Осем месеца след блестящото си турне във Виена през юли 2022 г., Младежка филхармония “Пионер“ отново осъществи изключително успешен гастрол в австрийската столица. Концертът се състоя на 1 април във внушителната, построена в готически стил катедрала Миноритенкирхе в центъра на Виена. Събитието беше предавано онлайн и всички зрители, проследили концерта в интернет, се насладиха на забележителното професионално ниво на интерпретация, което младите оркестранти под палката на талантливия диригент Любомир Денев-син показаха на сцената, както и на възторжения прием и аплаузите на публиката след техните изпълнения.
Красивият, естетически въздействащ плакат за концерта на 1 април бе дело на известния художник Искрен Илиев.
Ефектно начало на концертната програма поставиха двете пиеси “Allegro Stradivari“ и “Secret Emotion“ за соло тромпет и оркестър, написани специално за случая от австрийския композитор и известен виртуозен тромпетист Леонхард Лееб, който солира на премиерното изпълнение на своята творба. За слушателите на предаването “Алегро Виваче“ той сподели:
“Беше фантастично изживяване да музицирам като солист заедно с този оркестър. Още на първата репетиция се получи прекрасна симбиоза между нас – маестро Денев е чудесен диригент, а енергията, която излъчват младите оркестранти, е толкова въздействаща! Поканата да композирам произведение специално за концерта на 1 април дойде от д-р Александър Александров. Бях изключително ентусиазиран и вдъхновен от тази възможност. Във възторг съм от оркестъра след успешното първо изпълнение на моята творба тази вечер.“
Интересният подбор на произведения в концертната програма включваше: “Жътва“, музика из филма “Шибил“, композирана от Георги Стрезов; “Помирение“ от “Ода на живота“ на австрийския композитор Курт Шмидт; трета част, "Алегро", от Симфония №1 в сол минор на Никола Атанасов; “Въжделение“ из “Четири скици за голям оркестър“ от Димитър Ненов, както и мащабния въздействащ “Реквием“, оп.48, от Габриел Форе – композиция за сопран, баритон, хор и оркестър с участието на солистите Мария Павлова и Йосиф Славов, на австрийската хорова асоциация Schola Cantorum и на хора към църквата в Марианхилф.
Поредният успешен гастрол на Младежка филхармония “Пионер“ във Виена беше осъществен отново по покана и благодарение на сдружението за култура “Лилавият лебед“, чийто председател д-р Александър Александров е вдъхновяваща личност и инициатор на многобройни събития с кауза.
Концертът на 1 април се проведе под престижния патронаж на Ернст Волер – председател на Виенския парламент. Съорганизатор на събитието бе и Австрийско-българското сдружение. Проектът бе реализиран и с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура“, Националния дворец на децата и фондация “Проф. Влади Симеонов“.
Сред официалните гости на концерта беше посланикът на Република България в Австрия Н. Пр. Десислава Найденова-Господинова, която сърдечно поздрави изпълнители и организатори след края на събитието и подчерта чувството на гордост и вълнение, което изпълнението на Младежка филхармония “Пионер“ оставя у всеки слушател, както и значимостта на изкуството и музиката, чиято магия гради мостове и преминава през всякакви граници, обединявайки хора от различни националности. Сред останалите присъстващи на концерта бяха Герхард Райвегер - бивш посланик на Република Австрия в България, а понастоящем президент на Австрийско-българското сдружение, представители на музикалните и бизнес среди в Австрия; доц. д-р Александър Пешев - изпълнителен директор на фондация “Проф. Влади Симеонов“ и др.
Чуйте в звуковия файл репортажа от Виена и споделените емоции на Леонхард Лееб, Любомир Денев-син и д-р Александър Александров.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..