Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още за гласуването на сънародниците ни в САЩ

Избирателната секция във Вашингтон - 2 април 2023 г.
Снимка: Младен Петков

Гласуването на предсрочния парламентарен вот в метрорайона на американската столица премина спокойно, като конкретно в секцията в посолството бяха подадени по неофициални наблюдения около 440 бюлетини, което e по-малко от на миналите избори, когато е имало около 520 гласа. В същото време на около 30 минути от американската столица бе отворена и друга секция, все още от там не са оповестени всички официални данни, но нагласите са като цяло за по-слаба активност.  

Това може би е индикатор за по-слаба активност и на други места, защото по принцип секцията във Вашингтон е една от тези с най-активните избиратели. Очакванията са за по-малко избиратели, че въпреки че на няколко пъти по обед и в следобед се образуваха опашки и имаше хора, които казаха, че са чакали между 40 минути до час, за да гласуват.  

Евелина Хопсън, която каза, че е чакала около 45 минути, поясни: 

"Според мен просто е сравнително бавно вътре се движеха нещата. Разделиха ни на две опашки вътре - за хората, за хартиена бюлетина и за тези, които искат да гласуват с машина. Аз лично казах, което е по-бързо, там да мина". 

В секцията имаше една машина и за някои това е довело до забавянето.  

Сред темите, които избирателите набелязаха като важни бяха корупцията, икономиката и външната политика: 

"Евроатлантическите ценности на България и ориентация. Не може и най-бедната държава в Европейския съюз да няма един осъден политик. Това е абсурд, абсурд! Искам да видя осъден политик в България, осъдени политици в затвора. Искам да видя, че другите политици си вършат съвестно работа, защото има някаква отговорност и наказуемост. За това гласувах аз. Искам България да спре да стои на два стола. Не може България да стои и на изток, и на Запад да очакват добри инвестиции", заяви един избирател, който пожела да остане анонимен.  

Нина Огнянова заяви, че е гласувала по същия начин, както и миналия път:  

"Ще видим какво ще се получи този път. Да се надяваме, че ще имаме парламент, който да се задържи. Искаме нещо по-различно. Искаме борба с корупцията. Искаме по нов начин се следват политиките в България, да се променят някои неща. Този вот, който да задвижи една промяна, която да идва от младите хора. За това гласувах аз." 

Огнянова отговори така на въпроса за регистрираното покачване в Съединените щати на броя на тези гласували с "не подкрепям никого" на вота през октомври: 

"Според мен това е много глупаво да се постави такъв вот, защото като не гласуваш за никого, ти фактически и казваш: "Не ме интересува какво се случва в тая страна." 

Иван настоя за промяна, която да включва борба с корупцията и също: 

"Едно нещо бих каза ако някой ме слуша по това предаване. Живеех в Швейцария и се прибрах в България с кола. Карах из цяла Европа, даже и през Сърбия минах, къде имаха война хората. Много хубави пътища и магистрали направени. От границата като влезнах в България ми беше ужас. Ще си потроша колата. Как може такова нещо?"

Темата за Украйна също бе в съзнанието на някои гласоподаватели като Ивайло Гачев, който каза, че е гласувал различно от миналия вот: 

"Войната в Украйна промени решението ми за за кого да гласувам. Смятам, че много от партиите водят пагубна политика за нашата държава. И днес пуснах гласа си за партия, която поне на думи не изглежда, че се стреми да ни вкара в конфликта, който се случва в тази част от света."

Сред дошлите да гласуват в посолството бе и Моника Евстатиева от Американското обществено радио, която живее в Съединените Щати от 17 години и гласува всеки път:  

"Аз съм журналист и вярвам в демокрацията. Разбира се, че ще гласувам всеки път. Сега последните 2 години това ми е 5ти път и разбира се е много по-сложно. Днес имахме само една машина, имаше много по-дълга опашка. Но трябва да изразяваш демократичния си глас." 

