна."
Иван настоя за промяна, която да включва борба с корупцията и също:
"Едно нещо бих каза ако някой ме слуша по това предаване. Живеех в Швейцария и се прибрах в България с кола. Карах из цяла Европа, даже и през Сърбия минах, къде имаха война хората. Много хубави пътища и магистрали направени. От границата като влезнах в България ми беше ужас. Ще си потроша колата. Как може такова нещо?"
Темата за Украйна също бе в съзнанието на някои гласоподаватели като Ивайло Гачев, който каза, че е гласувал различно от миналия вот:
"Войната в Украйна промени решението ми за за кого да гласувам. Смятам, че много от партиите водят пагубна политика за нашата държава. И днес пуснах гласа си за партия, която поне на думи не изглежда, че се стреми да ни вкара в конфликта, който се случва в тази част от света."
Сред дошлите да гласуват в посолството бе и Моника Евстатиева от Американското обществено радио, която живее в Съединените Щати от 17 години и гласува всеки път:
"Аз съм журналист и вярвам в демокрацията. Разбира се, че ще гласувам всеки път. Сега последните 2 години това ми е 5ти път и разбира се е много по-сложно. Днес имахме само една машина, имаше много по-дълга опашка. Но трябва да изразяваш демократичния си глас."
Евстатиева коментира и увеличения брой на миналите избори на гласувалите „не подкрепям никого:“
"Хората според мен са загубили малко надеждата, че нещо може да се случи, защото в продължение на 2 години коалиционно правителство се опитва да бъде сформирано и не може да се случи това. И ние виждаме през последните две години някои тенденции, които са много притеснителни. Една от които е, че България е заплашва малко да се изолира от Запада с различни мнения, изразявани, които не са много сходни с тези на Европейския съюз и на Щатите. И от друга страна хората също така малко са загубили вяра, че има въобще възможност политиците в България да направят достатъчно компромиси, за да можем всъщност да продължим напред."
Все още няма официални резултати от САЩ. На миналите избори в Щатите през октомври водещи бяха "Продължаваме промяната", последвани от Възраждане и "Демократична България" - обединение. Гласували тогава бяха около 10 300, което е сравнителна добра за САЩ активност.
Рекорден интерес бе отбелязан през ноември 2021 от близо 11 200. По принцип е необичайно гласовете в Америка да минат 10 хиляди, но дори рекордните над 11 хиляди фона на общата картина не е много като се има предвид, че по неофициални данни българите в Америка са около 350 хиляди.
Хиляди гърци и чужденци посрещнаха Новата Година на концерти по площадите на градовете. Други бяха на нощно бдение и тържествена литургия в църкви и манастири. По традиция в полунощ се чупи нар пред вратата на дома за здраве и берекет. Коледари обикалят и пеят за благоденствие по къщите. На остров Лерос, първият човек, който влезе в дома,..
Служебният кабинет на Димитър Главчев публикува отчета си за 2024 година, в който се твърди, че правителството е работило целенасочено за финализиране процеса по пълноправното членство в Шенген и е изпълнило прозрачно своите ангажименти по организацията на изборите. В отчета се посочва още, че значително се е подобрило организацията на..
С настъпването на новата 2025 г. спира транзитът на руски природен газ през територията на Украйна. Киев отказа да преговаря с Москва за ново споразумение на фона на военната инвазия, започнала преди близо 3 години. Агенция Ройтерс отбелязва, че обемите на руски газ, доставяни за Европа през Украйна, са намалели през последните години...
От днес в цялата страна услугите за водоснабдяване и канализация са с нови цени. Промените се движат от поскъпване с 19 процента в Сливен до поевтиняване с 15 на сто в Добрич От днес най-скъпа е водата в Разград и Силистра - над 6 лева за кубик. Близо толкова е цената на ВиК-услугите и в Шумен. В по-голямата част от страната кубик вода вече..
От днес ДДС ставките за хляба, брашното и ресторантьорските услуги стават 20%. Косвеният налог беше намален заради пандемията от Covid-19 и запазен няколко поредни години. Въпреки че хлебопроизводителите и собствениците на ресторанти остро негодуват срещу промяната, диференцираните ставки изтекоха в края на 2024 година. По предварителни оценки -..
Ключовата за членството на България в еврозоната година започва без одобрен бюджет. Въпреки това - от днес нараства минималната работна заплата. Тя вече е 1077 лева. Увеличението на минималната заплата е с 15,4 на сто. То влиза в сила с правителствено постановление, което още през октомври миналата година беше обнародвано в Държавен вестник. От..
Новата 2025-та без ток посрещнаха домакинства в общините Ловеч и Троян Кметът на Ловеч Страцимир Петков подаде жалба до омбудсмана, министъра на енергетиката и електроразпределителното дружество, подготвя се и колективен съдебен иск след като дни на ред стотици абонати в региона бяха без ток заради аварии в електропреносната мрежа...
Без заря, но с лазерно шоу, София ще посрещне Новата година на площад „Александър Първи Батенберг“. След 21 ч. започва концертът на столичния..
Регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ) е изцяло в духа на демократичния плурализъм. Това каза пред БНР журналистът Горан..
Пожар е възникнал тази сутрин във влакова композиция на Централна гара в София. Сигналът за пожара е подаден минути преди 3 ч. тази сутрин. На място са..