Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роберт Хабек обсъди в Киев енергийното сътрудничество с Германия

Роберт Хабек
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страните, които получават уран от Русия за своите атомни електроцентрали, трябва да бъдат санкционирани. Това заяви германският министър на икономиката Роберт Хабек на връщане от двудневно посещение в Киев. По време на разговорите му в Украйна основен въпрос, по думите му, е била "доставката на уран за ядрени горивни пръти за Европа от Русия".

Германският министър на икономиката посети изненадващо Киев и обсъди енергийната политика на страната, както и енергийното сътрудничество с Германия. Той беше попитан от украински официални лица защо закупуването на руски уран все още не е забранено от Запада, въпреки множеството икономически санкции срещу Москва вследствие на войната в Украйна.

"Мисля, че няма задоволителен отговор на този въпрос към момента", каза той пред репортери. В един момент обаче това трябва да се случи, "дори ако това означава нова "настройка" за страните, които все още зареждат атомните си електроцентрали с руски уран. Тези последващи действия "ми се струват разумни", допълни Хабек.

Хабек също така настоя за по-последователно прилагане на съществуващите санкции, защото в момента те се заобикалят през трети страни.

"Това по никакъв начин не е приемливо, на всички трябва да е ясно, че подобни действия не са игра на криеница или дребно нарушение, а става въпрос за санкциите, които трябва да помогнат в крайна сметка да се сложи край на войната", каза още министърът на икономиката на Германия.


По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радев приема почетния караул на празника на българската авиация

Президентът Румен Радев ще участва в церемония пред Паметника на българския летец в София, с която се отбелязва празника на авиацията и Българските военновъздушни сили. Държавният глава ще приеме почетен караул и ще поднесе венец в памет на загиналите летци. На Паметника на летеца до Народното събрание в София ще бъдат поднесени цветя и венци. В..

публикувано на 16.10.25 в 08:12

Медии в САЩ отказаха да подпишат новите по-рестриктивни правила на Пентагона за достъп на журналисти

Най-малко 30 американски медии отказаха да подпишат новите правила на Пентагона за достъп на журналисти, които са по-рестриктивни от досегашните. Сред несъгласните с новите правила, които предвиждат отнемане на достъпа, ако журналистите поискат от служители на американското военно ведомство да разкрият класифицирана и някои видове..

публикувано на 16.10.25 в 08:07

Пътна карта за отбраната на ЕС до 2030 година ще бъде представена в Брюксел

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас, изпълнителната заместник-председателка на Комисията за технологичния суверенитет, сигурността и демокрацията Хена Виркунен и еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс ще оповестят пътната карта за отбраната на ЕС до 2030-та година. Това ще стане след заседанието на Колегиума на..

публикувано на 16.10.25 в 08:03

Ще събере ли НС кворум?

След вчерашния провал на пленарното заседание и липсата на кворум, политическото напрежение в страната се пренася и в днешния ден. Народното събрание се събира отново, но очакванията са кворум отново да не бъде осигурен. Премиерът Желязков отмени заседанието на Министерския съвет утре Пеевски: Управлението има нужда от преформатиране,..

публикувано на 16.10.25 в 07:54

Депутатите от ГЕРБ - в страната. Какво ги питат в Бургас и Созопол?

След слабия резултат на партията на изборите за общински съветници в Пазарджик и последвалите коментари, че ГЕРБ губи позицията си на водеща политическа сила, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изпрати своите депутати в техните региони за срещи в хората. Така на практика блокира работата на законодателната власт, след като Народното събрание остана..

публикувано на 16.10.25 в 07:39

Бюджетът на Лясковец - на минус с десетки хиляди от незаконно отдаване на земеделска земя

Общинският бюджет на Лясковец е бил ощетен с десетки хиляди лева от незаконно отдаване на земеделска земя по договори, сключени от селски кмет. Това заявиха председателят на общинския съвет Сергей Добрев и Тодор Тодоров, председател на бюджетната комисия в местния парламент. Подадени са сигнали до Великотърновската прокуратура. Проверка е..

публикувано на 16.10.25 в 07:13
Ваня Кирилова и Цветелин Кънев

Експерти на ДАЗД: Децата имат нужда от реално общуване

Какво се крие зад усмивките на децата в дигиталната среда и защо невидима заплаха тревожи експертите? Как технологиите могат да се използват за добро и какво показват данните за осиновяванията у нас? Тези въпроси обединиха десетки социални работници и експерти от различни институции по време на регионално обучение на Държавната агенция за..

публикувано на 16.10.25 в 07:06