Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Линас Линкевичус: Не е логично шведската кандидатура да остане блокирана завинаги, но ситуацията в момента е патова

Експерти: Съединените щати, Германия и Франция не искат Украйна в НАТО

Брюно Лете: Големите западни сили са загрижени за бъдещите си отношения с Русия и не им е от полза да вкарват Украйна в НАТО

Финландия официално се присъедини към НАТО
Снимка: БТА

Във вторник - 4 април - точно 74 години след подписването във Вашингтон на Северноатлантическия договорот 12 страни основателки на НАТО - Алиансът се разшири за девети път. Новата, 31-ва членка, е Финландия.

След десетилетия неутралитет и подтикната от войната в Украйна северноевропейската държава с 1300-километрова обща граница с Русия избра да влезе в най-силния отбранителен съюз в света. Швеция също се готви за присъединяване – остава Турция и Унгария да дадат зелена светлина за това.

Русия засега отвръща с обявено намерение да разположи тактически ядрени ракети на територията на Беларус. В навечерието и при самото нахлуване в Украйна руският президент Владимир Путин заяви, че тъкмо разширяването на НАТО след разпадането на Съветския съюз е една от причините за войната му срещу Киев. Но вместо да се свие към границите си от Студената война алиансът дори се разширява.

Сбърка ли Путин с миналогодишното си решение, че войната не е толкова опасна за Русия, колкото мирът?

Темата коментират пред БНР Линас Линкевичус - бивш министър на отбраната и на външните работи на Литва, и Брюно Лете - експерт по сигурност и отбрана от Германския фонд "Маршал".

"Трудно е да се даде рационално обяснение. Наистина безумен ход беше това. Определено! Надявам се ако не той лично, Русия да го осъзнае. Ако не беше ясно преди година, сега вече е. Путин води страната си към пропаст - морална, военна, икономическа... всякаква.Няма вече смисъл да се чудят кое е по-опасно. Това беше голяма, голяма стратегическа грешка. И тя вече доведе до някои "конкретни постижения" - членството на Финландия в НАТО например", казва Линас Линкевичус.

"За него най-опасно е Украйна да се превърне в просперираща и демократична страна, която следва политиката на Запада. А Путин не може да го допусне. За да не се изкушат и руснаците да поискат същото, което би било твърде вероятно, ако станат свидетели на напредъка на украинците. Така че лично за Путин запазването на мира вече беше изключено. Твърде рисковано беше. И трябваше да нахлуе в Украйна, за да блокира такова развитие", смята Брюно Лете.

Нито НАТО, нито някоя от членките на Алианса са си позволявали да заплашват Русия с каквото и да било - за разлика от Путин и недвусмислените му предупреждения за "невиждани досега последици" и директно за употреба на ядрено оръжие. Защо НАТО беше на мушката на словесните му атаки дори преди да започне да снабдява Киев с необходимите за отблъскването на руската агресия оръжия, боеприпаси и бойна техника?

"Разширяването на НАТО не е причина за руската война срещу Украйна. За Путин това е само претекст, за да оправдае действията си. Все пак не би си позволил публично да заяви, че не иска Украйна да съществува като народ! Трябваше му външен враг - да хвърли вината върху някого. И я хвърли върху НАТО. Безспорно е обаче, че за над 70 години съществуване Алиансът никога не е нападал Русия. НАТО е отбранителен алианс", казва Брюно Лете.

"Най-важният извод, който аз си правя от всичките тези изявления и предупреждения, е, че ако руснаците усетят, че имат някакво пространство за маневриране в опитите им да ни разединят, винаги се опитват да извлекат възможно най-голяма полза за себе си от съответната ситуация. И често представят някои нереални неща като реалност и драматизират максимално ситуацията. Такъв беше случаят миналата година, когато Путин произнесе прословутата си реч за рисковете пред целия свят, ако НАТО не се изтегли в границите си от 1997-а, и със заплахата, че ако някой се опита да му попречи да превземе Украйна, ще понесе немислими последици. Е, точно обратното постигна - целият Запад подкрепя Украйна, а вместо свиване, имаме вече разширяване на НАТО."