Евстатиева коментира и увеличения брой на миналите избори на гласувалите „не подкрепям никого:“  

"Хората според мен са загубили малко надеждата, че нещо може да се случи, защото в продължение на 2 години коалиционно правителство се опитва да бъде сформирано и не може да се случи това. И ние виждаме през последните две години някои тенденции, които са много притеснителни. Една от които е, че България е заплашва малко да се изолира от Запада с различни мнения, изразявани, които не са много сходни с тези на Европейския съюз и на Щатите. И от друга страна хората също така малко са загубили вяра, че има въобще възможност политиците в България да направят достатъчно компромиси, за да можем всъщност да продължим напред." 

Все още няма официални резултати от САЩ. На миналите избори в Щатите през октомври водещи бяха "Продължаваме промяната", последвани от Възраждане и "Демократична България" - обединение. Гласували тогава бяха около 10 300, което е сравнителна добра за САЩ активност.

Рекорден интерес бе отбелязан през ноември 2021 от близо 11 200. По принцип е необичайно гласовете в Америка да минат 10 хиляди, но дори рекордните над 11 хиляди фона на общата картина не е много като се има предвид, че по неофициални данни българите в Америка са около 350 хиляди.


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евелина Милтенова, председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

Евелина Милтенова: Въвеждането на еврото няма да застраши по никакъв начин пенсионните спестявания

"Най-важното, което трябва да знаят всички осигурени, наследници и пенсионери, е , че въвеждането на еврото няма да застраши по никакъв начин техните пенсионни спестявания. Преобразуването на средствата от лева в евро ще стане автоматично".  Тава обясни пред БНР Евелина Милтенова, председател на Българската асоциация на дружествата за..

публикувано на 18.07.25 в 15:30
Асен Василев и Николай Денков от ПП

Асен Василев и Николай Денков остро критикуваха прокуратурата и съда по случая с кмета на Варна

В кулоарите на парламента Асен Василев и Николай Денков от "Продължаваме промяната" остро разкритикуваха действията на прокуратурата и съда по случая с кмета на Варна Благомир Коцев, като заявиха, че той е жертва на политическа репресия. Благомир Коцев остава в ареста "Виждаме опит на "ДПС - Ново начало" да овладее цялата партийна система..

публикувано на 18.07.25 в 15:19

България се преклони пред Апостола

България отбелязва 188 години от рождението на Васил Левски. Център на тържествата е родният град на Апостола на свободата - Карлово.  Проф. Пламен Митев: Апостола е роден през 1840 г., не през 1837 г. Там беше  отслужен молебен за благоденствието на града и бяха посрещнати участниците в Националния туристически поход "По стъпките на..

публикувано на 18.07.25 в 15:04

ПП-ДБ ще предприемат действия за закриване на КПК

От ПП-ДБ обявиха, че предприемат  действия за закриване на Комисията за противодействие на корупцията .  В кулоарите на парламента Атанас Атанасов, съпредседател на "Демократична България" и народен представител от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България", заяви, че комисията е инструмент за политическа..

публикувано на 18.07.25 в 14:58
Дмитрий Песков

Москва: Новият пакет санкции е незаконен, ще има отрицателен ефект и върху ЕС

Москва е недоволна, а Киев приветства 18-ия пакет европейски санкции срещу Русия. Страните-членки на общността се споразумяха за ограниченията, след като Словакия свали ветото си. Новите европейски ограничения включват таван за внос на рафинирани петролни продукти, произведени от руски суров петрол в трети страни с изключение на Норвегия,..

публикувано на 18.07.25 в 14:50

Парламентът прие на първо четене промени в НПК

С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс .  Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка , когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни..

публикувано на 18.07.25 в 14:31
Проф. Тодор Галунов:

Проф. Тодор Галунов: Днес се губи чистотата в политиката

Днес се губи чистотата в политиката. Това заяви пред БНР проф. Тодор Галунов, преподавател във ВТУ, в деня, когато почитаме 188 години от рождението на Апостола на свободата.  "Дейността на Левски е политическа . Тя има за цел националното освобождение. И веднага опираме до проблема за принципността в политиката. До каква степен идеите в..

публикувано на 18.07.25 в 14:30