Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нихат Кабил: Силните в Европа ще се наложат и ще удължат безмитния внос от Украйна

Снимка: БГНЕС

"Идеята за коридорите на солидарността е добра. Не е добро това, което се случи - коридорите на солидарността да станат складове на солидарността на източноевропейските фермери – тяхната продукция да лежи по складовете, а украинската продукция да се продава". Това заяви пред БНР Нихат Кабил - бивш министър на земеделието.

"След започване на войната в Украйна източноевропейските фермери, в това число и българските фермери, бяха поставени в крайно неконкурентна позиция. На вътрешния пазар, уж през коридорите на солидарността за трети страни, основно Африка, продукцията на Украйна, която е много по-евтина, защото там не се спазват високите изисквания, които нашите фермери спазват, себестойността им е по-ниска и оставайки в нашия пазар на тази продукция, разбира се изкривява пазара и докарва до това положение нещата", обясни той в интервю за предаването "Хоризонт за вас".

По думите му вносът на слънчоглед през миналата година е 900 хил. тона, а българското производство за година е 1,5-2 млн. тона. Според него именно там е най-големият проблем.

Решенията са колкото в националните правителства, толкова и в Брюксел, категоричен е Нихат Кабил, но добави: "В Брюксел едва ли ги интересува толкова много съдбата на отделните фермери".

16 млн. евро са компенсациите за България, посочи той и подчерта:

"Ние нямаме парламент, нямаме бюджет, с който да направим това, което прави Полша. Тук трябва ръководството на държавата – конкретно министерството, заедно с браншовите организации в зърнопроизводството, да намерят точната методика кой трябва да бъде компенсиран. Едно е да бъде компенсиран на декар, друго е на тон. Ако тръгнем на тон да компенсираме, възниква въпросът – кое ще компенсираме – пшеницата ли. По скоро според мен проблемът е при слънчогледа, но там също може да се намери формула".

По думите му това е едната част на проблема. Въпросът е какво ще стане, ако се удължи регламентът, отбеляза бившият земеделски министър. Според него силните страни-членки на Европа ще се наложат и регламентът ще бъде удължен.

"Ако се стигне до там, тогава трябва да се вкарат допълнителни механизми, например временна такса при вноса в ЕС".

Ако регламентът бъде удължен, тогава тези палиативни мерки, които досега се вземаха, и тези оглушки, които се правят от Брюксел - ако това продължи по същия начин, ще има огромни сътресения в земеделието на източния фланг на ЕС, изказа мнението си Нихат Кабил. Според него след това същият този ЕС трябва да генерира много повече средства, за да възстанови земеделието в този район.

"Ако се продължи този регламент, трябва да се включат съответните защитни механизми за нашите родни фермери", заяви той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Българското училище

Вицепрезидентът Илияна Йотова отпразнува Деня на будителите с българско училище в Лос Анджелис

Българското училище "Св. св. Кирил и Методий“ в Лос Анджелис удостои вицепрезидента Илияна Йотова, с която отпразнува Деня на народните будители, с грамота за съхраняване на българската идентичност зад граница, съобщи прессекретариатът на държавния глава.  От своя страна Йотова увери в подкрепата на президентската институция. Вицепрезидентът е на..

публикувано на 03.11.24 в 14:14

Очаква се строителството на магистрала "Черно море" да започне в началото на 2027 г.

До края на 2025 година се очаква Министерството на околната среда и водите да изготви доклада по оценка за въздействието върху околната среда за автомагистрала "Черно море", която свързва Варна и Бургас. Това съобщи председателят на Агенция пътна инфраструктура Йордан Вълчев в рамките на конференцията "Международната свързаност - ключът за..

публикувано на 03.11.24 в 13:47

Нели Куцкова: Можеше да се изчака с избора на главен прокурор. Усещането е за нещо нередно

Народните представители да си поставят като първа задача избора на членове на ВСС . За това призова в ефира на БНР Нели Куцкова, бивш председател на Съюза на съдиите. "ВСС не може да подаде оставка и да се разпусне, защото цялата система остава без ръководство.  Смятам, че ще продължи да работи с всичките упреци, че е нелигитимен, докато не бъде..

публикувано на 03.11.24 в 13:35

ПП-ДБ подкрепи ИТН за изчистване на избирателните списъци от "мъртви души"

Оценяваме подкрепата на  "Има такъв народ" на позицията за създаване на санитарен кордон около Делян Пеевски и "Ново Начало", които представляват риск за демокрацията в България, посочват днес ПП-ДБ в отговор на ИТН. Лидерът на ИТН постави условие на ПП-ДБ, за да подкрепи предложената от тях декларация ПП-ДБ изпрати декларация до..

публикувано на 03.11.24 в 13:02
Министърът на външните работи на Гърция Георгиос Герапетридис

Гърция е изразила готовност да участва във възстановяването на Украйна след приключване на военните действия

Гръцкият външен министър Георгиос Герапетридис изрази готовност за пълна подкрепа към Украйна. Опозицията обаче настоява да се прекратят военните доставки и да се изпраща само хуманитарна помощ. Гърция ще продължи да подкрепя Киев за запазване на териториалната цялост на Украйна е декларирал гръцкият външен министър Герапетридис в телефонен..

публикувано на 03.11.24 в 13:00

Консулството ни във Валенсия все още няма информация за загинала българка при наводненията

Външното министерство съобщи, че до момента в генералното консулство на страната ни във Валенсия не е постъпила официална информация, потвърждаваща информацията за българка, открита починала вследствие на наводненията в Испания. Двама български граждани са в неизвестност след опустошителните наводнения във Валенсия. Близките и на двамата са..

публикувано на 03.11.24 в 12:27

В Кипър описват щетите след бурята по южното и западното крайбрежие

В Кипър започна изчисляването на щетите след стихията, разразила се вчера вечерта по западното и южно крайбрежие на острова. Екипи от местните власти и всички отговорни държавни технически служби работят по разчистването на пораженията в най-тежко засегнатите области Пафос и Лимасол. Поройните дъждове, силните ветрове и градушката оставиха след себе си..

публикувано на 03.11.24 в 12:18