Александър Лукашенко и Владимир Путин в Кремъл, 6 април 2023 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Линас Линкевичус не е изненадан от намеренията на Путин да разположи тактическо ядрено оръжие в Беларус.

"От чисто военна гледна точка това не променя кой знае колко ситуацията. Защото руснаците отдавна разположиха тактически ядрени ракети в Калининград. А някои варианти на "Искандер" могат да достигнат не само Вилнюс, Рига и Талин, а дори и Берлин. Пропаганда и сплашване на поддръжниците на Украйна с цел да бъдат разколебани. Може би по-скоро това е обяснението за този ход.

Беларус отдавна предприе стъпки към промени в конституцията си, които да позволят разполагането на ядрени оръжия на територията й. А и Русия ескалира заплашителната си реторика. Путин вече цяла година отправя ядрени заплахи във връзка с войната в Украйна. Не виждам непосредствен риск Русия да използва ядрени оръжия, въпреки че това е част от дестабилизиращата й стратегия. Едно е обаче хипотетично да бъде изстреляна ядрена ракета към Запада някъде от руска територия - НАТО би имала повече време да ги прехване. Друго е да се изстреля тактическа ракета от Беларус, която буквално граничи с НАТО. Времето за неутрализиране на такава атака би било доста по-малко."

Как Брюно Лете от Германския фонд "Маршал" как би разтълкувал очевидното разминаване на огласеното от Путин изпращане на ядрени ракети в Беларус с общата му декларация с китайския президент Си малко преди това - че са против ядрени сили да пращат такива оръжия извън границите си?

"Възможно е това да е било съгласувано между Русия и Китай. Но според мен Пекин не е много доволен. Каквото и да си говорим, Китай винаги е бил максимално прозрачен в политиката си срещу разпространението на ядрените оръжия. Многократно заявява публично, че те не бива никога да бъдат използвани. Така че - малко странен момент, наистина."

Линас Линкевичус също може само да предполага.

"Не мисля, че не са го обсъждали. Предполагам, че Путин е обяснил на президента Си, че няма всъщност намерение да използва тези оръжия, а само да ги разположи в Беларус. Едва ли се е отметнал от нещо, което са се договорили само два дни преди това."

Забавянето на шведското членство от Турция на Ердоган и Унгария на Орбан може да се окаже проблематично за НАТО, ако продължи прекалено дълго. Според Брюно Лете обаче Орбан вече е изиграл картите си в тази игра и е загубил.

"Унгария няма никакви валидни доводи, за да спре присъединяването на Швеция към НАТО. Това, което Будапеща се опита да направи, беше на натовския фронт да постигне това, което иска да получи на фронта на Европейския съюз. Но се провали. И вярвам, че поне що се отнася до Унгария, Швеция би могла вече да се придвижи бързо към Алианса."

Дали правителството в Стокхолм няма да се окаже принудено да направи морален компромис, за да изпълни това, което иска Ердоган? Линас Линкевичус отбелязва:

"Не става дума за морални отстъпки, а за върховенството на закона. Швеция е демократична страна и правителството й не може да каже на съда какво да прави. Условията, които поставя Турция, наистина са много тежки. Тя иска Швеция да й предаде предполагаеми превратаджии и терористи. Решава обаче съдът. А той не може да вземе такова решение без достатъчно доказателства.Ситуацията в момента е патова. Предполагам, че няма да се промени преди турските избори. Но след тях можем да се надяваме на по-прагматичен подход от страна на Турция. Не е логично да се очаква шведската кандидатура да остане блокирана завинаги."

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг  Снимка: БТА

А какво ще стане с кандидатурата на Украйна? Балтийските членки и Полша лобират на срещата на върха на НАТО във Вилнюс през юли да й бъде дадена "пътна карта" за присъединяване. Чува се обаче, че Вашингтон е твърдо против.

