На 22 и 23 април в Русе ще се проведе първият в страната 24-часов ултрамаратон на писта. Състезанието ще бъде в дисциплините 6 часа, 12 часа и 24 часа, както и щафета (3х2ч), а победители в тях ще бъдат онези, които са успели да избягат най-много километри за съответния времеви интервал. В рамките на „Дунав 24 часа бягане“ ще има и отделна надпревара за атлети с високи постижения. Те ще се състезават на дистанцията 50 км в опит да подобрят националния рекорд. Състезанието e получило бронзов етикет от Международната асоциация на ултрамаратонците.
Организатор на "Дунав 24 часа бягане” е Вихрен Иванов - Виро.
Той е родом от Русе, но понастоящем живее в София. Започва да бяга “по-сериозно” през 2012 г., когато е на 45 години. Малко по-късно се запознава с част от бегачите в София на състезанието “Спринг 360”, което се провежда всяка година в Южния парк. През 2015 г. финишира първия си маратон - Софийският.
“Така постепенно бягането започна все повече да навлиза в живота ми. Нивото ми не беше много високо. Преди това съм се занимавал с йога, бил съм на занятия със 108-годишен йога, експериментирал съм с различни хранителни режими и т.н. Всичко това ми е помогнало да бъда в кондиция за бягането. Разбира се, на тези години не мога да бъда толкова бърз като младежите в по-късите дистанции. Затова се насочих към дългите - 6, 12, 24 часа, 100 мили, 100 км. Там се изисква да можеш да се възстановяваш много по-бързо по време на самото бягане, видях, че това ми пасва на организма - мога да не спя цяла нощ, а ако се наложи, и 48 часа. Макар че и на маратон имам 3:15 часа - на Софисйкия, през 2019 г., което е прилично за мен, а тогава бях и с настинка. Това беше най-силната ми година - в 24-часовото бягане направих 213 км*. В групата “50+ години” бях на 20-о място в света за съответната година. Не мога да не отбележа като стойностни постижения за себе си “Персенк” 110 км, “Дивото прасе” 2018 г. - при ветераните бях първи. И на други планински ултрамаратони у нас съм бил на почетната стълбичка при ветераните. Много харесвам планинските бягания, но идеята ми сега е да развием градските бягания, които са много популярни вече по света. Искаме (Асоциацията на ултрамаратонците в България - бел.ред.) и у нас да привлечем хора, за които бягането да стане начин на живот. Това е най-достъпният спорт, дори когато бяха затворени залите по време на пандемията”.
Второ място в 24-часово състезание в Чехия. Снимка: личен архив на Вихрен Иванов - Виро
Така възниква идеята да в Русе да организират първият в страната 24-часов ултрамаратон на стадион.
“Отдавна си говорим, че и в България трябва да се организира такова състезание. Миналата година, на едно 24-часово плуване в Русе се запознах с кмета на града - г-н Милков, дори самият той предложи да организираме такъв тип бягане. И тъй като състезание на стадион в Европа е доста скъпо удоволствие, а стадионът в Русе е общински, благодарение на Община Русе, ни го предоставиха. Веднага откликнаха приятелите ми, с които тренираме. Така, с общи усилия и с познанствата ни в международните среди, успяхме да получим и бронзовия етикет, който дава по-голяма легитимност на състезанието. Благодаря от сърце и на спортния лекоатлетически клуб “Дунав”, с председател Евгений Игнатов, нашия шампион на 1500 до 10 000 м, с национални рекорди в тези дисциплини”.
За 24-часово бягане е важно да имаш изградени тренировъчни планове и режими, казва Вихрен. Един тренировъчен блок трае около 3 месеца, в които нямаш почивни дни и натоварването постоянно се увеличава. Две семдици преди старта се намалява.
“Пет дни бягаш спокойно, с темпо, което ти позволява да говориш, после два дни са темпови или тренировки за издръжливост. И така - 12 седмици. За 24-часово бягане е много важно да имаш добър план - за ядене по време на бягане, шегуваме се, че всъщност е бягане по време на хранене. Много важно, освен това, е човекът, който ти помага, да е в час и точно да следва предварително начертания план”.
Победителите при мъжете в 24-часовия ултрамаратон в Кладно. Снимка: Росица Йорданова
Подробности за състезанието „Дунав 24 часа бягане” - тук.
Интервю с Вихрен Иванов - виро можете да чуете в звуковия файл.
---
* През 2019 г., на 24-часов ултрамаратон в Кладно, Чехия Вихрен успява да измине 213 км, като заема второ място в състезанието и поставя национален рекорд във възрастовата група 50+ години.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...