Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикат "Образование" предупреди вътрешния министър, че ще поиска оставката му

Иван Демерджиев - министър на вътрешните работи
Снимка: БГНЕС, архив

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" ще поиска оставката на вътрешния министър Иван Демерджиев, ако той не спре да прехвърля отговорности от полицаи към учители и ако не отмени незабавно съставените от МВР вчера актове на училищни директори за това, че са прекъснали учебните занятия след сигнал за бомба.

Синдикат "Образование" категорично протестира срещу вменяването от МВР към педагогическите специалисти на допълнителни отговорности, които са в разрез с техните длъжностни характеристики.

Изискването учителите да проверяват за бомби и взривни устройства не кореспондира с техните компетентности и е абсурдно те да носят отговорности при вземане на подобни решения, пише в позиция на профсъюза до медиите, озаглавена "Полицаи срещу учители".

Оттам допълват, че полицията се държи безкрайно неадекватно и нееднозначно при изпълнение на протоколите за защита от терористична заплаха. Посочва се, че вчера, при аналогични ситуации в две столични училища, полицаи са вземали различни решения. Според профсъюза не е допустимо училищата да се третират по различен начин в сравнение със сграда на съд, прокуратура или друга обществена институция.

От Синдикат "Образование" настояват вътрешния министър да прецизира протокола във връзка с бомбените заплахи към училищата, да спре със заплахите към учители за санкции и отговорности. И допълват, че българските учители не са антитерористи и не следва да бъдат товарени с отговорности или да бъдат заплашвани за чужди такива.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над една пета от българите са бедни, сочи анализ

Бедните в България нарастват до 21,7% от населението, а основните характеристики на бедността са безработицата, ниското образование, по-високият брой на децата в домакинството, по-напредналата възраст, етносът. Това пише в свой анализ Зорница Славова от Института за пазарна икономика, който базира върху данни на Националния статистически институт...

публикувано на 11.05.25 в 07:53

На хълма Света гора край Велико Търново ще се проведе първият народен събор „Да възродим България!“

На хълма Света гора край Велико Търново днес ще се проведе първият народен събор под наслова „Да възродим България!“. Организатори на инициативата са местни предприемачи, водени от любовта си към родината. „На този събор чрез молитва, тържествен водосвет, стихове, песни и танци, и под магичния звук на гайдите, ще завихрим светла енергия над..

публикувано на 11.05.25 в 07:51
Патриарх Даниил присъства молитвено в празнична вечерня в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч, 10 май 2025 г.

Църквата почита паметта на светите братя Кирил и Методий

Днес православната църква почита паметта на светите братя Кирил и Методий. Патриарх Даниил ще възглави празнична света литургия в катедралата в Ловеч, която носи имената на солунските равноапостоли. На 11 май е и празникът на Ловеч, чиито покровители са Кирил и Методий. Патриарх Даниил присъства молитвено и на снощното вечерно богослужение в..

публикувано на 11.05.25 в 07:40
НДК - Лунар

Лунар впечатлява за поредна година столичани

Артисти от цял свят показват своето изкуство в центъра на София чрез светлинни инсталации и 3 Д мапинг проекции. Това е Лунар – фестивалът на светлините. Той ще продължи до 11 май, неделя, като светлинното шоу е между 21 и полунощ.  Четвъртото му издание се завръща с 10 000 квадратни метра изкуство, които озаряват 14 от най-известните сгради и..

публикувано на 11.05.25 в 07:39
Президентът Румен Радев

Президентът ще посети Пирдоп и Шумен

Днес, в деня на почит към светите равноапостоли Кирил и Методий, президентът Румен Радев ще посети Пирдоп и Шумен, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. От 12.00 часа на пл. "Тодор Влайков" в Пирдоп държавният глава ще участва в официалното откриване на тазгодишните "Влайкови дни". Културните празници са посветени на личността на..

публикувано на 11.05.25 в 07:27
Премиерът Еди Рама на предизборен митинг в Тирана, 9 май 2025 г.

Албания гласува на парламентарни избори

В Албания днес се провеждат парламентарни избори. Участват 11 партии и коалиции. Премиерът Еди Рама се стреми към исторически четвърти последователен мандат. Анализатори определят изборите като важен тест за готовността на страната за интеграция в Европейския съюз.  Мотото на управляващата от 12 години Социалистическа партия на Рама, която е..

публикувано на 11.05.25 в 07:17
Владимир Путин

Путин предлага възобновяване на преките преговори с Украйна

Руският президент Владимир Путин предложи възобновяване на преките преговори с Украйна от 2022 година без предварителни условия. В изявление пред журналисти тази нощ той заяви, че това може да стане на 15 май в Истанбул. Путин обясни, че по този повод утре ще разговаря с турския си колега Реджеп Ердоган относно домакинството на срещата...

публикувано на 11.05.25 в 02:41