"Балтийските държави са прави, що се отнася до техническия аспект. Украинските въоръжени сили напълно отговарят на натовските стандарти. Те използват западни оръжия, успешно се противопоставят на руската инвазия и към момента са може би най-добре обучената армия в Европа. Политически обаче - имам предвид Съединените щати, а също и Франция и Германия - всъщност не са съгласни на Украйна да бъде позволено да влезе в НАТО. Мисля, че все още битува страх у някои западноевропейски членки, а също и у Съединените щати, че това би дестабилизирало баланса на силите в Европа и би разгневило доста Русия. Съвсем различно би било от случая с Финландия. Тя влезе в Алианса, но след като прекара десетилетия в западната зона на влияние. Докато Украйна е на фронта, така да се каже - разкъсвана между Запада и Русия", коментира Брюно Лете.

"Както винаги, страните членки са много предпазливи по този въпрос. Казват, че в момента вниманието им е съсредоточено върху военната подкрепа за Украйна. Но няма да е логично, ако в определен момент не разширят дискусията за това как да помогнем на Киев да победи възможно най-скоро и с въпроса за политическите гаранции за сигурността му в бъдеще", посочва от своя страна Линас Линкевичус.

"Много е деликатен въпросът. Големите западни сили са загрижени за бъдещите си отношения с Русия и в този смисъл не им е от полза да вкарват Украйна в НАТО. А това само по себе си може да се превърне в проблем. Защото липсата на консенсус в НАТО за статута на Украйна в края на краищата би бил от полза на Русия", подчертава Брюно Лете.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнесът иска промяна в икономическото райониране на страната

Промяна в икономическото райониране на страната и поне една напълно изградена магистрала след Шенген, поиска бизнесът на брифинг, на който очерта приоритетите си, за решаването на които очаква и съдействието на редовното правителство. Крайно време е за реформа в образованието и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за..

публикувано на 20.01.25 в 14:05

Неспазване на пътните знаци и шофиране без колан са най-честите нарушения на водачите в Монтанско

Шофьорите в Монтанско най-често не спазват пътните знаци и карат без колани. От проверените над 800 моторни превозни средства са констатирани 300 нарушения, отчитат от КАТ. По пътищата в област Монтана бе извършен специализирана полицейска операция с цел ограничаване на предпоставките за възникване на тежки инциденти. Проверени са 813 моторни..

публикувано на 20.01.25 в 13:54

Великотърновската полиция чака 2 г. стационарни камери за засичане на скорост

Две години полицията във Велико Търново чака от МВР да получи четири стационарни камери за засичане на скорост. Устройствата са по искане на жителите на населени места, където пътно-транспортният травматизъм е увеличен. Няма яснота кога и дали устройствата ще бъдат доставени.   Във Великотърновска област извън строя са два патрулни..

публикувано на 20.01.25 в 13:38

Увеличение на броя на катастрофите в Смолянска област през 2024 година

Общо 98 тежки катастрофи с 2 загинали и 124 ранени са станали през миналата година в Смолянска област, според данни на „Пътна полиция“ в областния град. Общо 339 са пътно-транспортните произшествия, като увеличението в сравнение с 2023 г. е с 41. Тежките катастрофи са с 18 повече. През миналата година са регистрирани 21 произшествия с участие..

публикувано на 20.01.25 в 13:36
Аргиров триод

Много хора пожелаха да видят Енинския ръкопис и Аргировия триод

В Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" са изложени Енинският ръкопис и Аргировият триод до 14.00 часа днес. Събитието е по повод 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност. Националната библиотека показва Енинския ръкопис и Аргировия триод Много бяха желаещите да видят двата ръкописа, които се..

публикувано на 20.01.25 в 13:24
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова: Производството за имунитета на К. Петков е водено от прокуратурата на подскоци

Разгледах материалите по делото за имунитета на Кирил Петков, като юрист, и  остро впечатление прави това, че производството е водено на подскоци, забързване, много процесуално-следствени действия в един период, и после затишие, каза Надежда Йорданова, министър на правосъдието в кабинета "Кирил Петков", в интервю пред БНР. "Това означава,..

публикувано на 20.01.25 в 13:09
Проход Превала

Без ограничение за тежкотоварните камиони с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала

Отпадна ограничението за преминаване на тежкотоварни камиони с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала в Родопите. Пътищата в Смолянска област са почистени и обработени, проходими при зимни условия. Остава в сила забраната за движение на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета за пътищата Лъки - Рожен и Момчиловци -..

публикувано на 20.01.25 в 13:02