Министерството на отбраната на Тайван следи ситуацията с висока степен на бдителност и може да отговори адекватно, за да защити сигурността на острова. В същото време обаче осъди "неоснователните действия и ще защити националния интерес с твърда готовност за битка". Ситуацията е очаквана и управляема, коментира по-рано пред Ройтерс неназован източник, запознат със ситуацията.
Причина за военните учения на Китай е посещението в САЩ на президента на Тайван Цай Ингвен, пишат още от министерството на отбраната на острова. Тя разговаря по-рано тази седмица в Лос Анджелис с говорителя на американската Камара на представителите Кевин Маккарти.
Цай Ингвен се завърна в Тайван вчера, а днес се срещна с гостуваща делегация от американски законодатели, водена от Майкъл Маккол, председател на Комисията по външни работи в Камарата на представителите. Пред него Ингвен заяви, че очаква засилване на сътрудничеството в областта на сигурността със САЩ. А Маккол обеща оръжейни доставки за Тайван, както и обучения за военните "не за война, а за мир".
Пекин заплаши с неуточнени ответни мерки, ако срещата се състои.
Китай приема демократично управлявания Тайван за своя територия и не отхвърля възможността да прибегне до сила, за да е островът под неин контрол.
Ученията започнаха само часове след като президентът на Франция Еманюел Макрон и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен си тръгнаха от Пекин след официално посещение.
Последните събития в Украйна, с оглед на предстоящия Европейски съвет на ЕС в Брюксел на 23 и 24 октомври, бяха обсъдени по време на телефонен разговор между гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и украинския президент Володимир Зеленски, съобщи гръцката обществена телевизия ЕРТ. От своя страна Зеленски обяви, че е обсъдил с Мицотакис и възможността САЩ..
Арестуваха двама гърци, че информирали шофьорите за полицейски проверки. Двамата арестувани гърци са организирали две интернет платформи, в които предупреждавали шофьорите за полицейските проверки в районите на Атина, Солун и Крит. До тази информация са имали достъп само членове на платформите. Едната е с активност от 200 хиляди души, а другата е с..
Самолетът на американския министър на отбраната Пийт Хегсет е извършил непланирано кацане във Великобритания по време на обратен полет за САЩ, съобщи Би Би Си, позовавайки се на информация от Пентагона в социалната мрежа "Екс". Самолетът, превозващ Хегсет на връщане от срещата на министрите на отбраната на НАТО в Белгия, е имал „пукнатина в предното..
Европейският парламент ще обсъжда продължаващите посегателства срещу демократичните институции и върховенството на закона в България, става ясно от окончателната програма на пленарната сесия в Страсбург следващата седмица. Дебатът е насрочен за следобед на 22 октомври. Той е свикан по искане на „Обнови Европа“ заради ареста на варненския кмет..
Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас отрече да има дублиране на ролята на ЕС и НАТО по отношение на защитата от дронове на пространството на ЕС. Инициативата за дронове на европейско ниво е за страните-членки. Какво трябва да направим - сензорите, които са ни необходими, прихващачите на дронове, как всичко това..
Вицепрезидентът Илияна Йотова, която е на посещение в Китай, разговаря със студенти в Пекинския университет за чужди езици. Над 60 години във висшето учебно заведение се изучава специалност "Българистика". Йотова e подарила на университетската библиотека книги с българска класика. В Пекински университет за чужди езици се преподават 101 езика,..
Системата BG-Alert в района на Свети Влас и ваканционното селище Елените беше активирана по разпореждането на областния управител на Бургас. Причината са очаквани интензивни валежи на територията на Общината. Съобщението има информационен характер и цели да предупреди жителите. "Поради очаквани интензивни валежи по Южното Черноморие,..
Видимо е поглъщането на ГЕРБ от "ДПС-Ново начало" . Отдавна се наблюдава по места, че сериозна част от хора на ГЕРБ отиват при Делян Пеевски с мотив,..
Новата сглобка - управляващата четворна коалиция - ще продължи по същия начин - там няма отърване, там има серия от зависимости и нищо няма да се..
Борисов е раздразнен от имиджовата щета, наречена шесто място . Пазарджик никога не е бил крепост на ГЕРБ , а Наталия Киселова няма никаква роля за..