Най-старото читалище в Габрово "Априлов – Палаузов", което е на повече от 160 години и е едно от първите в страната, разполага с двуетажна сграда в центъра на града, в която се помещава и основната сцена на Драматичния театър. Видимо за очите на минувачите е, че елементи от фасадата се рушат и когато това стана застрашително за хората, на страничните подходи бяха опънати синджири, за да ограничат преминаването на пешеходци.
Случващото се гневи габровци, които обсъждат належащата нужда от ремонт.
Представителната сграда в центъра на Габрово е паметник на културата, но нейната история е ценна и с това, че тя напомня на днешните габровци, че предците ни са пестили, за да създават. Така е построено и читалищно – театралното здание – с даренията на родолюбиви българи. В началото на 20-те години на 20 век сградата е почти готова, заедно с театралния салон и отчасти сцената, припомни секретарят на читалище "Априлов – Палаузов" Елена Назърова.
Дядо Миню Попа е познат най-вече като действителен герой от габровските шеги. Търговецът, родом от село Боженци, за когото се носи легенда, че чорбата му била толкова постна, че и муха не кацала на нея, е най-крупният дарител. Паметна плоча на сградната фасада напомня това, а под лика на дядо Миню пише: “Дарителството е разликата между пестеливост и скъперничество“.
Онова, което са ни завещали предците ни като думи и дух, и материални блага днес е в нашите ръце. Сградата е основно ремонтирана преди 60 години. Тогава се престрояват гардеробните, правят се и някои реконструкции, но оттогава досега не е обновявана, посочи секретарят на читалището.
Належащата нужда от ремонт на сградата е проблем, с който е ангажирана както Габровската община, така и държавата, в лицето на Областната администрация.
Намеренията за ремонт са съгласувани с Националния институт за недвижимо културно наследство. Тепърва ще се търсят механизми за финансиране – най-напред за изработване на проект за консервация и реставрация, а след това и за изпълнението му.
Репортаж на Велина Махлебашиева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп поиска от Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на руския лидер Владимир Путин за директни мирни преговори. Путин предлага преговорите с Украйна да се възобновят Вместо примирие от понеделник, за каквото призоваха Киев и европейските му съюзници вчера, Путин предложи снощи среща на руски с..
Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства, а ударението трябва да се постави върху политическото решение, заяви германският външен министър Йохан Вадефул при днешното си посещение в Йерусалим, предаде "Ройтерс". Министърът заяви, че Германия ще направи всичко възможно, за да гарантира сигурността на Израел, но това не означава,..
Франция изказва съгласие с искането на Нидерландия да се преразгледа споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Израел заради хуманитарната катастрофа в Газа. Настояването на Нидерландия да се преразгледа споразумението между ЕС и Израел е "основателно" - заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро по време на участие в предаване..
Иранската програма за обогатяване на уран не подлежи на договаряне. Тази позиция потвърди външният министър Абас Аракчи след поредния кръг от преговори в Мускат със специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф. Нов кръг преговори между Иран и САЩ в Оман Аракчи определи днешния кръг от разговори като "по-сериозен" от предишните три и добави, че сега..
Албанският премиер и лидер на управляващата Социалистическа партия (СП/PS) на Албания Еди Рама гласува днес на парламентарните избори в страната заедно със съпругата си Линда в село Сурел близо до албанската столица, съобщи албанският информационен портал "Шчиптаря". Албания гласува на парламентарни избори В кратко изявление пред медиите..
Папа Лъв XIV изнесе своята първа неделна литургия както е по традиция от балкона на базиликата "Св. Петър“ в Рим. Близо 100 000 души посрещнаха с овации появата на избрания в четвъртък от Конклава папа Лъв XIV, а той ги приветства със "Скъпи братя и сестри, честита неделя!“. От САЩ, през Перу, до Ватикана: Биографията на Лъв XIV – новият папа..
Жители на столичния квартал "Захарна фабрика", чиито жилища бяха съборени, протестират за пореден ден на столичния булевард "Сливница". Те настояват общината да реши къде и как да бъдат настанени. "Бутнаха ни къщите, днес е 27-и ден, в който нашите другари, нашите хора спят навън със своите деца. На палатките живеят. Столична община - до момента нямаме..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..